Jeśli chcesz kupić telewizor HD lub Full HD, być może powinieneś zdecydować się na plazmę. Zwłaszcza jeśli możesz dokonać zakupu w Stanach Zjednoczonych.
Od stycznia br. producenci telewizorów plazmowych zaprzestają produkcji tych urządzeń. Informowaliśmy o tym tutaj i tutaj.
Firmy zaś chcą pozbyć się telewizorów plazmowych jak najszybciej, wprowadzając bardzo atrakcyjne obniżki cenowe. Dla nas, użytkowników i potencjalnych klientów, oznacza to jedno: czas na zakupy.
• Artykuł: Dlaczego plazma jest lepsza niż LCD?
Firma analityczna DisplaySearch informuje, że 50-calowe telewizory plazmowe kosztują obecnie od 200 do 300 dolarów mniej niż odpowiedniki LCD. Plazmy o przekątnej 50 cali kupimy za ok. 1200 dol., podczas gdy LCD - za 1500 dol.
To spora obniżka, gdy porównamy ją choćby z sytuacją rynkową sprzed 5 lat, kiedy plazmy kosztowały ok. 30 proc. więcej niż LCD.
W sieci sklepów Best Buy niektóre 42-calowe plazmy Samsunga kosztują 700 dol., czyli 100 dol. mniej niż dotychczas. Z kolei w Amazon.com kupimy 42-calową plazmę Panasonic za 850 dol., podczas gdy wcześniej kosztowała 1100 dol.
Klienci wolą LCD
Wygląda jednak na to, że klienci niekoniecznie pognają do sklepów po telewizory plazmowe. Jeśli wierzyć badaniom rynkowym z ubiegłego roku, które dotyczyły Ameryki Północnej, użytkownicy kupili tam 30 mln telewizorów LCD. Ile sprzedano plazm? Tylko 4 mln.
Źródło: Wall Street Journal.com
Komentarze
28Z tego co wiem to Panasonic wprowadził niedawno nowe modele na G10.
Na plazmę Samsunga bym nawet nie spojrzał, bo nie ma na co :)
Ale można by się zainteresować kupnem w US&A, najlepiej przy dolarze
-duży pobór prądu
-krótsza trwałość
-"wypalanie pixeli"
-itp.
Plazmy może mają lepsze nasycenie kolorów, ale LCD powoli im dorównują.
P.S. Nowe plazmy zużywają o wiele mniej energii niż tyle co niektórzy z was przytoczyli.
Pozdrawiam.