Nokia z systemem MeeGo lub Meltemi: miliard tanich smartfonów w planach
MeeGo odżyje?
System MeeGo długo na rynku nie zagościł, mimo wszystko zdążył zebrać wiele pochlebnych opinii, przyczynić się do niemalże doskonałej sprzedaży smartfonu Nokia N9 oraz przede wszystkim uświadomić ludziom, że istnieją alternatywy, które nie zawsze muszą być gorsze od tego co dzieli i rządzi rynkiem. Mimo wszystko na horyzoncie pojawia się cień szansy na następne urządzania z systemem MeeGo lub jego pochodnymi i to w wykonaniu Nokii.
Mimo nawiązania współpracy przez Nokie z Microsoftem, powolnego uśmiercania systemu Symbian i definitywnego zakończenia wdrażania systemu MeeGo w swoich produktach na rzecz Windows Phone, linuksowy system może na nowo wrócić pod fińskie strzechy. Chociaż nie w roli dominatora, systemu dostarczanego w wysokiej klasy urządzeniach. Nokia opracowała bowiem nowy program Next Billion Group, zakładający dostarczenie na rynek miliarda tanich urządzeń przeznaczonych dla uboższych użytkowników lub na rynki krajów rozwijających się, bądź też krajów azjatyckich czy niektórych afrykańskich.
Linux miałby ponownie wrócić do kręgu zainteresowań Nokii, nie wiadomo jednak w jakiej postaci. System MeeGo mimo, iż wciąż otrzymuje aktualizacje do popularnego smartfonu N9 to niestety na rynku pewnie nie zabawi długo. Nokia oficjalnie prócz dedykowanych aktualizacji już go nie rozwija, zaś inne firmy odpowiedzialne za projekt przekształciły go w platformę Tizen, która miała docelowo być kontynuatorem projektu MeeGo i wdrożyć do niego wszystko co najlepsze, pozbywając się krytykowanych elementów.
Po dołączeniu do projektu kolejnych firm i wielkich koncernów okazało się, że Tizen będzie przypominał bardziej Bada OS niż MeeGo, np. z powodu rezygnacji ze stosowania bibliotek Qt. Wszystko przez zaangażowanie w projekt Samsunga, który uwalniając swój autorski system Bada OS liczy na konsolidację projektów dla budżetowych smartfonów. Nokia w rozwoju systemu Tizen nie bierze udziału, więc bardziej prawdopodobne byłoby już stosowanie zwykłego, uśmiercanego MeeGo.
Jest również jeszcze jedna opcja, która jednak wydaje się najbardziej prawdopodobna. Już jakiś czas temu pojawiły się pierwsze przecieki o nowym projekcie fińskiej firmy, jakim miał być system Meltemi - z greckiego wiatr, podobnie jak Meamo czy MeeGo Harmattan. Jednak informacji było na tyle mało, że nikt nie był w stanie wyciągnąć z tego jakichś racjonalnych wniosków.
Teraz nazwa Meltemi pojawia się po raz kolejny, tym razem na szerszą skalę, jednak wciąż nie wiadomo nic oficjalnie. System miałby docelowo trafić do niskobudżetowych smartfonów, zastępując wysłużonego już Symbiana oraz nawet do tzw. urządzeń "smartfono podobnych".
Meltemi miałoby być systemem zbudowanym z wykorzystaniem otwartych źródeł, czerpiących w maksymalnym stopniu z dobrodziejstw MeeGo. System miałby obsługiwać technologię swipe, czy nawet obsługiwać nowe biblioteki Qt w wersji 5, dzięki którym tworzenie aplikacji byłoby znacznie ułatwione, a w tym nawet uproszczone przenoszenie ich z innych platform. System byłby oczywiście sprzętowo ograniczony aby przypadkiem nie zagrozić pozycji Windows Phone.
Nokia widząc słabnącą sprzedaż swoich produktów i nikłe zainteresowanie systemem Windows Phone, szuka alternatyw na rynkach mniej zamożnych, gdzie Symbian jest już w odwrocie a WP7 ze względu na swoje wysokie wymagania sprzętowe i równie wysokie koszty licencji nie ma szans na wdrożenie. Alternatywa to kontynuowanie prac nad MeeGo, dołączenia do projektu Tizen lub wdrożenie autorskiego Meltemi - niskobudżetowej odnogi MeeGo.
Jednak jak to będzie - czas pokaże. Wiemy jednak, ze mają być dwa urządzenia, ich systemy mają być otwarto źródłowe z Linuksem, a sprzedaż ma sięgnąć miliarda sztuk.
Więcej o Nokii i jej produktach:
- Nokia opatentuje tatuaże wibrujące przy telefonicznym połączeniu
- Nokia 300: prosty telefon nadal niezwykle popularny
- Nokia: tablet z Windows 8 jeszcze w tym roku
- Nokia Lumia 610: najtańszy smartfon z Windows Phone 7,5 Mango
Źródło: BGR, The Register, Vr-Zone, iMobile
Komentarze
24