Zestawiliśmy najtańsze płyty główne z podstawką LGA 1151 i chipsetem Z170 - pozwalającym na podkręcanie odblokowanych procesorów Skylake.
MSI Z170A PC Mate to jedna z najtańszych płyt pod LGA 1151 z chipsetem Z170 - w polskich sklepach można ją kupić za niecałe 500 złotych
Na rynku pojawia się coraz więcej płyt głównych pod nowe procesory Intel Skylake. Przygotowaliśmy więc kolejne zestawienie – tym razem przyjrzeliśmy się tańszym modelom do 550 złotych.
Jeżeli chodzi o modele z podstawką LGA 1151, jak na razie w sklepach dostępne są tylko modele z chipsetem Intel Z170 – wprawdzie pozwalają one na podkręcanie odblokowanych procesorów, aczkolwiek po tańszych wersjach nie powinniśmy się spodziewać rewelacyjnych wyników. W żadnym z prezentowanych modeli nie znajdziemy też funkcji ułatwiających OC.
Tańsze modele nie są skierowane do entuzjastów, więc ich wzornictwo nie jest tak efektowne, jak np. wersji dedykowanych graczom. Wszyscy producenci postawili na ciemną kolorystykę i niezbyt rozbudowane radiatory. Zabrakło też charakterystycznych osłon tylnego panelu i sekcji audio (spotykanych w droższych modelach).
Pod względem dostępnych złączy nie jest tak źle, bo nawet tańsze modele przeważnie oferują niezły komplet gniazd dla dysków i napędów (mamy nawet kilka złączy SATA Express i M.2). Zainteresowani połączeniem kilku kart graficznych raczej będą zawiedzeni, bo możliwe jest tylko stworzenie duetu z kart Radeon (tryb SLI dla kart GeForce nie jest obsługiwany).
Modele standardowe
Gigabyte GA-Z170-HD3P wyróżnia się bogatym zestawem złączy na tylnym panelu
Standardowe modele oferują bardzo podobny zestaw złączy – mamy dwa złącza PCI-Express 3.0 x16 (x16/x4), dwa lub trzy złącza PCI-Express 3.0 x1, a w modelach ASUS, Gigabyte i MSI są też starsze PCI. Dla dysków przeznaczono gniazda SATA 6 Gb/s i SATA Express (mogące też działać jako dwa niezależne SATA 6 Gb/s). Nie zapomniano też o nowym złączu M.2 dla wydajnych dysków SSD.
Tylne panele nie są zbyt bogate, aczkolwiek znalazły się na nich wszystkie najpotrzebniejsze porty. Ponad konkurencję wyróżnia się model firmy Gigabyte z portami USB 3.1 (A i C) i sześcioma złączami jack, aczkolwiek jest on najdroższy z całego zestawienia - kosztuje około 550 złotych.
Modele mATX
ASUS Z170M-Plus to jedna z najtańszych płyt z portem USB typu C
Mniejsze płyty jak na razie zaprezentowały tylko firmy ASRock, ASUS i Gigabyte. Jeżeli chodzi o złącza dla kart rozszerzeń, dwa pierwsze modele mają po dwa PCI-Express 3.0 x16 (x16/x4) i PCI-Express 3.0 x1, natomiast Gigabyte zamienił dwa PCI-E x1 na dwa starsze PCI. Model Gigabyte całkiem nieźle wypada też jeżeli chodzi o złącza dla dysków i napędów, bo ma trzy gniazda SATA Express 16 Gb/s i jedno M.2
Wszystkie trzy płyty oferują zbliżony komplet złączy na tylnym panelu, aczkolwiek ASRock postawił na więcej portów USB 3.0, ASUS dodał nowy port USB 3.0 typu C, a Gigabyte ponownie udostępnił sześć gniazd audio. Mniejsze płyty dostępne są mniej więcej w zbliżonych cenach.
Modele z obsługą pamięci DDR3/DDR3L
ASRock Z170 Pro4/D3 wyróżnia się sześcioma portami USB 3.0 na tylnym panelu
Firmy ASRock, ASUS i Gigabyte opracowały też tańsze płyty główne z obsługą pamięci DDR3 – modernizujący starsze zestawy nie będą musieli zatem dokupywać pamięci RAM. Z170 Pro4/D3 oferuje dwa złącza PCI-Express 3.0 x16 (x16/x4) i trzy PCI-Express 3.0 x1, a firmy ASUS i Gigabyte dodały jeszcze starsze PCI (kosztem jednego PCI-E x1). Gigabyte może się pochwalić też niezłym kompletem złączy dla dysków – u konkurencji zabrakło albo złącza M.2 albo SATA Express.
Płyty ponownie dysponują podobnym zestawem złączy na tylnych panelach, ale można dostrzec pewne różnice – ASRock ma więcej portów USB 3.0, a Gigabyte więcej złączy audio i wyjść wideo. Model ASRocka jeszcze nie jest dostępny w polskich sklepach, ale powinien kosztować około 470 złotych.
Jeżeli jesteście zainteresowani płytami dla graczy zerknijcie do tego zestawienia – wprawdzie są to zdecydowanie droższe modele, ale oferują też znacznie lepszą funkcjonalność i charakteryzują się efektowniejszym wzornictwem.
Źródło: ASRock, ASUS, Gigabyte, MSI, Gizmodo (ikona)
Komentarze
42Cofajac sie troche w czasie kiedy dolar kosztowal 2,6...
GTX980 kosztowalby 1300zl
GTX980Ti 1700zl
a ww plyty 350zl ....
i7 6700k 910zl ...
No ale jesli PO w ciagu 7 lat podwoila podaz PLNow to nie ma sie co dziwic... ze zlotowka poleciala na morde...
"Jak kogoś stać żeby wymienić procek na skylake zamiast zostać/wymieniać na haswell który ma podobne osiągi a jest sporo tańszy to można z niego też wyciągnąć kase na mobo" tak pewnie patrzą na to producenci.