Gdy nie śpimy, jedną trzecią dnia spędzamy na tym, że wlepiamy oczy w ekran smartfona. Z badania „State of Mobile” wynika, że w 2021 roku korzystaliśmy z urządzeń mobilnych średnio 4,8 godziny dziennie.
5 godzin dziennie ze smartfonem. Dużo
Statystyczny Polak nie istnieje. Wyliczając średnią, można jednak przyjąć, że do odzyskania spokojnie jest nawet 5 godzin w ciągu dnia. To mnóstwo czasu, który można przeznaczyć na naukę i rozwój, pasję i odpoczynek albo też spotkania z bliskimi. Nawet jeśli nie pięć, to może trzy godziny… albo chociaż godzinkę. Odzyskanie tych 60 minut nie powinno być w związku z tym dużym wyzwaniem.
Co robimy na smartfonach?
Oczywiście korzystamy ze smartfonów w różnych celach i nie każda minuta spędzona ze smartfonem jest czasem straconym. Niemniej jednak istnieje wiele badań potwierdzających, że szczególnie młodsze osoby łatwo popadają w nałóg (fonoholizm – uzależnienie od telefonu) i miewają stany lękowe (nomofobia – strach przed brakiem telefonu w pobliżu).
Niemniej jednak statystyki nie pozostawiają złudzeń. Wynika z nich, że 70% czasu spędzamy w aplikacjach społecznościowych (takich jak Facebook, Instagram czy TikTok).
Jeszcze w 2019 roku spędzaliśmy średnio 3 godziny dziennie ze smartfonami w dłoniach, rok później były to prawie 4 godziny, a teraz to już niemal 5 godzin. Trzeba jednak zauważyć, że nie musi to oznaczać, że marnujemy więcej czasu – po prostu coraz częściej zamiast z komputera czy telewizora korzystamy właśnie z telefonu (na nim też możemy przecież przeglądać strony czy oglądać seriale).
To w jaki sposób odzyskać te godziny?
Najlepiej zacząć od przyjrzenia się temu, w jaki sposób korzystamy ze swojego smartfona. Ile czasu spędzamy w rozmaitych aplikacjach i jaka część tego czasu to czas zmarnowany. W określeniu tego pierwszego pomóc może Cyfrowa równowaga / Higiena cyfrowa – zestaw narzędzi zintegrowanych z systemem Android. W przypadku iPhone’ów jest to zaś Czas przed ekranem.
Po zidentyfikowaniu problemu, korzystając z tych samych narzędzi, możesz ustawić na określone aplikacje limity czasowe – takie, które faktycznie pomogą ci spędzać przed ekranem mniej czasu. Możesz też odinstalować programy, o których wiesz, że dają ci niewiele, a tylko niepotrzebnie odbierają cenny czas.
Źródło: CNET, Mashable, Daily Mail, The Science Times, informacja własna
Komentarze
5