Rozwiązania opracowane dla superkomputera IBM Watson, który kilka tygodni temu wsławił się pokonaniem żywych przeciwników w teleturnieju Jeopardy! pomogą leczyć chore noworodki.
Kanadyjscy naukowcy uznali, że algorytmy, które pomogły Watsonowi wygrać w teleturnieju, znakomicie sprawdzą w zgoła innych - bardziej pożytecznych zastosowaniach. Metody analizy danych bardzo zbliżone do tych, z których korzystał superkomputer IBM zostaną wykorzystane m.in. do wczesnego ostrzegania o infekcjach noworodków.
Warto przeczytać: | |
Komputery przejmują władzę - Watson wygrał |
Zespół specjalistów z Instytutu Technologii Uniwersytetu Ontario, pod kierownictwem Carolyn McGregor, opracował oprogramowanie, którego zadaniem jest stała analiza danych z czujników aparatury medycznej na oddziale intensywnej terapii kliniki neonatologicznej (zajmującej się schorzeniami w okresie noworodkowym) w Toronto.
Zdaniem McGregor, aparatura ta generuje ciągły strumień danych, które w bardzo wielu przypadkach są niezauważane, dopóki nie zacznie się dziać coś naprawdę niepokojącego. Tymczasem odpowiednia ich analiza i wczesne reakcje na potencjalne zagrożenia mogłyby pomóc uniknąć wielu poważnych problemów.
System o nazwie Artemis, opracowany przez zespół McGregor, monitoruje przebieg pracy serca, oddech, poziom tlenu we krwi, temperaturę i ciśnienie krwi. Ma również stały dostęp do danych w kartach chorób dzieci. Dzięki połączeniu tych dwóch źródeł danych, algorytmy oprogramowania Artemisa są w stanie bardzo trafnie i bardzo wcześnie diagnozować potencjalne zagrożenia.
Dla przykładu, jeżeli system wykryje u noworodka częstsze niż zazwyczaj, bardzo krótkie przerwy w regularnym oddechu, natychmiast poinformuje personel o potencjalnej infekcji, której takie pauzy mogą być objawami. Ponadto dokładna analiza akcji serca może dać informację o infekcji nawet na 24 godziny przed wystąpieniem jej widocznych objawów.
System Artemis został zbudowany w oparciu o platformę analityczną InfoSphere Streams, zaprojektowaną przez IBM. Pozwala ona na szybkie podejmowanie przez system odpowiednich decyzji na podstawie danych otrzymywanych z wielu różnych źródeł.
Artemis jest nadal rozwijany - naukowcy chcą m.in, aby mógł on “uczyć się” nowych objawów infekcji na podstawie analiz konkretnych przypadków infekcji u noworodków.
Źródło: TechnologyReview.com, fot.: IBM
Polecamy artykuły: | ||
Najlepsze karty graficzne – kwiecień 2011 | AMD Radeon 6790 - lepszy niż GeForce GTX 550 Ti | Samsung Galaxy Ace - prawdziwy as w klasie średniej? |
Komentarze
4