
Spalona wtyczka zasilania w GeForce RTX 5090. Pokazał nietypowy przypadek
W sieci pojawił się kolejny przypadek spalonej wtyczki zasilania w karcie GeForce RTX 5090. Jeden z użytkowników serwisu Reddit opisał nietypową sytuację, prezentując zdjęcia uszkodzonego sprzętu.
Karta graficzna GeForce RTX 5090 zebrała dobre opinie wśród testerów, jednak nie milkną echa problemów ze spalonymi złączami zasilania. Mimo wcześniejszych deklaracji producenta o wyeliminowaniu usterek znanych z poprzednich modeli, temat wadliwego złącza powraca.
Na forum Reddit pojawił się wpis przedstawiający kolejny przypadek uszkodzonego złącza zasilania – uszkodzeniu uległo złącze po stronie karty, jak i przewodów prowadzących od zasilacza. Sytuacja ta ponownie stawia pod znakiem zapytania niezawodność nowego standardu zasilania zastosowanego w RTX 5090.
Spalone złącze zasilania w GeForce RTX 5090
Użytkownik Roachard opisał przypadek, w którym około miesiąc temu złożył miniaturowy komputer z nowych części. Konfiguracja zawiera m.in.:
- Procesor: AMD Ryzen 7 9800X3D
- Płyta główna: ASUS ROG STRIX B650E-I Gaming WIFI
- Karta graficzna: MSI GeForce RTX 5090 32G GAMING TRIO OC
- Zasilacz: Corsair SF1000L 1000W
Użytkownik, widząc posty o topiących się kablach, był przekonany, że jest bezpieczny, o ile będzie unikać niestandardowych przewodów. Tak się jednak nie stało. Po pewnym czasie sprzęt uległ uszkodzeniu. Nie tylko karta graficzna, ale też zasilacz.
Początkowo myślałem, że uszkodzenie dotyczy tylko strony karty graficznej, ale po rozmontowaniu komputera zauważyłem jeszcze większe uszkodzenia po stronie zasilacza (zdjęcia w załączeniu). Tak, ta wypukłość na złączu to stopiony plastik, a kabel wygląda na spalony i biały.
Nie jestem pewien, co zrobić dalej. Czy powinienem spróbować złożyć reklamację zarówno zasilacza, jak i karty graficznej, czy poczekać chwilę, aż ktoś, na przykład Steve z GN, przeprowadzi dochodzenie (jeśli w ogóle warto to badać? Wydaje się, że temat ten został już dokładnie zbadany i opisany)?
Na załączonych zdjęciach widać stopione wtyczki i gniazda zasilania. Jeden z pinów jest wyraźnie nadtopiony – najprawdopodobniej przepływał przez niego zbyt duży prąd, co doprowadziło do wzrostu temperatury i stopienia plastiku.
Co dalej z nowymi kartami?
Sytuacja może budzić niepokój u graczy, którzy planują budowę komputera z nową kartą NVIDII (szczególnie, że mówimy o naprawdę drogim sprzęcie - opisana karta została kupiona za niespełna 2900 dol.). Zapytaliśmy firmę Corsair o opisany przypadek. W chwili pisania artykułu producent jeszcze nie odpowiedział. Jeśli otrzymamy odpowiedź, artykuł zostanie uzupełniony o stanowisko firmy.
Komentarze
2NVidia jesteś Extra do dupy !