Dzięki grupie inżynierów z Uniwersytetu w Michigan i grafenowi.
Soczewki kontaktowe dające wizję w podczerwieni. Brzmi jak jeden z gadżetów Jamesa Bonda? Być może. Dzięki nowemu wynalazkowi inżynierów z Uniwersytetu w Michigan już wkrótce będą one mogły być jednak dostępne dla każdego.
Soczewki naukowców z Uniwersytetu w Michigan to kolejny dowód na to, że liczba zastosowań grafenu dynamicznie wzrasta. Ze względu na swoje właściwości, możliwe do osiągnięcia są rozwiązania, które dotychczas były nieosiągalne.
Jedną z właściwości cechujących grafen jest absorbowanie energii światła. Niestety jednocześnie materiał jest bardzo cienki, przez co nie jest w stanie wchłonąć jej zbyt wiele. Zespół naukowców z Michigan wymyślił jednak sposób na rozwiązanie tego problemu.
Umieścili oni mianowicie pomiędzy dwoma warstwami grafenu materiał dielektryczny. Służy on do transportowania wygenerowanych wskutek padania światła na górną warstwę grafenu elektronów na tę niższą.
W wyniku tego procesu powstaje ich około stukrotnie więcej, a utworzony tak fototranzystor cechuje się światłoczułością porównywalną z sensorami standardowych kamer cyfrowych.
Opracowany prototyp może rejestrować standardowy obraz, jak również podczerwony czy ultrafioletowy. Według twórców technologia może znaleźć zastosowanie między innymi w wojsku oraz medycynie.
Źródło: Dvice, ExtremeTech
Komentarze
21to jak ... Ferdek bez piwa... jak Bolek bez Lolka .... jak koziołek bez matołka!! :(
Umieram z ciekawości, jak by to ułatwiło/utrudniło życie.