Wreszcie jest! W polskich sklepach zadebiutował TP-Link Archer AX6000 – pierwszy router tego producenta, pozwalający na korzystanie z łączności Wi-Fi w standardzie 802.11ax.
Jeśli priorytetami są szybkość Internetu, niezawodność i bezpieczeństwo, to router TP-Link Archer AX6000 jest modelem, który trzeba brać pod uwagę. Został wyposażony między innymi w 2,5-gigabitowy port WAN oraz 8 gigabitowych portów LAN, zapewniający bezproblemową wielozadaniowość procesor 1,8 GHz oraz 8 anten gwarantujących odpowiedni zasięg. Przede wszystkim jednak jest to router Wi-Fi 6!
TP-Link Archer AX6000 to router Wi-Fi 6 - co to znaczy?
Wi-Fi 6 (czy też – według starszej nomenklatury – Wi-Fi 802.11ax) to najnowszy standard łączności bezprzewodowej. Wykorzystuje te same pasma, co poprzednik, czyli 2,4 i 5 GHz, ale oferuje w nich znacznie większe prędkości: odpowiednio 1148 i 4804 Mb/s. Oznacza to, że maksymalna przepustowość wynosi aż 5952 Mb/s. Granie online czy strumieniowanie wideo w 4K to żaden kłopot.
Sieć Wi-Fi 6 pozwala także na komfortowe korzystanie z Internetu na bardzo wielu urządzeniach. Za zmniejszenie zakłóceń generowanych przez pobliskie urządzenia odpowiada rozwiązanie o nazwie BSS Color, a lepsze wykorzystanie pasma gwarantują technologie MU-MIMO oraz OFDMA.
„Dzięki MU-MIMO 8x8, Archer AX6000 przesyła pakiety danych do ośmiu urządzeń w tym samym czasie, podnosząc wydajność komunikacji, która dodatkowo wspierana jest technologią OFDMA czterokrotnie zwiększającą przepustowość łącza, w porównaniu do możliwości standardu 802.11ac” – zachwala producent.
O czym jeszcze warto wspomnieć? Ano między innymi o technologiach Airtime Fairness i QoS, które w optymalny sposób przydzielają zadania poszczególnym urządzeniom, o dwóch portach USB 3.0 (typu A i typu C), o zintegrowanym systemie antywirusowym HomeCare oraz o prostej instalacji i obsłudze – przez aplikację Tether.
Ile kosztuje router TP-Link Archer AX6000? Cena nie jest niska
Router TP-Link Archer AX6000 jest już dostępny w polskich sklepach. Jego zakup wiąże się jednak z niemałym wydatkiem – cena wynosi około 1500 złotych. Producent obejmuje urządzenie trzyletnią gwarancją.
Źródło: TP-Link
Komentarze
8Generalnie, bo czasem zmusić do działania się da, ale z komfortem i jakością daleko mu do używalności.
Niestety, firmware TP-Linka jest tak słaby, że kupowanie ich produktów bez możliwości wymiany softu jest pozbawione sensu.
Tylko 1 port 2,5 Gb (WAN). Gdzie już teraz coraz częściej spotyka się płyty główne oferujące 2,5; 5, a nawet 10 Gb/s.