OCZ wprowadził do swoje oferty profesjonalną serię dysków SSD Z-Drive R4, które komunikują się z komputerem za pomocą interfejsu PCI-Express x8. Wśród dostępnych wersji pojawiły się modele o pojemności od 300 GB do 3,2 TB, oferujące transfer na poziomie nawet 2800 MB/s.
Trzeba przyznać, że dyski SSD to nie tylko 2,5-calowe nośniki, które skierowane są dla normalnego klienta... no może trochę bardziej majętnego, bo ich ceny w dalszym ciągu pozostawiają wiele do życzenia. Dyski SSD to także pokaźnej wielkości karty rozszerzeń, oferujące bardzo dużą wydajność, a wszystko za równie dużą cenę. Produkty te są jednak przeznaczone dla serwerów, stacji roboczych oraz entuzjastów. Nową serię nośników tego typu właśnie wprowadziła do oferty amerykańska firma OCZ.
W skład najnowszej linii dysków OCZ Z-Drive R4 wchodzą podserie C i R. Do każdej z nich należą niskoprofilowe modele (dla serwerów typu 1U) o pojemności 300 GB, 600 GB, 1200 GB (1,2 TB) oraz standardowe wersje z dwoma płytkami PCB, które oferują pojemność 800 GB, 1600 GB (1,6 TB) i 3200 GB (3,2 TB). Warto zaznaczyć, że dysk o pojemności aż 3,2 TB jest dla tego producenta nowością, ale nie jest w tej kategorii rekordzistą.
Jakiś czas temu pisaliśmy o modelu Octal firmy ioDrive, który oferuje aż 5,12 TB dostępnego miejsca. Wszystkie nośniki wykorzystują kości MLC NAND oraz kontrolery SandForce SF-2282 (mniej pojemne wersje mają takie cztery, a bardziej pojemne aż osiem), natomiast do komunikacji z komputerem wykorzystują interfejs PCI-Express x8. Jego zastosowanie jest tu całkowicie uzasadnione, bowiem „podwójne” wersje osiągają transfery 2800 MB/s dla odczytu oraz zapisu danych, natomiast „pojedyncze” 2000 MB/s. Jeżeli natomiast chodzi o liczbę operacji wejść wyjść na sekundę, to wydajniejsze modele podczas losowego zapisu 4 kB pliku osiągają 410 000 IOPS oraz 275 000 IOPS podczas zapisu 8 kB pliku, natomiast mniej wydajne osiągają odpowiednio 250 000 IOPS i 160 000 IOPS.
Konstrukcje mają wymiary 242 x 98,4 x 17,14 mm, natomiast ich waga wynosi 262 gramów dla wersji z dwoma płytkami PCB lub 119 gramów dla wersji z jedną płytką PCB. Można zatem powiedzieć, iż są one tak duże jak karty graficzne, ale są od nich jednak zdecydowanie lżejsze. W czasie spoczynku pobierają 14,5 W energii, a podczas obciążenia wartość ta wzrasta do 16 W. Dyski wspierają 128- lub 256-bitowe szyfrowanie danych algorytmem AES oraz takie technologie jak: TRIM, SMART, VCA 2.0 (Virtualized Controller Architecture 2.0). Nośniki mogą pracować w temperaturze 0 – 70 stopni Celsjusza, natomiast średni czas ich bezawaryjnej pracy (MTBF) wynosi 2 000 000 godzin.
Jak na razie nie wiadomo, kiedy i w jakiej cenie dyski SSD OCZ Z-Drive R4 trafią do sprzedaży. Można być jednak pewnym, iż nie będą one należeć do najtańszych – szczególnie, jeżeli chodzi o najpojemniejsze modele.
Więcej o dyskach SSD:
- OCZ ma własny kontroler SSD - Indilinx Everest
- Patriot Pyro: wydajne SSD z kontrolerem SandForce
- Z dysków SSD firmy Intel znikają dane
- OCZ: trzecia odsłona Revo(lucyjnych) dysków SSD
źródło: OCZ
Komentarze
50"W skład najnowszej linii dysków OCZ Z-Drive R4 wchodzą pod serie" - podserie, bo inaczej pod co włażą te dyski ? :)
"W czasie spoczynku pobierają one " - "one" to blad powtorzeniowy ;-)
"Jak na razie nie wiadomo kiedy " - przed "kiedy" przecinek
"szczególnie jeżeli chodzi o najpojemniejsze modele." - przed "jezeli" przecinek.
Prosze ;-)
Czekam aż ta technologia stanieje i kupię jakiś SSD pod system, myślę że za rok/półtora pozwolę sobie na taki luksus. Obecnie nigdzie mi się nie spieszy ;]
na tej stronie powinno się o tym pamiętać!
Pozdro!
W tej chwili 900-1TB karty dla serwerow kosztuja na poziomie od 3 do 15 tysiecy Euro w zaleznosci od konstrukcji i formy komunikacji miedzy karta a NAND - w zastosowaniach serwerowych istnieje kilka lepszych (i drozszych np. FusionIO) rozwiazan niz badziewny SandForce. SF w starciu z Fusion IO ma tylko jedna zalete - jest tani jak barszcz.