Ciekawostki

Odzyskaj 5 godzin życia. Każdego dnia

przeczytasz w 2 min.

Gdy nie śpimy, jedną trzecią dnia spędzamy na tym, że wlepiamy oczy w ekran smartfona. Z badania „State of Mobile” wynika, że w 2021 roku korzystaliśmy z urządzeń mobilnych średnio 4,8 godziny dziennie.

5 godzin dziennie ze smartfonem. Dużo

Statystyczny Polak nie istnieje. Wyliczając średnią, można jednak przyjąć, że do odzyskania spokojnie jest nawet 5 godzin w ciągu dnia. To mnóstwo czasu, który można przeznaczyć na naukę i rozwój, pasję i odpoczynek albo też spotkania z bliskimi. Nawet jeśli nie pięć, to może trzy godziny… albo chociaż godzinkę. Odzyskanie tych 60 minut nie powinno być w związku z tym dużym wyzwaniem. 

Co robimy na smartfonach? 

Oczywiście korzystamy ze smartfonów w różnych celach i nie każda minuta spędzona ze smartfonem jest czasem straconym. Niemniej jednak istnieje wiele badań potwierdzających, że szczególnie młodsze osoby łatwo popadają w nałóg (fonoholizm – uzależnienie od telefonu) i miewają stany lękowe (nomofobia – strach przed brakiem telefonu w pobliżu). 

Niemniej jednak statystyki nie pozostawiają złudzeń. Wynika z nich, że 70% czasu spędzamy w aplikacjach społecznościowych (takich jak Facebook, Instagram czy TikTok).

Jeszcze w 2019 roku spędzaliśmy średnio 3 godziny dziennie ze smartfonami w dłoniach, rok później były to prawie 4 godziny, a teraz to już niemal 5 godzin. Trzeba jednak zauważyć, że nie musi to oznaczać, że marnujemy więcej czasu – po prostu coraz częściej zamiast z komputera czy telewizora korzystamy właśnie z telefonu (na nim też możemy przecież przeglądać strony czy oglądać seriale). 

To w jaki sposób odzyskać te godziny? 

Najlepiej zacząć od przyjrzenia się temu, w jaki sposób korzystamy ze swojego smartfona. Ile czasu spędzamy w rozmaitych aplikacjach i jaka część tego czasu to czas zmarnowany. W określeniu tego pierwszego pomóc może Cyfrowa równowaga / Higiena cyfrowa – zestaw narzędzi zintegrowanych z systemem Android. W przypadku iPhone’ów jest to zaś Czas przed ekranem. 

Po zidentyfikowaniu problemu, korzystając z tych samych narzędzi, możesz ustawić na określone aplikacje limity czasowe – takie, które faktycznie pomogą ci spędzać przed ekranem mniej czasu. Możesz też odinstalować programy, o których wiesz, że dają ci niewiele, a tylko niepotrzebnie odbierają cenny czas. 

Źródło: CNET, Mashable, Daily Mail, The Science Times, informacja własna

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    deseczka
    6
    O kurczę ale odstaję od tej średniej, może z 1,5-2h dziennie i z tego 5% to portale społecznościowe. A reszta to wiadomości, notowania i oglądanie anime. :-D
    • avatar
      sebastianzola
      5
      Wszystko jest dla ludzi ale z głową. Rozumiem można, że można obejrzeć jakiś profil kulinarny czy o innej, która nas interesuje ale przypuszczam, że większość ogląda ", śmieszne zwierzęta" i inne "gwiazdy"
      • avatar
        Krypi
        2
        Ja się wpasowuje w ten trend - 4-5h słuchania audiobooków z telefonu. Ale jakoś nie przeszkadza mi to :)
        • avatar
          zack24
          2
          Problem najczęściej dotyka dzieci i młodzież. Jeśli się maleństwu daje do ręki telefon, aby można porozmawiać z koleżanką w sklepie albo na spacerze, to czemu się potem dziwić, że dziecko lub nastolatek innego świata nie widzi.

          Witaj!

          Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
          Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

          Połącz konto już teraz.

          Zaloguj przez 1Login