Nauka

Zużyte filtry papierosowe podstawą superkondendsatorów nowej generacji

przeczytasz w 1 min.

Pomysłów na nowe superkondensatory było już tysiące. Tymczasem okazuje się, że odpowiedź może bliżej niż myśleliśmy – w popielniczce.

Papierosy
foto: Maui County

Naukowcy od lat próbują stworzyć nanomateriały, które mogłyby stać się odpowiednim materiałem alternatywnym do elektrod superkondensatorów. Pomysłów było już tysiące, ale wszystkie zawiodły. Tymczasem okazuje się, że odpowiedź może być bliżej niż myśleliśmy – w popielniczce. Właśnie tak, świetne rozwiązanie może zaoferować niedopałek. 

Grupa naukowców z Korei Południowej odkryła, że zwykły niedopałek znacząco przewyższa węgiel, grafen i nanorurki węglowe w magazynowaniu energii. Swoje odkrycia opublikowali w czasopiśmie Nanotechnology. Okazało się, że stosowany w filtrach papierosowych materiał w atmosferze zawierającej dużo azotu może zostać przemieniony w porowaty materiał, który jest idealny do przechowywania energii w elektrodach superkondensatorów.

Najlepsze w superkondensatorach jest nie to, że mogą one w teorii przechowywać więcej energii niż typowe akumulatory (na przykład litowo-jonowe), ale to, że mogą one zostać naładowane w ciągu zaledwie kilku sekund i charakteryzują się bardzo niewielką degradacją właściwości. 

Wracając jednak do odkrycia Koreańczyków, zaproponowane przez nich rozwiązanie ma jeszcze jedną ogromną zaletę. Otóż, o co jak o co, ale o bieżące dostawy zużytych filtrów możemy być raczej spokojni. Szacuje się, że co trzeci dorosły mężczyzna na świecie regularnie pali, a każdego roku do środowiska trafia ponad 760 ton papierosów. Przy okazji, takie superkondensatory byłyby też rozwiązaniem co z tymi niedopałkami robić.

„Nasze badania wykazały, że zużyte filtry papierosowe mogą zostać w wyniku jednostopniowego procesu przekształcone w niezwykle wydajny materiał na bazie węgla, który w ekologiczny sposób zaspokoiłby potrzeby energetyczne społeczeństwa” – powiedział Jongheop Yi, profesor Narodowego Uniwersytetu Seulskiego. 

Pierwsze testy przebiegły bardzo pomyślnie – zużyte filtry zostawiły daleko w tyle grafen i nanorurki węglowe. Pozostaje zatem tylko czekać na rozwój tej technologii, o czego wynikach z pewnością was poinformujemy.

Źródło: IEEE Spectrum, The Blaze, WHO

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    34
    w ciągu 15 lat od 3 do 5 razy w roku słyszy się o nowych technologiach w dziedzinie rozwoju erergii, energetyki, akumulatorach i przechowywaniu energii. Ile z nich weszło do życia codzinnego,a były przełomowe? Dwie, może trzy. Wielkie koncerny oraz rząd nie pozwoli na wprowadzenie czegoś co zastopowałoby popyt na dzisiejsze surowce. Za 10-20 lat opłacalność wydobycia kamieni węgielnych się zakończy, co z ropą tego nie wiemy. Będziemy dalej mieć zastój, a nasze telefony mogłyby już posiadać "żywotność" może i 2 tygodni... cóz życie...
    • avatar
      Konto usunięte
      6
      Ktoś będzie kiepy zbierał i zawijał je w sreberka, zamiast produkować te kondensatory przemysłowo z gwarancją jakości? To jakieś koreańskie prima-aprilis?
      • avatar
        Radical
        6
        Ide zapalić.
        • avatar
          fredii
          5
          na sam widok zdjęcia chce mi się rzygać
          • avatar
            edmund
            4
            Ci koreańscy naukowcy to naprawdę muszą się bardzo nudzić żeby na taki pomysł wpaść. Ciekawe jakie inne materiały testowali? Zużyte chusteczki do nosa czy może coś innego?
            • avatar
              Vienio43
              -1
              I weź tu człowieku nie pal.
              • avatar
                mjwhite
                0
                "mogą one zostać naładowane w ciągu zaledwie kilku sekund"

                Chętnie zobaczę pierwsze próby :)
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Juz sobie wyobrazam jak to wchodzi w zycie i jak zaczynaja placic palaczom za palenie, malo tego, rozdaja fajki za darmo! bo im zaczyna brakowac materialu.
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Materiał sponsorowany przez koncerny tytoniowe....? :)

                    Witaj!

                    Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                    Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                    Połącz konto już teraz.

                    Zaloguj przez 1Login