USA deklasują Chiny - Summit najwydajniejszym superkomputerem na świecie
Od 2012 roku to maszyny z Chin zajmowały czołową pozycję w rankingu wydajności superkomputerów na świecie. W najnowszym zestawieniu pozycję lidera wydajności objął system Summit ze Stanów Zjednowocznych.
W sieci opublikowano najnowsze zestawienie najwydajniejszych superkomputerów na świecie TOP500. Po dwóch latach tytuł lidera stracił chiński Sunway TaihuLight, a jego pozycję zajął zapowiadany Summit ze Stanów Zjednoczonych.
Summit - najwydajniejszy superkomputer na świecie
Summit znajduje się w Oak Ridge National Laboratory i jest wykorzystywany do otwartych badań naukowych (co oznacza, że składać zgłoszenia o dostęp do systemu mogą naukowcy w całego świata).
Konstrukcję zaprojektowała firma IBM. Mamy tutaj do czynienia z 4356 węzłami, z których każdy został wyposażony w dwa 22-rdzeniowe procesory IBM Power9 i sześć akceleratorów graficznych Nvidia Tesla V100. Węzły połączono za pomocą dwuszynowej sieci Mellanox EDR 100Gb/s InfiniBand.
Summit może pochwalić się mocą obliczeniową na poziomie 122.3 PFLOPS, więc prawie o 30 PFLOPS wyższą niż dotychczasowy lider wydajności - Sunway TaihuLight z Narodowego Centrum Superkomputerów w Wuxi (obecnie maszyna ta znajduje się na drugim miejscu rankingu TOP500).
Co istotne, konstrukcja IBM wyróżnia się też na polu efektywności energetycznej, bo została uplasowana na 5 miejscu rankingu Green500 (najbardziej efektywnych energetycznie superkomputerów na świecie).
Statystyki najnowszego rankingu TOP500
Zsumowana moc obliczeniowa 500 najwydajniejszych superkomputerów na świecie już przekroczyła EXAFLOPS (dokładnie wynosi 1,22 EXAFLOPS), aczkolwiek można zauważyć spowolnienie trendu przyrostu wydajności, który obserwowaliśmy od 2013 roku.
10 najwydajniejszych superkomputerów na świecie
Najwięcej superkomputerów w rankingu mają Chiny (206), ale stanową one „tylko” 29,1% całkowitej mocy obliczeniowej. Lepiej wypadają tutaj systemy ze Stanów Zjednoczonych – pomimo mniejszej liczby (145), obejmują one aż 38,2% całkowitej mocy obliczeniowej rankingu. Daleko w tyle znajdują się takie państwa, jak: Japonia (36 superkomputerów), Wielka Brytania (22 superkomputery), Niemcy (21 superkomputerów) i Francja (18 superkomputerów).
Polska ma w rankingu zaledwie 4 systemy: Prometheus z Cyfronetu (103. miejsce), EAGLE z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (259. miejsce), Tryton z Politechniki Gdańskiej (263. miejsce) i OKEANOS Centrum Obliczeniowe Uniwersytetu Warszawskiego (320. miejsce).
Jeżeli chodzi o sprzęt, 476 superkomputerów bazuje na procesorach Intela, układy IBM znajdują się w 13 maszynach, a resztę stanowią niszowe rozwiązania AMD czy też autorskie układy zaprojektowane w Chinach. Warto również zauważyć, że 110 superkomputerów wykorzystuje akceleratory obliczeniowe, z czego w 98 przypadkach są to akceleratory Nvidii (5 na 10 najlepszych superkomputerów bazuje właśnie na akceleratorach Nvidii).
Zainteresowanych szczegółami odsyłamy do rankingów TOP500 i Green500.
Źródło: TOP500, Green500, Oak Ridge National Laboratory, HPC Wire
Komentarze
26Czy Far Cry/Wiesiek/Skyrim na sterydach/VR/Battlefield na tym pójdzie?
Tak po za tym AMD ma swoje odpowiedzi przy czym tylko NVIDIA ze swoimi produktami będzie się jakoś jeszcze prezentować z ofertą Red Team a Intel po prostu przyjmie rolę do jakiej dochodzi każdy z Nas osiągając sędziwy wiek.
Na ich powrót trzeba będzie poczekać pewnie kilka lat.