Firma Canonical podjęła decyzję – środowisko Unity będzie musiało uznać wyższość GNOME w Ubuntu od wersji 18.04. Co dalej?
„Unity jest piękne, użyteczne i solidne, ale szacunek dla społeczności i sytuacja na rynku zadecydowały, że powracamy do środowiska graficznego GNOME” – mniej więcej taką wiadomością podzielił się z nami Mark Shuttleworth, założyciel rozwijającej dystrybucję Ubuntu firmy Canonical.
Najpopularniejsza linuksowa dystrybucja zaskoczyła użytkowników w 2011 roku, stawiając na nowe środowisko Unity. Teraz zaskakuje ponownie zapowiadając, że przyszłoroczna wersja 18.04 będzie korzystać domyślnie z GNOME, a rozwój Unity zostaje zaprzestany. Tym samym lata pracy programistów poszły praktycznie na marne, a odzew będzie pewnie taki sam jak sześć lat temu – połowie się to spodoba, drugiej już niekoniecznie.
Zmiana może jednak zaskakiwać, bo choć w momencie debiutu Unity faktycznie miało spore niedoróbki, to w ostatnich latach projekt ten zmienił się jak najbardziej na plus. Coraz więcej osób chwaliło to środowisko, a ono samo stawało się coraz lżejsze i wygodniejsze. Choć nie trzeba raczej dodawać, że GNOME cieszy się dobrą sławą od lat.
Porównajmy. Tak wygląda Unity 8:
A tak najnowsza wersja GNOME, czyli 3.24 Portland:
Canonical zapewnia jednak, że powrót do GNOME może pozwolić Ubuntu rozwinąć skrzydła i trafić do kolejnych odbiorców. Jest to o tyle ważne, że firma marzy o tym, by zainteresować przedsiębiorstwa, a także odegrać ważną rolę na rynku Internetu Rzeczy. Nie będzie też smartfonów i tabletów z Ubuntu. Krótko mówiąc: zwykli użytkownicy wciąż będą ważni, ale czas na poważne kroki w biznesie.
Źródło: Canonical
Komentarze
22Widzę, że w innym temacie zostałem zakopany, a przecież tam tylko literówka, wielkie halo. Check this:
"Najpopularniejsza linuksowa dystrybucja zaskoczyła użytkowników w 2011 roku, stawiając na nowe środowisku Unity. Teraz zaskakuje ponownie zapowiadając, że przyszłoroczna wersja 18.04 będzie korzystać domyślnie z GNOME, a rozój Unity zostaje zaprzestany. Tym samym lata programistów poszły praktycznie na marne, a odzew będzie pewnie taki sam jak sześć lat temu – połowie się to spodoba, drugiej już niekoniecznie."
środowiskO
rozWój
tym samym lata PRACY programistów poszły na marne
3 zdania - 3 błędy
Skąd to się bierze? Lenistwo? Ignorancja? Brak czasu, żeby ktoś przeczytał przed publikacją? Czy może się Pan zarzekał, że wszystko jest ok i treść artykułów jest poprawnie przygotowywana do publikacji? Wydaje mi się, że ktoś nie dostanie podwyżki...
Od początku Unity to był niewypał i rzesza użytkowników porzuciła Ubuntu na rzecz Minta, który nie kombinował i stawiał od początku żeby system był na deskopie przyjazny.
Sam kiedyś jak miałem linuksa to siedziałem na Ubuntu ale z tego Unity nie dało się sensownie korzystać i przeszedłem na Minta.
Pewnie za niedługo usłyszymy ze Mir też poszedł do piachu i będą korzystać z Wayland.
W sumie to Shuttleworth poszedł po rozum do głowy i się wycofał z tego badziewia ale to już może być za późno aby wielu użytkowników powróciło do Ubuntu.
Teraz nie bawię się linuksem, bo nie ma dużej bazy oprogramowania ani gier i wystarczy Windows 10, który deklasuje wszystkie linuksy, Windowsy 7, 8, 8.1 razem wzięte!