Systemy operacyjne na komputery - rynek w ciągu ostatnich dwóch lat
NetMarketShare co miesiąc publikuje statystyki użytkowników systemów dla komputerów. Zobaczmy jak zmieniały się od sierpnia 2012 roku.
Skończył się lipiec, pierwszy miesiąc drugiej połowy 2014 roku, pora zatem na kolejne podsumowanie udziału systemów operacyjnych na rynku. Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że liderem nadal jest platforma Windows z ponad 91% udziałami, jednak wart podkreślenia jest fakt, że ostatnie kilka miesięcy to uspokojenie nastrojów przesiadkowych wśród użytkowników Windows.
Łączna liczba użytkowników Windows XP i Windows 7 po znaczącym spadku, od kilku miesięcy utrzymuje się na podobnym poziomie, podobnie jak łączna liczba użytkowników Windows 8 i 8.1. Do tego należy dodać jeszcze statystykę dla Windows Vista, która na poniższym zestawieniu znalazła się wśród innych systemów. Notuje powolny (prawie liniowy) spadek udziałów z około 6% dwa lata temu do około 3% obecnie. Jej użytkownicy zapewne przesiadają się na jeden z systemów - Windows 7 lub Windows 8.
Choć pokazane przez nas wykresy, wygenerowane na podstawie danych NetMarketShare, nie wskazują na jaki system następuje przesiadka i z jakiego systemu, to możemy pokusić się o pewne wnioski.
Ci którzy używają Windows 8 prawdopodobnie nadal używają tej platformy, albo migrowali do Windows 8.1. Stąd też usilne próby wykazania przez niektóre osoby, że procentowe udziały Windows 8 spadają, bazują na błędnym założeniu, że nikt nie aktualizuje systemu do Windows 8.1. Jednak nie ma też wzrostu w tej gałęzi Windows. A trzeba pamiętać, że najnowsza platforma Windows, w pełnej wersji, trafia nie tylko na pecety czy laptopy, ale również na tablety i to różnych producentów. Microsoft ostatnio zdecydował o rozszerzeniu oficjalnej dostępności najnowszych tabletów Surface Pro 3 o nowe kraje - łącznie 28 państw (w tym wiele europejskich) - ale nadal nie ma wśród nich Polski i nie wiadomo, czy kiedykolwiek się pojawi na liście.
Użytkownicy Windows XP, którzy kilkanaście miesięcy temu masowo migrowali do Windows 8, między innymi z racji zakupu nowego sprzętu, teraz przesiadają się raczej na platformę Windows 7. Czy czekają na Windows 9 gdyż nie widzą w gałęzi Windows 8 nadziei na platformę, która spełni ich wymagania? Na to pytanie musimy sobie odpowiedzieć samodzielnie
A co z innymi systemami operacyjnymi. W raportach nadal pojawia się Windows 98 lecz z udziałami na poziomie 0,01%. Z kolei Linux nadal utrzymuje podobne udziały. Dokładnie rok temu nastąpił niewielki skok popularności tej platformy z około 1,2% (takie udziały utrzymywały się od sierpnia 2012 do lipca 2013) do około 1,6%. W ciągu ostatnich 12 miesięcy udziały Linuxa oscylowały wokół tej wartości, zmieniając się od 1,48% do 1,74%. A systemy Mac OS X, w różnych wersjach mogą pochwalić się udziałami około 7-7,5%. W ostatnich dwóch miesiącach te udziały spadły do około 6,5%, ale za wcześnie by wyciągać z tego jakiekolwiek wnioski. Dla zwiększenia czytelności pokazaliśmy jedynie górną część wykresu z łącznymi udziałami Windows, Linuksa i Mac OS X. Inne platformy stanowią w sumie mniej niż 0,01%.
Na koniec proponujemy wam sondę, w której możecie pochwalić się swoimi wyborami systemowymi w ciągu ostatnich dwóch lat. Postaraliśmy się by lista odpowiedzi była wyczerpująca, choć niewątpliwie nacisk położony został na przesiadki wśród użytkowników Windows.
Źródło: NetMarketShare
Komentarze
42Używam Win7
I od 2 lat na 3 dysku linux...
Następny system ? Na 90% jakiś linux, micromiękkiemu za 8.1, czy 9 podziękuję.
System operacyjny co rok ??? passs, nie stać mnie i nie mam takiej potrzeby
Może zainwestuję w W9 jeśli będzie warto, podkreślam MOŻE i JEŚLI.