Już od dłuższego czasu przy większych dyskusjach odnośnie architektury x86 pojawiają się negatywne opinie i głosy zwiastujące powolny schyłek jej epoki. Wśród następców x86 coraz śmielej wymienia się architekturę ARM, która szturmem zdobywa rynki mobilne czyli smartfony, tablety czy też netbooki. Jednak jak zauważa twórca jądra Linuksa - Linus Torvalds, rodzina ARM jest źle zorganizowana, stwarza liczne problemy i ciężko jest w niej utrzymać obsługę różnych urządzeń.
Oczywiście każda z architektur ma zarówno swoje zalety jak i wady i bezpośrednie ich porównywanie mija się jeszcze z celem, lecz coraz bardziej widać dążenie do wdrażania nowych standardów i technologii które szerzej otwierają się na nowe platformy. O tym, że ARM jest przyszłościową architekturą chyba nikogo nie trzeba przekonywać, gdyż sprawę z tego zapewne zdaje sobie każdy kto obserwuje gwałtowny rozwój rynku urządzeń przenośnych.
Co prawda narzekania na nieefektywność układów x86 są jak najbardziej uzasadnione, to jednak mają one jedną wielką zaletę, a mianowicie charakteryzują się wysokim stopniem zorganizowania. Wszystko za sprawą trzech największych producentów - Intel, AMD i VIA dzierżących w swoich rękach niemalże cały rynek, układy są maksymalnie zestandaryzowane, czego nie można powiedzieć o kościach ARM.
Według twórcy obecnie rozwijanego jądra Linux - Linusa Torvalds'a, architektura ARM jest chaotyczna i brakuje jej standaryzacji, czyli przyjęcia jednego schematu, według którego będą tworzone wszystkie układy ARM. Pozwoliłoby to tworzyć oprogramowanie znacznie szybciej oraz tak, aby działało na wszystkich tego typu procesorach.
Obecnie proces tworzenia odpowiedniego oprogramowania jest nieco utrudniony, gdyż jest on dłuższy i bardziej zawiły niż w przypadku architektury x86. Trzeba bowiem tworzyć aplikacje czy też systemy, które będą działały z różnymi układami, co stanowi utrudnienia dla programistów. Zorganizowanie układów ARM i ich standaryzacja pozwoliłaby tworzyć tylko jedną wersję oprogramowania, która działałaby bez problemów na wszystkich dostępnych chipach - tak jak ma to miejsce obecnie w x86.
Linus przyznaje, iż dokłada starań aby obsłużyć maksymalnie wiele rozwiązań ARM, lecz jak sam twierdzi jest to dla niego bardzo bolesne przeżycie. Wystarczy bowiem spojrzeć na samo "drzewko" budowania platform, aby zauważyć, iż ARM jest znacznie bardziej zawiłe i kilka razy większe od x86. Przyczyna tego stanu rzeczy nie tkwi bezpośrednio w samej architekturze czy układach, lecz w producentach tych procesorów, z których każdy na swój sposób interpretuje standardy i przyjmuje odmienną drogę rozwoju.
Sytuacja byłaby w normie, gdyby wszyscy producenci poszli śladem Intela, AMD i VIA i tworzyliby układy odpowiadające jednemu standardowi.
Linus Torvalds - twórca jądra Linux
Zdaniem Linusa sytuacja i tak zaczyna się już poprawiać, lecz nie pomaga jej zbytnio rozdrobnienie architektury ARM na wielu producentów. Im mniej producentów tym mniejsze różnice byłyby w układach. Jako przykład można podać nadchodzący system Windows 8 w wersji dla procesorów ARM, który będzie mógł funkcjonować jedynie na wybranych układach z tej rodziny.
Torvalds pozostaje jednak optymistą i powoli dostrzega znaczną poprawę sytuacji, która przyniesie upragnioną standaryzację. Przypomina również, iż podobnie działo się w początkach rozwoju architektury x86 - więc obecne zmiany na rynku ARM nie powinny raczej zbytnio dziwić.
Więcej o układach ARM:
- ARM namawia AMD do wejścia na rynek... ARM
- ARM chce przejąć połowę rynku mobilnego do 2015 roku
- ARM zapowiada walkę z x86
- AMD nie wejdzie na rynek procesorów ARM
- Microsoft zacieśnia współpracę z ARM
- Apple: procesory ARM A5 w MacBook Air
- Medifield - najnowsza odpowiedź Intela na ARM
- AMD stawia na APU - nie na ARM
Źródło: NordicHardware, Theinquirer, Linux.com
Komentarze
38próbują i próbują ale jak widać ciągle bez lepszych efektów z tym ARM
Czyli tak jak dystrybucje linuxa, cóż za ironia.
"Już od dłuższego czasu przy większych dyskusjach odnośnie architektury x86 pojawiają się negatywne opinie i głosy zwiastujące powolny schyłek jej epoki." - ?????? czyje opinie?
Ja bym czytał gazetę polską, zbiór fantazji przekracza wszelkie granice.
jak sie intel wkurzy to wyciągnie RISCowe jądro na zewnątrz, zrobi nową architekturę i pozamiata
nie sztuką jest pisać soft na CISCa, sztuką jest pisać soft na RISCa
nies sztuką jest zaprojektować RISCa, sztuką jest zaprojektować CISCa
tak było, jest i będzie