Na uniwersytecie z Southampton opracowano technologię laserowego zapisu danych w postaci nanostruktur w szkle. Zapis ma nieograniczoną trwałość
Szklany dysk o średnicy kilku cm i grubości kilku mm, który może pomieścić nawet 360 TB danych. To brzmi jak bajka, lecz zdaniem naukowców z uniwersystetu w Southampton jest to jak najbardziej możliwe. Juz w 2013 roku demonstrowali oni technologię zapisu danych za pomocą lasera na takich nośnikach. Teraz twierdzą, że w pełni opanowali proces, który ma rzekomo zapewnić tak zapisanym danych "nieśmiertelność".
Nośnik opracowany w Southampton z pewnością nie jest zwykłym kawałkiem szkła. Wedle twórców wytrzyma on temperaturę 1000 stopni bez naruszenia wewnętrznej struktury, a jego trwałość w temperaturze 190 stopni C wynosi znajome nam skądinąd 13,8 miliarda lat.
Zapis danych z pomocą femtosekundowego lasera określany jest mianem 5D. Rolę odgrywa tu nie tylko położenie nanostruktury zawierającej informację, ale również jej orientacja i rozmiar. Jedna nanostruktura przechowuje 3 bity informacji. Demonstracyjne płyty, o ile takie określenie jest odpowiednie, zawierające między innymi Powszechną Deklarację Praw Człowieka ONZ, traktat Newtona o naturze światła - Opticks, Wielką Kartę Swobód, zawierają trzy warstwy takich nanostruktur. Odległość pomiędzy tymi warstwami wynosi 5 mikrometrów.
Ilość danych, które generuje ludzkość zwiększa się z roku na rok, ale z dzisiejszej perspektywy nośnik o pojemności nawet 360 TB wydaje się ostatecznym rozwiązaniem problemu trwałego przechowywania cennych dla naszej cywilizacji danych. Muzea, biblioteki, narodowe archiwa, wszystkie te instytucje przyjmą taką technologię z otwartymi rękoma.
Pozostaje pytanie, czy faktycznie taki niewielki szklany dysk oprze się upływowi czasu? Bo przecież nie tylko o samą trwałość nośnika chodzi.
Źródło: Southmapton University
Komentarze
7