W trakcie konferencji ISC 2009 (International Supercomputing Conference), firma Boston Ltd. - uznany producent i dystrybutor serwerów - zaprezentowała rozwiązanie Venom F1000-4 HPC. Niewielką maszynę wykorzystującą karty graficzne AMD FireStream 9250, która może zaoferowac 4 teraFLOPy mocy obliczeniowej.
Aby uzyskać taką moc obliczeniową w serwerze Super Micro's SS6016XT zainstalowano 3 karty AMD FireStream 9250. Jak twierdzi Boston Ltd. maszyna taka oferuje niesamowity stosunek mocy obliczeniowej do zużywanej energii, szczególnie jak na kompaktową konstrukcje w formacie 1U. Venom F1000-4 HPC jest przedstawiany jako rozwiązanie pionierskie w dziedzinie superkomputerów opartych na GPU.
Karty AMD FireStream 9250 to odpowiedniki standardowych Radeon'ów 4850, różniące się zastosowaniem lepszych komponentów, ilością wyjść wideo, sterownikami i oczywiście cena.
"Nasz serwer 6016XT SuperServers oferuje 4 pełnowymiarowe gniazda PCI-Express x16 i jedno niskoprofilowe co pozwala zainstalować do 5 kart PCI-Express 2.0. Niezwykle dopracowana kontrola i monitoring termiczny oraz niespotykana jak dotąd efektywność energetyczna, to zalety opracowanej przez Supermicro najlepiej zoptymalizowanej platformy serwerowej dla obliczeń GPU - dostępnej dla całej społeczności HPC (High Performance Computing) " - Dev Tyagi, generalny menadżer Supermicro UK.
"Jest idealny do najbardziej wymagających równoległych zadań obliczeniowych. F1000 jest idealnym, efektywnym energetycznie rozwiązaniem dla rożnych sektorów przemysłu jak np. analityka finansowa, badania sejsmiczne, nauki przyrodnicze, CAD" - Manoj Nayee, dyrektor zarządzający Boston Limited
Źródło: Hexus
Komentarze
38wystaczy TYLKO oprogramowanie ;)
Jesli ktos ma plyte z 3x PCIe x16 to moze sobie zmajstrowac superkomputer w domu - wystarcza 3 sztuki 4850 i riva tuner ;)
W newsie jest blad w takim razie, bo to rozwiazanie z "pionierskim" juz ma nie wiele wspolnego...
Zero szczegółów, zdjęć samego sprzętu, porównań do innych maszyn... Skoro pionierski jest sotunek mocy do ceny do zużycia energii, to wypadałoby podać też cenę i zużycie energii.
Tyle samo informacji byłoby, gdyby news wyglądał tak:
" o, wyszedł nowy superkomputer oparty na 4 kartach graficznych. jest tani, zużywa mało prądu i ma 4 cośtamflopy. "
A ile miejsca by się zaoszczędziło.
4T flopy uzyskiwane na klasycznym CPU wymagało by pewnie kilkunastu jak nie kilkudziesięciu obecnie najmocniejszych quadów intela czy amd. Koszt byłby ogromny, system rozproszony na kilka jednostek bo przecież nie ma płyty z np 10 soketami ;) a prądu żarłoby to z 10kW. Jeszcze parę lat temu za superkomputer o takiej mocy płaciło się miliony dolarów, to jest właśnie rewolucja.
Drugim aspektem "rewolucji" jest to, że do tej pory superkomputery zwykle budowało się na zamówienie, czyli hardware powstawał do software, de facto na odwrót aniżeli mogłoby to wynikać z logiki. Komputer powstawał specjalnie w jednym dedykowanym celu do jednego dedykowanego programu np liczenie pogody. Można powiedzieć, że program jakoby był zaszyty w sprzętowej architekturze komputera, dedykowany działał na nim szybko, inny program miałby problemy z wykorzystaniem potencjału maszyny
Architektura oparta o takie karty graficzne umożliwia zbudowanie komputera do dowolnych obliczeń poprzez zmodyfikowanie oprogramowania, jest to architektura bardzo elastyczna.
Skoro powstał na kartach AMD to nie wynikało to na pewno z osobistych sympatii (fanboyostwa lol) producenta ale po prostu z jakości i wydajnoś sprzętu AMD oraz dobrej ceny.
Jak na razie konfiguracja podstawowa posiada 3 sztuki Fire 9250, ale w rzeczywistosci plyta glowna i obudowa oferuja 4 pelnowymiarowe i jedno niskoprofilowe gniada PCIe x16.
Wiec 4 teraFLOPSy z wykorzystaniem FireStream9250 lub 4,8 z 9270 sa wartoscia jak najbardziej mozliwa do osiagniecia. Wiecej tez mozna ale na razie nie ma kart FireStream o niskim profilu - czyli calkwita moc obliczeniowa jaka moze zaoferowac opisywana jednostka jest wieksza niz najwydajniejszej tesli do tej pory (nawet wliczajac jeszcze nieistniejace modele na 4*GTX285).