Komisja Europejska zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami podjęła kroki w kierunku zapewnienia wszystkim obywatelom UE dostępu do internetu, szybkiego internetu.
Unia przyrównała państwa członkowskie do najlepiej rozwiniętych rynków Azji Wschodniej, gdzie błyskawicznym tempem pracy sieci cieszy się spory odsetek ludności - na terenie Wspólnoty jest ich ledwie 1%. Taki stan rzeczy ma ulec zmianie do 2020 roku.
W końcu udostępniona została Agenda Cyfrowa przedstawiająca podstawowe założenia polityki unijnej w temacie rozwoju technologii cyfrowych. Agenda zakłada bardzo ciekawe zalecenia odnośnie powstania ogólnoeuropejskich serwisów o charakterze kulturalnym (i nie tylko). Unia dość mocno ubolewa na tym, że takie potęgi jak Facebook, eBay czy Google skupione są w rękach Amerykanów, a nie Europejczyków i namawia do propagowania internetowej przedsiębiorczości.
Ponadto w agendzie można znaleźć informacje na temat zacieśnionej współpracy organów administracji państwowej z prywatnymi korporacjami w kwestii umożliwienia możliwie powszechnego dostępu do szybkiego internetu.
Źródło: Komisja Europejska
Komentarze
34Panowie, oficjalne newsy na portalu bądź co bądź technologicznym i przepuszczacie takie rzeczy?
Co do samej wiadomości: jedne wielkie bzdury, jakieś urzędniczyny "stwierdziły" że będzie lepiej, takie coś przerabialiśmy już 50 lat po wojnie :/
Na Dalekim Wschodzie i w USA są do przodu bo tam nie wisi (w USA nie wisiała ale zaczyna wisieć) cała banda biurokratycznych nierobów wymyślających "agendy cyfrowe"
Pan Jakub zapewne miał na myśli tabelę przedstawiającą porównanie nasycenia rynku łączami światłowodowymi FTTH (Fibre to the Home): dla Europy (1%), USA (2%), Japonii (12%) oraz Korei (15%).
Co do tytułu natomiast - prawdopodobnie nie będzie przełomu na miarę narzucenia na TPSA obowiązku świadczenia określonego poziomu usług a przynajmniej nie w tym roku ;) W dokumencie Agendy powtórzono jedynie założenia zawarte w Strategii dla Europy 2020:
- możliwość szerokopasmowego dostępu do Internetu dla wszystkich Europejczyków do 2013 roku,
- określenie, że w 2020 Europejczycy powinni mieć możliwość skorzystania z usług dostępu do Internetu z przepustowością 30Mb/s lub większą,
- w 2020 co najmniej połowa gospodarstw domowych powinna korzystać z łączy o przepustowości powyżej 100Mb/s.
Ja mam darmowy dostęp internetowy i mieszkam koło Terespola.Prędkość no może nie szybka ale darmowy to darmowy :) tylko max 256 Kb/s.
Do przegladania stron www wystarczy,ale do ogladnia filmików na You Tube tragedia.
Lechu Walesa mowil, ze zbudouje nam tu druga Japonie. Dalej panie Lechu, czas sie wywiazac z obietnicy! :D