Koncepcja Smart City i walka z wyludnianiem się mniejszych miast
Polacy chcą żyć w dużych miastach lub na wsiach, a małe miasteczka nie są atrakcyjne. Koncepcja Smart City ma to zmienić.
Z badania CBOS wynika, że ponad połowa Polaków chce żyć w dużym mieście, które przyciąga ludzi przede wszystkim szansą rozwoju zawodowego i możliwością zdobycia dobrej pracy. Na drugim miejscu, z 40% głosów w badaniu jest wieś, atrakcyjna ze względu na spokój i zdrowsze środowisko. Najmniejszą popularnością cieszą się zaś małe miasta i zdaniem ekspertów to właśnie one będą musiały stawić czoła migracji i poszukać sposobu na zwiększenie swojej atrakcyjności.
Wartym wypróbowania sposobem na zmniejszenie tendencji migracyjnych i zaradzenie odpływowi ludności z małych miast może okazać się wdrożenie koncepcji Smart City. W raporcie „Inteligentny Rozwój Miasta” Andrzej Sobczak, prof. SGH i kierownik Zakładu Zarządzania Informatyką stwierdza, że małe miasta powinny wdrożyć rozmaite usługi elektroniczne dotyczące przykładowo zintegrowanego dostępu do służby zdrowia czy edukacji, co ułatwiłoby funkcjonowanie w mieście.
Leszek Hołda, prezes Integrated Solutions zwraca z kolei uwagę na mobilność i inne możliwości, wynikające z wykorzystywania nowych technologii: Informatyzacja życia publicznego to jedna kwestia. Za nią odpowiadają samorządy. Druga to zmiana społeczna, jaka dokonuje się z powodu i przy wsparciu technologii. Spójrzmy choćby na pracę. Dziś, wykorzystując wielofunkcyjne urządzenia, możemy wykonywać obowiązki zawodowe wszędzie, z każdego miejsca na świecie, wystarczy dostęp do internetu. Można pracować w dużej korporacji, ale żyć w małym miasteczku.
Więcej informacji można znaleźć w zrealizowanym przez Orange i Integrated Solutions, przy wsparciu Fundacji CATI, raporcie „Inteligentny Rozwój Miasta”, który dostępny jest na tej stronie.
Źródło: Orange
Komentarze
2