Smart Modular wprowadził do swojej oferty 2,5-calową serię dysków SSD Optimus, które komunikują się z komputerem za pomocą interfejsu SAS 6 Gb/s i oferują transfery nawet na poziomie 1 GB/s.
Trzeba przyznać, że w ofertach producentów dominują 2,5-calowe dyski SSD, które skierowane są dla zwykłych użytkowników i oferują średnią wydajność pod względem szybkości zapisu lub odczytu plików. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie także bardziej zaawansowane konstrukcje, które przypominają karty rozszerzeń i deklasują pod względem wydajności mniejsze modele – przykładem mogą być tutaj niedawno opisywane nośniki OCZ Z-Drive R4.
Firma Smart Modular postanowiła jednak zerwać z tymi ograniczeniami i wydała niewielkie, ale bardzo wydajne nośniki przeznaczone głównie dla systemów ERP, OLTP oraz baz danych.
W skład dysków Smart Modular z serii Optimus wchodzą cztery modele o pojemności 200 GB, 400 GB, 800 GB lub 1600 GB (1,6 TB). Składają się one z kości MLC NAND, a do komunikacji z komputerem wykorzystuje interfejs SAS (Serial Attached SCSI) 6 Gb/s. Nośniki oferują transfery na poziomie 500 MB/s dla zapisu oraz 1000 MB/s dla odczytu. W tym momencie warto zaznaczyć, że interfejs SAS 6 Gb/s realnie oferuje przepustowość około 750 GB/s, a pełną przepustowość dyski oferują dopiero w urządzeniach zgodnych z technologią SMART's Optimus SSDs.
Jeżeli chodzi o liczbę operacji wejścia/wyjścia na sekundę, to podczas losowego odczytu uzyskują one 100 000 IOPS, a podczas losowego zapisu 50 000 IOPS. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby dyski podłączyć do bardziej popularnego złącza SATA 6 Gb/s (zgodnego z SAS 6 Gb/s), ale poskutkuje to zmniejszeniem transferów do 500 MB/s dla zapisu i odczytu danych.
Na uwagę zasługuje również technologia EverGuard, która podczas zaniku zasilania zapobiega utracie zapisywanych danych. Sprzedaż dysków Smart Modular Optimus powinna rozpocząć się we wrześniu tego roku, ale na razie nie znamy ich ceny. Producent udziela na swoje produkty 5-letniej gwarancji. Tutaj możemy znaleźć filmik prezentujący dyski z serii Optimus.
Więcej o dyskach SSD:
- OCZ: dyski SSD 3,2 TB o transferze do 2,8 GB/s
- OCZ ma własny kontroler SSD - Indilinx Everest
- Patriot Pyro: wydajne SSD z kontrolerem SandForce
- Z dysków SSD firmy Intel znikają dane
źródło: Smart Modular
Komentarze
33Druga sprawa, wlaczanie programow, przegladarek itp, owszem na SSD wyglada to naprawde ladnie, szybko, ale na sprzecie z dyskiem talerzowym po odpaleniu programow itp system i tak trzyma to pozniej w pamieci wiec praca wyglada podobnie, roznica wielka jest przy pierwszym odpaleniu.
Ja zaobserwowałem to na wlasnych doswiadczeniach, nikt nie musi sie z tym zagadzac, ale ceny faktycznie odstraszaja, bo takie 60 giga to w sam raz na system, a gdzie programy itp to stanowczo za malo.
Zeby tak jak ja sensownie pracowac w grafice, 3d studio, photoshop, flash itp to jednak pojemnosc jest potrzebna duuuzo wieksza, na dzien dzisiejszy pozostaje przy zwklym dysku, za pewne zmieni sie to kiedy dyski SSD potanieja :)
"W tym momencie warto zaznaczyć, że interfejs SAS 6 Gb/s realnie oferuje przepustowość około 750 GB/s [...]".
Czy ktoś w ogóle sprawdza te (za przeproszeniem) newsy przed ich opublikowaniem na stronie? Człowieku? 750 GB/s??? Czy ty wiesz w ogóle, o czym piszesz? Znaczy się, że 1.5 TB leci w 2 sekundy??? Nie wiedziałem, że mamy aż taki postęp technologiczny na tak zwane wyciągnięcie ręki... Jeżeli się nie orientujesz, to GB/s =/= Gb/s. Są GIGABAJTY i GIGABITY, a to nie jest to samo. Ale takie rzeczy, to można tłumaczyć początkującemu użytkownikowi komputera, a nie osobie zamieszczającej aktualności na portalu.
WSTYD.