Zespół Microsoft Research chce przywrócić do życia stare fotografie. Aby to zrobić, wykorzystuje sztuczną inteligencję. Pierwsze efekty mogą się podobać.
Stare zdjęcia jak nowe. Microsoft Research przywraca świetność retro-fotografiom
Dziś mamy setki albo i tysiące zdjęć swoich i swoich bliskich, ale po naszych przodkach nieraz pozostały nam tylko pojedyncze, a w dodatku poniszczone fotografie. Zespół naukowców działający pod skrzydłami Microsoft Research postanowił przywrócić im dawną świetność, a nawet sprawić, by wyglądały lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. W tym celu opracował algorytm oparty na sztucznej inteligencji, a konkretnie na tzw. głębokim uczeniu, czyli technice, w której program uczy się działania na podstawie dużych zbiorów danych źródłowych.
Z odnawianiem starych zdjęć jest kilka problemów, z którymi zmierzyć musiał się zespół Microsoftu. Po pierwsze: są zniszczone w różny sposób (od zadrapań i zabrudzeń, po utratę kolorów). Po drugie: mają niską rozdzielczość, więc trudniej jest odzyskać szczegóły. Po trzecie: priorytetem jest to, by jak najbardziej zachować wierność względem oryginałów. Jak widać na poniższej grafice – efekty mogą się podobać:
Naukowcy chwalą się, że dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji udało im się osiągnąć efekty lepsze niż w przypadku najnowocześniejszych metod odtwarzania starych fotografii (a przy tym ich rozwiązanie ma być tańsze i mniej czasochłonne). Niestety na razie musimy im wierzyć na słowo, ponieważ nie udostępnili żadnej strony demonstracyjnej, na której moglibyśmy się o tym przekonać. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości się to zmieni.
Sztuczna inteligencja i najlepsze filtry. Tak odnawia się zdjęcia
Sekret polega na połączeniu różnych technik odnawiania zdjęć, a także wykorzystaniu olbrzymiej bazy danych źródłowych, pozwalającej na przewidzenie czy też ustalenie jak powinny prezentować się fragmenty zatarte z biegiem lat. Jeśli chcecie poznać szczegóły techniczne, zerknijcie do publikacji Microsoft Research, a podsumowanie informacji znajdziecie na poniższym materiale wideo – obejrzyjcie:
Źródło: Microsoft Research, MSPowerUser, informacja własna
Czytaj dalej o sztucznej inteligencji:
- Microsoft zastępuje dziennikarzy sztuczną inteligencją
- Sensory Sony z wrodzoną inteligencją do kamer cyfrowych - rozpoznawanie obiektów w mgnieniu oka
- Papież apeluje o „etyczny rozwój sztucznej inteligencji”. Microsoft i IBM komentują
Komentarze
6