Narodowy Bank Polski opublikował wypowiedź swojego prezesa. Rzecz dotyczyła sztucznej inteligencji.
"Uważam, że na tej fazie rozwoju sztucznej inteligencji, rozpoznawać musimy zarówno szanse jak i zagrożenia płynące z zastosowania tej technologii, a bynajmniej nie lekceważyć zagrożeń, co dobitnie podkreślają sami jej twórcy." - rozpoczyna swoją wypowiedź prezes NBP, Adam Glapiński
Stosowanie sztucznej inteligencji przez NBP
Prezes NBP przyznał, że sztuczna inteligencja jest wykorzystywana przez NBP od kilku miesięcy. Testowo jest ona stosowana w obszarze cyberbezpieczeństwa, informatyki, komunikacji, edukacji i multimediów. Przede wszystkim jest ona narzędziem wspomagającym pracę programistów. NBP publikuje też w mediach społecznościowych materiały multimedialne, produkowane przy wykorzystywaniu narzędzi AI.
Glapiński zdaje sobie sprawę, że sztuczna inteligencja ma potencjał w kwestii analizy danych.
daje dużo szybsze i większe możliwości w zakresie korelacji danych, które są ogólnie dostępne i teoretycznie zanonimizowane
Nie potwierdził jednak, że NBP wykorzystuje możliwości AI w tych istotnych dla bankowości zadaniach.
Glapiński o sztucznej inteligencji
W zamian podzielił się wieloma wnioskami ogólnymi na temat AI, wśród których nie brakuje kontrowersyjnych. Uważa mianowicie, że może ona ograniczyć problemy transformacji energetycznej. Prezes NBP dostrzega wpływ sztucznej inteligencji na edukcję i jest świadomy problemów związanych z prawami autorskimi.
Podniósł także temat dezinformacji jako istotnego zagrożenia ze strony AI. W debacie publicznej technologia ta może być według niego wykorzystywana jako narzędzie cenzury. Nie poparł tego twierdzenia przykładami, ale dostrzega konieczność dyskusji. Oto całość jego wypowiedzi:
Źródło: NBP
Komentarze
9