Soczewka kontaktowa z wyświetlaczem LCD
Zastosowanie w medycynie i IT
Nowe rozwiązanie to nie tylko nadzieja dla osób, które mają problem ze wzrokiem. Stwarza także ciekawe perspektywy dla osób, które z soczewek kontaktowych korzystają w innych celach niż tylko medyczne. Ekran LCD zintegrowany z soczewką, która przesłania całe pole widzenia naszych oczu, jest znacznie wygodniejszy niż jakiekolwiek okulary oferujące rzeczywistość rozszerzoną.
Wyświetlacz LCD o sferycznym kształcie opracowany został przez pracowników holenderskiego uniwersytetu Ghent. To jak podkreślają konstruktorzy pierwszy krok ku w wyświetlaczom o wysokiej rozdzielczości. Nowa technologia w przeciwieństwie do dotychczas stosowanych wyświetlaczy bazujących na LEDach (o rozdzielczości rzędu kilku pikseli), może być zastosowana do wyświetlania obrazu na całej powierzchni soczewki kontaktowej.
Podstawowym celem, który trzeba było osiągnąć, aby opracować sferyczny ekran LCD, było stworzenie odpowiednio cienkiej warstwy substratu, na której umieszczono bardzo cienkie warstwy aktywne. Praca z bardzo cienkimi warstwami polimerów, wymagała także dużej precyzji przy kształtowaniu powierzchni soczewki. Jak widać, cel, może jeszcze nie ostateczny, udało się osiągnąć.
Prototypowy panel wyświetla na razie kilka symboli, w tym znak dolara. Jednak już teraz można wyobrazić sobie jakie perspektywy stwarza technologia. Piksele na wyświetlaczu mogą być dowolnie ułożone, mogą mieć także dowolne rozmiary.
Dzięki temu możliwe jest opracowanie soczewki z jednym pikselem, która będzie działała jak okulary przeciwsłoneczne. Wystarczy zmienić tylko przezroczystość piksela. Można też tak rozmieścić piksele by odpowiednio kontrolować dopływ światła do uszkodzonej tęczówki oka.
Rzeczywistość rozszerzona z wysokiej rozdzielczości panelem LCD umieszczonym na powierzchni oka to oczywiście najbardziej przemawiające do naszej wyobraźni zastosowanie.
Źródło: Ghent University
Komentarze
35Przecież taki wynalazek byłby ogromnym skokiem w technologii. Jedyne pytanie, jakie to ma mieć zasilanie?;)
Ale przecież przy tak szybko rozwijającej się technice prawie wszystko jest możliwe. Sam będąc uczniem technikum informatycznego nie nadążam za wszystkimi nowinkami ze świata komputerów.. To wszystko dzieje się zbyt szybko.