Seksualne zagrożenia czyhają też w sieci - nie można ich ignorować
Badania nie pozostawiają złudzeń – jest coraz więcej ofiar seksualnych cyberprzestępców, a niejednokrotnie one same pomagają im, podejmując ryzykowne zachowania.
Ważny wykład w Inkubatorze Samsung
Państwowy Instytut Badawczy NASK jest w Polsce instytucją publiczną numer jeden, jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo. To właśnie związana z nim specjalistka, Zuzanna Polak, poprowadziła wykład pod tytułem Ryzykowne zachowania seksualne i seksualizacja młodych użytkowników Internetu – ten odbył się w lubelskim Inkubatorze Samsung w miniony czwartek.
Samsung Inkubator nie jest bowiem wyłącznie miejscem do rozwoju start-upów, ale też przestrzenią dla młodych przedsiębiorców i lokalnej społeczności, gdzie realizowane są projekty z zakresu przeciwdziałania cyfrowemu wykluczeniu czy też podnoszenia kompetencji związanych z cyberbezpieczeństwem.
Zagrożenia seksualne w Internecie
Internet to świetne miejsce, w którym można poznać wspaniałych ludzi i utrzymywać z nimi kontakt. Niestety nie jest idealny. Rozsyłanie intymnych treści, szantażowanie z użyciem prywatnych fotografii czy uwodzenie dzieci to tylko niektóre z zagrożeń, jakie w nim czyhają. Trzeba jednak w tym miejscu zaznaczyć jedno: często sami sprowadzamy na siebie te problemy.
Właśnie o takich ryzykownych zagrożeniach seksualnych mówiła podczas swojego wykładu Zuzanna Polak. Przedstawiła między innymi wyniki badań, z których wynika, że coraz więcej osób przesyła sobie intymne materiały i aż 42 proc. internautów między 15 a 18 rokiem życia otrzymało co najmniej raz „nagie zdjęcie” od kogoś innego.
Często sami na siebie zsyłamy problemy
Choć w danym momencie może się to wydawać niewinne, tak naprawdę przesyłając komuś „nudesy”, sami wkładamy broń w ręce potencjalnego szantażysty. Takiego zagrożenia szczególnie nieświadome mogą być dzieci i dlatego właśnie tak ważna jest odpowiednia edukacja.
„Chociaż tematyka edukacji seksualnej nie kojarzy się w pierwszej chwili z bezpieczeństwem w sieci – mówiła Zuzanna Polak – w przypadku opisywanych zagrożeń jest niezwykle istotna”. Dlatego też „najlepszym sposobem ograniczenia skutków takich incydentów jest zapobieganie im na wcześniejszym etapie, w którym dziecko rozpoczyna korzystanie z Internetu”.
Źródło: Samsung
Czytaj dalej o bezpieczeństwie w sieci:
- Wiesz, która przeglądarka najbardziej dba o twoją prywatność?
- Jak stworzyć dobre hasło? - FBI podpowiada, że długość ma znaczenie
- DuckDuckGo udostępnia dane o witrynach, które śledzą użytkowników
Komentarze
8https://imgur.com/a/4gkRX0T
Nie wszyscy mają jednak wiedzę, że rozpowszechnianie wizerunku nagiej osoby jest karalne – więcej na ten temat można przeczytać w artykule https://salvum.online/informatyka-sledcza/sextortion-szantaz-online-o-podlozu-seksualnym-jak-nie-stac-sie-ofiara-wymuszenia-w-sieci/ .Ściganie sprawcy podejmowane jest na wniosek pokrzywdzonego.