Firma która brała udział przy tworzeniu widowiska wykorzystała komputer bazujący na najnowszym procesorze Haswell-E i czterech kartach Nvidia Titan Z.
Na początku lutego odbył się XLIX Super Bowl, a więc finałowy mecz o mistrzostwo w futbolu amerykańskim zawodowej ligi NFL (National Football League). Wprawdzie w Europie impreza nie cieszy się zbyt dużą popularnością, ale w Stanach Zjednoczonych jest jednym z najważniejszych wydarzeń sportowych w ciągu roku. Super Bowl jest nie tylko wydarzeniem sportowym, ale także kulturalno-rozrywkowym, bo w przerwie finału ma miejsce koncert muzyczny (tzw. half-time show). W tym roku czas między połowami umiliła znana piosenkarka Katy Perry, której towarzyszyła zapierająca dech w piersiach oprawa graficzna – jak się okazuje, sterował nią komputer, który niejednemu też mógł zaprzeć dech w piersiach.
Szczegóły odnośnie projektu ujawnił jeden z pracowników firmy Octane, która zajmuje się renderingiem 3D i brała udział przy tworzeniu widowiska. Podłogę tak naprawdę stanowił potężny wyświetlacz, który składał się z ponad 11 milionów pikseli (rozdzielczość 3780x3024) – wszystkie animacje wyglądały więc bardzo efektownie, ale też wymagały potężnej mocy obliczeniowej (zwłaszcza jeżeli chodzi o karty graficzne, bo pakiet Cimena4D korzysta z akceleracji CUDA). W tym celu projektanci zgłosili się do firmy Maingear, która zajmuje się tworzeniem zestawów komputerowych – ta stworzyła następującą konfigurację:
- procesor Intel Core i7-5930K
- płyta główna: ASUS X99E-WS
- pamięć RAM: Corsair Vengeance LPX 4x 4 GB DDR4
- karty graficzne: 4x Nvidia GeForce GTX Titan Z
- dysk SSD: Samsung SSD 850 PRO 256 GB
- zasilacz: 2x Corsair AX1200i
- obudowa: Corsair Obsidian 900D
O odpowiednie temperatury podzespołów zadbał system chłodzenia cieczą – składały się na niego m.in. dwie chłodnice EK typu 240 mm i jedna 420 mm, a także potężna pompa Swiftech BiTurboDual Laing D5 Vario. W spoczynku procesory graficzne miały temperaturę 38 stopni Celsjusza, ale po 20 minutach wytężonej pracy osiągały już 63-77 stopnie Celsjusza.
Jeżeli jesteście zainteresowani podobną konfiguracją, możecie zgłosić się do firmy Maingear – jej koszt to „jedyne” 12 700 dolarów. Na filmiku poniżej możecie zobaczyć owe widowisko.
Źródło: Octane, Vimeo
Komentarze
39A co do widowiska, to rownie dobrze mozna to bylo wyrenderowac wczesniej i po prostu odtworzyc i poszloby na skladaku za 2 tys.
Ale co ja tam wiem
zastanawiam sie cuz tak mocno mialo obciazyc te karty ??
wizualizacje z winampa na karcie z przed paru lat wygladaja efektowniej
Z całego pakietu jedynie jeden moduł renderingu korzysta z tej akceleracji.
ciekawi mnie jak oni to zrobili bo jakbym miał ok 50 kafli na pc to może bym dał jednego więcej titana z