Tizen 1.0: premiera mobilnego systemu operacyjnego Linux - kontynuacja MeeGo
Następca MeeGo zmierza na smartfony
Światło dzienne ujrzała pierwsza stabilna odsłona nowego mobilnego systemu operacyjnego Tizen 1.0. System jest otwartym oprogramowaniem (open source) powstałym na zgliszczach i jako kontynuator dobrze przyjętego MeeGo.
O projekcie Tizen po raz pierwszy usłyszeliśmy we wrześniu zeszłego roku, kiedy było już jasne, że fińska Nokia na skutek mariażu z Microsoftem rezygnuje z produkcji smartfonów z systemem MeeGo. System ten, na skutek sukcesu jaki odniósł smartfon N9, zyskał spore grono sympatyków - również i wśród producentów sprzętu, którym Linux w "słuchawce" bardzo przypadł do gustu.
Rozwojem Linuksa Tizen zajęli się m.in. Linux Foundation, Intel, Samsung, czy chociażby członkowie LiMo Foundation. Takie wsparcie pozwala sądzić, że system nie podzieli losu poprzednika.
Docelowo Tizen ma być bezpośrednim następcą i kontynuatorem MeeGo, kultywując najlepsze elementy znane z tego systemu i pozbywając się tych krytykowanych, zastępując je lepszymi. Dodatkowo miałby być spoiną dla wydajnych oraz niskobudżetowych urządzeń mobilnych i tym samym połączyć w sobie również rozwój stworzonego przez Samsunga systemu Bada OS.
Członkowie fundacji LiMo rozwijający system Tizen
System jednak nieco odchodzi od idei MeeGo, zamieniając znane z tego systemu funkcjonalne i elastyczne biblioteki Qt na stosowane w Bada OS - Enlightenment. Stąd też bardziej zgryźliwi twierdzą, że więcej w nim Bada OS niz MeeGo. Warto zauważyć, że to może być pstryczek w nos Nokii, która właśnie nadzorowała rozwój Qt.
Budowa systemu Linux Tizen. System ma działać zarówno na ARM jak i x86
Wraz z pierwszą stabilną odsłoną systemu Tizen wydano również pakiet deweloperski SDK dla programistów wraz z emulatorem. Pakiet został wzbogacony w sporo nowych narzędzi (względem wydań testowych) rozbudowujących możliwości tworzenia m.in. aplikacji webowych.
Emulator wykorzystuje wiele elementów klasycznej przeglądarki internetowej. Oferuje on obecnie edytor HTML WYSIWYG, sprawdzanie i optymalizację składni JavaScript/CSS, konsolę z szablonami, przeglądarkę z silnikiem WebKit, konsolę logów JavaScript, debugowanie widżetów oraz szablonów. Emulator wykorzystuje znany moduł QEMU x86.
Twórcy udostępnili również kod źródłowy systemu, dzięki czemu w pracę nad systemem, jego modyfikacjami może prowadzić społeczność, a także jego kod może być wykorzystywany w innych projektach. Docelowo Tizen ma być przeznaczony na smartfony i tablety aczkolwiek coraz częściej mówi się również o telewizorach, netbookach oraz całej masie innych urządzeń internetowych.
System Tizen wykorzystuje serwer grafiki X11 z graficznym menadżerem okien zbudowanym z bibliotek pochodzących z Enlightenment Foundation Libraries (EFL). Menadżer obsługuje interfejs OpenGL ES 1.1 i OpenGL ES 2.0, a także grafikę 2D wykorzystującą mechanizm Cairo.
Rolę frameworka multimediów pełni GStreamer, zaś API Webowe zapewnia Frontend, udostępniające zarówno interfejs dla aplikacji, systemu plików, NFC i wielu innych usług.
Chociaż w prace nad systemem Tizen zaangażowało się dużo osób ze społeczności, a także wiele ogromnych firm komputerowych i producentów sprzętu, to wciąż brak urządzeń działających z systemem. Obecnie wiadomo, że system w pierwszej kolejności wcielą w swoich produktach Huawei, Asus, a także Samsung zastępujący powoli Tizenem system Bada OS.
Więcej o systemie Tizen:
- System MeGo przekształci się projekt Tizen
- Samsung GT-i9500: smartfon z systemem Tizen
- Mozilla z systemem Boot2Gecko: system operacyjny dla smartfonów
- Nokia z systemem MeeGo lum Meltemi: miliard tanich smartfonów
Źródło: Tizen, Linux Foundatiom, PCInpact, RealNorth, OSWorld
Komentarze
19