Średnia kondycja start-upów w Polsce - Rząd RP chce ją poprawić
Rządowy projekt Start In Poland ma pomóc młodym przedsiębiorcom w zaistnieniu na rynku. Na ten cel pójdą 3 miliardy złotych z budżetu.
Jak mają się polskie start-upy? Raczej średnio. Dowodzą tego analizy przeprowadzone przez fundusz Inovo oraz Startup Poland i Politechnikę Warszawską. Prawo i Sprawiedliwość chce jednak temu zaradzić, a kluczem do poprawienia kondycji ma być program Start In Poland.
Według wyliczeń Inovo roczna wartości inwestycji venture capital w Polsce wynosi około 200 milionów złotych, z czego spora część przeznaczana jest na start-upy – pisze Gazeta Wyborcza. To szansa dla młodych, innowacyjnych przedsiębiorstw na rozwój. Warto jednak uświadomić sobie, że 200 milionów złotych to naprawdę niewiele.
Zdaje sobie z tego sprawę również Rząd RP. Stąd też tak duży nacisk kładziony jest na flagowy projekt z „Planu Morawieckiego”, czyli Start In Poland. W ramach tego programu utworzona ma zostać platforma inwestycji kapitałowych PFR Ventures. Przewodnictwo nad nią sprawować będzie Polski Fundusz Rozwoju, który przeznaczyć na rodzime start-upy zamierza 3 miliardy złotych. Taka kwota powinna wystarczyć na inwestycje w ponad 1000 różnych firm.
Gazeta Wyborcza przytacza także kilka statystyk związanych w polskimi start-upami. Obecnie dla przeciętnej firmy tego typu pracuje od 6 do 8 osób, ale liczba ta znacząco wzrasta na etapie ekspansji. Brak wsparcia dla rodzimych projektów jest jednak wyraźny (podobnie jak zachowawcze działanie polskich przedsiębiorców). Prawie co drugi start-up korzysta wyłącznie z własnych pieniędzy. Reszta wybiera kapitał z UE (24 proc.), venture capital (22 proc.) lub od aniołów biznesu (17 proc.).
Czy program Start In Poland pomoże polskim start-upom? Dajcie znać, co o tym myślicie.
Źródło: Gazeta Wyborcza, TVN24
Komentarze
5Chyba ze Morawiecki ma jakies dobre fusy lub czarodziejska kule do wrozenia.
A jak nie ma kuli to trzeba caly ekosystem - mniej biurokracji, system ktory pomaga a nie oskarza, mentorow, kilka firm ktorym juz sie udalo i chca sie dzielic doswiadczeniami, wspolprace z uniwersytetami, NGO i rzadem.
Wydac kase, szczegolnie nie swoja kazdy glupi potrafi.
Polska. Kraj absurdów.