Pomysłów na nowe superkondensatory było już tysiące. Tymczasem okazuje się, że odpowiedź może bliżej niż myśleliśmy – w popielniczce.
foto: Maui County
Naukowcy od lat próbują stworzyć nanomateriały, które mogłyby stać się odpowiednim materiałem alternatywnym do elektrod superkondensatorów. Pomysłów było już tysiące, ale wszystkie zawiodły. Tymczasem okazuje się, że odpowiedź może być bliżej niż myśleliśmy – w popielniczce. Właśnie tak, świetne rozwiązanie może zaoferować niedopałek.
Grupa naukowców z Korei Południowej odkryła, że zwykły niedopałek znacząco przewyższa węgiel, grafen i nanorurki węglowe w magazynowaniu energii. Swoje odkrycia opublikowali w czasopiśmie Nanotechnology. Okazało się, że stosowany w filtrach papierosowych materiał w atmosferze zawierającej dużo azotu może zostać przemieniony w porowaty materiał, który jest idealny do przechowywania energii w elektrodach superkondensatorów.
Najlepsze w superkondensatorach jest nie to, że mogą one w teorii przechowywać więcej energii niż typowe akumulatory (na przykład litowo-jonowe), ale to, że mogą one zostać naładowane w ciągu zaledwie kilku sekund i charakteryzują się bardzo niewielką degradacją właściwości.
Wracając jednak do odkrycia Koreańczyków, zaproponowane przez nich rozwiązanie ma jeszcze jedną ogromną zaletę. Otóż, o co jak o co, ale o bieżące dostawy zużytych filtrów możemy być raczej spokojni. Szacuje się, że co trzeci dorosły mężczyzna na świecie regularnie pali, a każdego roku do środowiska trafia ponad 760 ton papierosów. Przy okazji, takie superkondensatory byłyby też rozwiązaniem co z tymi niedopałkami robić.
„Nasze badania wykazały, że zużyte filtry papierosowe mogą zostać w wyniku jednostopniowego procesu przekształcone w niezwykle wydajny materiał na bazie węgla, który w ekologiczny sposób zaspokoiłby potrzeby energetyczne społeczeństwa” – powiedział Jongheop Yi, profesor Narodowego Uniwersytetu Seulskiego.
Pierwsze testy przebiegły bardzo pomyślnie – zużyte filtry zostawiły daleko w tyle grafen i nanorurki węglowe. Pozostaje zatem tylko czekać na rozwój tej technologii, o czego wynikach z pewnością was poinformujemy.
Źródło: IEEE Spectrum, The Blaze, WHO
Komentarze
24Chętnie zobaczę pierwsze próby :)