• benchmark.pl
  • Mobile
  • To kolejny sprzęt, który pada ofiarą smartfonów. Dane są bezlitosne
Mobile

To kolejny sprzęt, który pada ofiarą smartfonów. Dane są bezlitosne

przeczytasz w 2 min.

Mobilna fotografia dominuje w Polsce, z 93% użytkowników robiących zdjęcia telefonem. Badanie Huawei wskazuje, że choć popularność rośnie, to jakość zdjęć nie zawsze spełnia oczekiwania użytkowników.

Aparaty w telefonach coraz częściej zastępują tradycyjne, dedykowane aparaty cyfrowe. Według danych rynkowych, sprzedaż kompaktowych aparatów cyfrowych spadła o ponad 70% w ciągu ostatniej dekady, co wyraźnie pokazuje, że konsumenci przerzucili się na smartfony. Dziś większość użytkowników nie widzi potrzeby inwestowania w dodatkowy sprzęt, skoro telefon oferuje wystarczającą jakość zdjęć na co dzień. Wydaje się, że jedynie branża profesjonalna pozostała wierna tradycyjnym lustrzankom i zaawansowanym bezlusterkowcom, które nadal królują w studiach fotograficznych i przy poważniejszych projektach fotograficznych.

Rośnie popularność mobilnej fotografii

W dniu Światowego Dnia Fotografii (19 sierpnia), obchodzonego na pamiątkę pierwszego zdjęcia wykonanego w 1839 r., badanie Huawei CBG Polska ujawnia, że aż 93% Polaków robi zdjęcia telefonem. Dla wielu fotografowanie stało się codziennym nawykiem – zwłaszcza wśród młodych ludzi. Co ciekawe, najwięcej fotografii wykonują osoby poniżej 24. roku życia, gdzie odsetek mobilnych fotografów sięga 97%. W miarę starzenia się, częstotliwość robienia zdjęć maleje, jednak nadal 40% osób w wieku 25-34 lat uwiecznia chwile niemal codziennie.

infografika - fotografia

Co najczęściej fotografujemy?

Preferencje dotyczące tematów fotografii różnią się w zależności od wieku i płci. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni najczęściej fotografują krajobrazy i naturę, jednak kobiety częściej uwieczniają ważne momenty życiowe. Z kolei dla mężczyzn drugim najczęściej fotografowanym tematem są wakacje i wyjazdy. Wśród młodszych użytkowników telefonów, dominują zdjęcia jedzenia, co wskazuje na pewne różnice w zainteresowaniach między pokoleniami.

Problemy z jakością zdjęć

Choć 36% użytkowników jest zadowolonych z jakości zdjęć wykonywanych telefonem, większość wskazuje na pewne problemy. Aż 56% respondentów przyznaje, że ich zdjęcia nie zawsze wychodzą zgodnie z oczekiwaniami, a 7% często jest niezadowolonych z efektów. Największe trudności sprawiają zdjęcia ruchomych obiektów, nocne fotografie oraz zdjęcia wykonywane z dużym przybliżeniem.

Nowe technologie na ratunek

Mimo postępu technologicznego w dziedzinie mobilnej fotografii, wciąż istnieje pole do dalszych innowacji. Dorota Rakowska, Marketing Director Huawei CBG Polska, podkreśla, że te innowacje pozwolą uchwycić ulotne chwile z większą precyzją, eliminując frustrację z powodu nieudanych zdjęć.

Nowoczesne technologie zmieniają sposób, w jaki uwieczniamy nasze życie, a badanie Huawei wyraźnie pokazuje, że oczekiwania użytkowników smartfonów są coraz wyższe.

źródło: materiały prasowe Huawei

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    igor2010
    3
    Ja zawsze będe fanem aparatu jako osobnego urządzenia i uważam że firmy fotograficzne same podstawiają sobie nogę wysokimi cenami w dobie coraz większej popularności fotografii smartfonowej
    • avatar
      GejzerJara
      2
      ludzie są nieświadomi czym jest mikroobiektyw w smartfonie, i nie wiedzą że z powodu fizyki, jest on w stanie przenieść ilość detali porównywalną z matrycą do 20mpix (teoria), typowo jest to w okolicach 14mpix. ale matryca ma oczywiście 105mpix no bo jak inaczej :D

      przy typowych amatorskich fotach, 14mpix wystarcza do wszystkiego, nawet do lekkiego kadrowania. ale strzeżcie się "zoomu" cyfrowego.

      dlatego nawet dosyć tani dedykowany lustrzak, czy obecnie bezlusterkowiec z obiektywem o rozmiarze normalnego aparatu, zrobi zdjęcie ostre pixel w pixel nawet w 16mpix, podczas gdy smartfon nawet ten ze 100mpix, jak mu nawet zmniejszymy klatkę do tych 16mpix i popatrzymy sobie na pixele, zobaczymy ........ mazy, mgłę, blur, posteryzację.

      każde rozwiązanie ma swoje zalety. kiedyś fotografować dawało się wyłącznie dedykowanym pstrykaczem. teraz mamy pstrykacza w kieszeni, i nie jest to złe. w tej klasie fotografii nikt się nie będzie pchał w mega jakość, bo to jest niewykonalne. co do jakości odwzorowania barw, już od dawna jest bardzo dobrze.

      na koniec, fotografia cyfrowa jaka by nie była, ma jedną wadę. po wrzuceniu fotek do labu, zawsze podciągają kolory i zamiast fotek, otrzymujemy ........ jakiś komiks. da się temu zapobiec, ale trzeba się tego po prostu nauczyć.
      • avatar
        youkai20
        0
        Mam swój telefon już ponad 5 lat i przez cały ten czas zrobiłem... KILKANAŚCIE zdjęć. Tyle mnie obchodzi fotografia. Jakby w smartfonach nie było aparatów w ogóle, byłbym szczęśliwy. Przynajmniej byłyby tańsze... i to zapewne znacznie.

        Witaj!

        Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
        Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

        Połącz konto już teraz.

        Zaloguj przez 1Login