HDD

Dyski HDD odchodzą do lamusa. Nikt ich nie chce (i wcale mnie to nie dziwi)

przeczytasz w 1 min.

Tradycyjne dyski twarde HDD są wypierane przez nowoczesne, szybsze nośniki SSD. Widać to także po sprzedaży dysków twardych, która w ostatnim czasie coraz mocniej spada.

Chyba już nikt nie potrafi sobie wyobrazić nowoczesnego komputera bez dysku SSD – w sklepach można trafić na świetne oferty 2,5-calowych SSD SATA, a także szybkie modele SSD M.2 pod PCI-Express. Dyski twarde HDD niedługo odejdą w zapomnienie. Potwierdzają to także statystyki sprzedaży.

Dyski HDD odchodzą do lamusa – sprzedaż leci na łeb na szyję

Firma Trendfocus opublikowała raport dotyczący sytuacji na rynku dysków twardych w 2022 roku. Jest naprawdę źle (żeby nie mówić tragicznie).

FirmaLiczba sprzedanych dyskówRóżnica Q/QRóżnica Y/YUdział na rynku
Seagate15,10 – 15,60 mln-3,9% - 0,7%-43,7% - 41,7%42,9 – 42,9%
Western Digital12,30 – 12,80 mln-16,2% - 12,7%-43,0% - 40,7%34,9% – 35,2%
Toshiba7,80 – 8,0 mln-2,6% - 0,1%-39,3% - 37,7%22,2% – 22,0%
Całość35,20 – 36,400 mln-8,3% – 5,2%-42,5 - 40,5%100%

Wszyscy główni producenci zanotowali ogromny spadek sprzedaży dysków twardych. W przypadku firmy Seagate było to aż 43,7%. Niewiele lepiej wypadły tutaj konkurencyjne marki. Western Digital zanotował spadek o 43%, natomiast Toshiba o 39,3%.

Taka sytuacja nie powinna nas dziwić. Dyski SSD są dostępne w coraz lepszych cenach i po prostu wypierają przestarzałe dyski HDD. Możemy liczyć na lepsze osiągi, mniejszy pobór mocy, większą odporność na uszkodzenia, a ostatnio też niższe ceny. W przypadku użytkowników konsumenckich wybór jest oczywisty.

Efekty widać po tym co się sprzedaje. W 2022 roku 92% nowych laptopów była dostarczana właśnie z dyskami SSD. Według prognoz analityków, w 2023 roku liczba ta może wzrosnąć do 96%. Obecnie dyski HDD głównie są stosowane jeszcze w serwerach i centrach danych, jednak tam też powoli są wypierane przez nośniki SSD.

Źródło: Tom’s Hardware

Komentarze

35
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    mgkiler
    24
    Ja mam w komputerze mały dysk SSD na system. Do tego SSD 1tera na wszelkie programy, gry itp oraz dysk HDD 2 tera na filmy, zdjęcia, itp (sporo robię zdjęć i filmów i montuje je, a to zajmuje dużo miejsca).
    Obecnie takie combo SSD+HDD wychodzi taniej niż kupić 2 terowy SSD.
    2 terowe SSD obecnie są jeszcze za drogie. Lepiej kupić SSD+HDD
    • avatar
      MokryN
      10
      To wszystko zależy od wielkości. Powodzenia życzę w zakupie SSD o wielkości 16 TB i żeby było taniej
      • avatar
        losiaczek1
        8
        Do domowego PC wystarczy szybki dysk M2 1-2TB. Można też na system M2 na dane SSD. Ale jeżeli ktoś składuje duże ilości danych to niestety zostaje tylko HDD i do NAS też. Problem polega na tym, że ceny dysków HDD 10TB i większych są bardzo wysokie a dla większości z nas nie jest to produkt pierwszej potrzeby.
        • avatar
          Kasuja Wpisy Automatem
          8
          @Paweł, znowu się odkleiłeś. aż się dziwię że nic nie wyciekło.

          jeśli chodzi o serwery, to jeszcze baaaaaardzo długo będą w nich robiły HDD, z prostego powodu. W relacji do pojemności, są po prostu bardzo tanie. Nowoczesne macierze świetnie sobie radzą z miksem SSD + HDD. najczęściej używane dane lądują właśnie na SSD, a te używane od wielkiego dzwona na HDD, i to się sprawdza.

          pewnym wyjątkiem są serwerowe macierze dysków z obsługą NVME, one w zasadzie robią niemal wyłącznie na SSD.

          a w sprzedawanych kompach, faktycznie królują SSD. problem w tym, że jak były HDD, to typową pojemnością był 1TB a nawet 2TB i to w laptopie. a teraz jak jest z SSD, to 0.5TB jest typową wielkością. a o tym wszystkie pismaki w artykułach jakoś tak "zapominają".

          poza tym HDD i tak warto kupić, najlepiej z kieszenią na USB lub stacją dokującą USB. Lepszy backup ciężko sobie teraz wymarzyć, jak nie chce się wywalić worka forsy :)
          • avatar
            metalmorphosis
            5
            Może w laptopach rządzą SSD bo tam nie ma za dużo możliwości montowania dużej ilości dysków. Ale patrząc z punktu widzenia użytkownika PC to siedzenie na samych dyskach SSD jeśli ktoś ma więcej danych do przechowania jest zupełnie nie opłacalne. A że mniej się dysków HDD sprzedaje? Jeżeli ktoś tak jak ja zainwestował w dysk wielkości 8tb to nic dziwnego, że przez kilka lat nie będzie myślał o zakupie nowego.
            • avatar
              solau
              5
              Jak zwykle artykol z kosmosu. Dyski mechaniczne zawsze beda w klasie serverow. Duze ilosci danych sa latwiejsze do odzyskania z mechanicznych dyskow niz z ssd. To sie nie zmieni przez dlugi czas. Jezeli chodzi o glowne dyski do systemu lub tam gdzie wymagana jest szybkosc to faktycznie nikt nie bedzie chcial wkladac super wolny dysk mechaniczny. Kazdy kto mial chociaz raz doswiadczenie z dyskiem ssd do systemu nigdy nie powroci do zwyklego dysku. Ale dyski na dane lub backup zawsze beda mechaniczne. Pozdrawiam.
              • avatar
                gehaes
                4
                za 2 lata sprzedaż zacznie rosnąć jak ludzie się połapią że odzyskanie danych z uszkodzonego ssd to zadanie raczej niebanalne
                • avatar
                  Jedrek_LCD
                  4
                  To chyba nie powinno dziwić skoro jeszcze do niedawna większość dysków była sprzedawana razem z zestawem komputerowym czy laptopem teraz do laptopów nawet podejrzewam nie ma opcji zamontowania innego dysku niż na listku SSD a do komputerów również stosowano już coraz częściej 2,5 calowe dyski SSD a teraz tak samo na PCI Express. Dyski HDD mechaniczne dużych pojemności uważam że nadal będą nieodzowne Jeśli ktoś chce magazować magazynować pokaźniejszą ilość danych nie da się tego zrobić na dyskach SSD gdzie jeszcze za dwa terabajty przychodzi płacić około 800 zł dysk za 800 zł spokojnie można kupić 8 TB lub nawet więcej.
                  • avatar
                    Erikson83
                    2
                    Weź mnie nie rożśmieszaj człowieku.
                    Kup dysk ssd 6 tb i powiedz ile wydałeś.....
                    Takie brednie to możesz wciskać Pani Basi
                    Ja mam na magazyn w pc 6 tb i nie wobrażam sobie kupować ssd 6tb za 2k.
                    Ale chętnie bym kupił 10 tb hdd
                    • avatar
                      olson7
                      2
                      Dyski SSD data prawdopodobnie mają jeszcze większe spadki w stosunku do SSD m2 nvme (te mają wzrost).
                      • avatar
                        baertus11
                        2
                        sorry ale jak się daje "poprawki" do systemów operacyjnych wymuszajace "mielenie" dyskiem non stop to efekt może być jeden - wszyscy pragną ssd. Dobrze, że jeszcze wydań serwerowych nie ruszyli.... za bardzo.
                        • avatar
                          Lister
                          2
                          Tytuł z d_py. „Nikt nie chce ich kupować”, a w arcie jest mowa jedynie o 40% spadku sprzedaży.
                          Panie Pawle, kupiłem półtora roku temu okazyjnie nówkę 12 TB za 1200 PLN. Pokaż mi pan 12 TB SSD za taką ceną lub nieco wyższą...
                          Owszem, dyski HDD poniżej 2 TB kompletnie straciły sens i pewnie dlatego producenci się skupią na wyższych pojemnościach.
                          • avatar
                            mesjan
                            1
                            Po prostu jest teraz wybór ssd lub hdd, ten kto nie potrzebuje dużej pojemności wybiera ssd (a nawet nie wybiera tylko mu to serwują w laptopach). Ja potrzebuję dużej ilości miejsca i chcę niedługo dokupić hdd 3TB choć już posiadam w sumie 5,5TB z czego 0,5TB to dysk ssd. I kto tu jest lamus ;)
                            • avatar
                              KMN123
                              -1
                              Zakup HDD jako docelowego dysku mija się z celem już od ponad roku. Wyjątkiem mogą być jedynie dyski HDD o pojemności 8TB lub więcej ale one są dosyć drogie. W dobie złączy M.2 i cen na dyski M2 NVMe o poj. 2 TB (np. Kingston KC3000 2 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (SKC3000D/2048G)) nawet zakup dodatkowo karty PCI na 2 lub 4 takie dyski (z braku złaczy M2 na MB) jest bardziej opłacalny od zakupu dysków HDD o podobnej pojemności lub nawet dysków SSD pod SATA.
                              Osobiście używam jeszcze dysków HDD (bo je posiadam i działają). Archiwizuję na nich muzykę, niektóre pliki graficzne i archiwalne instalki. Ale za każdym razem, gdy podłączam któregoś z nich do PC-ta mam dużą niepewność, czy zadziałają...
                              • avatar
                                force
                                0
                                Ja bym kupił jakiś HDD np. 8TB ale za 300zł max no dobra... 400 moje ostatnie słowo xD
                                • avatar
                                  xdddddddd
                                  0
                                  U mnie to wygląda tak 1 dysk m.2 na system 2x SSD po 1 tb na gry i 1 HDD 5tb na pliki
                                  • avatar
                                    cyberant
                                    0
                                    SSD na programy i system operacyjny i duuzy HDD na dane. Zdjęcia, filmy oraz backup.. z moich doświadczeń wynika że SSD są dużo bardziej awaryjne. A najgorsze jest to że padają bez żadnego uprzedzenia. HDD jak padał to najpierw były błędy odczytu , bad sektory itd.. a SSD dzis działa jutro nie.

                                    Witaj!

                                    Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                                    Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                                    Połącz konto już teraz.

                                    Zaloguj przez 1Login