Ameryka Północna się rozsypuje. Groźne szczeliny rozrastają się błyskawicznie
Kontynent amerykański pęka. Mierzące setki kilometrów szczeliny przebiegają przez południowo-zachodnie terytorium Stanów Zjednoczonych. Zwiększają też swój zasięg w tempie, które może niepokoić.
Potężne wyryw w gruncie od dawna zawracają uwagę geologów. Zjawisko to jest groźne i przypomina objawy wstrząsów sejsmicznych. Szczeliny pojawiają się gwałtownie i potrafią niszczyć drogi, budynki, rury oraz wszelką infrastrukturę.
Przyczyny szelinowania w Ameryce Północnej
Ich przyczyną nie jest jednak tajemniczy uskok tektoniczny. Szczeliny potrafią rozrywać grunt na około 3 metry szerokości. Wydają się też sięgać w głąb na około 30 metrów.
Według geologów to nieprawda. Zapadliska bardzo często są kilkukrotnie głębsze, ponieważ sięgają zwierciadła wód gruntowych. Postępujące szczelinowanie jest bowiem skutkiem działalności człowieka. Potężne zapadliska tworzą się w gruncie, z którego wydrenowano wody podziemne.
Skala szczelinowania kontynentu amerykańskiego
Według danych Uniwersytetu Stanowego Arizony pierwszą szczelinę zarejestrowano w 1929 roku. Od tego czasu zjawisko stało się potężne. W 2018 roku sumaryczna długość szczelin na obszarze Arizony wynosiła aż 270 km.
Minione 5 lat to już dramat. Szczeliny liczą sobie około 450 km (433 km jest potwierdzonych i monitorowanych). Identyczne struktury licznie występują także w stanie Utah oraz Kalifornii.
Powstrzymanie szczelinowania
Są to rejony wyjątkowo suche, a postępujące zmiany klimatyczne wydają się mieć znaczenie. Napędzają jednak inny problem. Poziom opadów jest zbyt niski, żeby sprostać bezmyślnej gospodarce wodnej. Według naukowców w Arizonie szczelinowanie jest już cechą krajobrazu, a tamtejszych zasobów wodnych nie sposób odbudować. W niektórych miejscach jest jednak na to szansa. Trzeba ograniczyć eksploatację wód podziemnych i dać naturze czas na odnowienie zasobów.
To jednak oznacza dla Amerykanów umiar, do którego niewiele ich motywuje. Żaden z trzech niszczonych przez szczelinowanie stanów nie stosuje ograniczeń dotyczących wykorzystywania wód gruntowych przez przemysł ani gospodarstwa domowe.
Źródło: Arizona Geological Survey
Komentarze
13Poza tym zły tytuł. Prawidłowy powinien brzmieć:
- Atak szczelin na Amerykę Północną
Jest to kalka mechanizmu ograniczenia dostępu do własnego środka transportu poprzez windownie opłaty za CO2 dla każdego pracującego człowieka - robole na rowery - bogole do elektrycznych bentleyów... Po to buduje się w europie masowo drogi rowerowe - żeby bogole nie musieli omijać pospólstwa na pustych drogach...