Zaledwie dwa dni minęły od daty premiery najnowszej karty graficznej NVIDII. A już wiadomo, że kilka sampli testowych testowanych przez różne redakcje „poszło z dymem”.
Dość ciekawy filmik trafił do Internetu za pośrednictwem serwisu SweClockers.com. Widać na nim pracujący komputer z akceleratorem GeForce GTX 590, który w pewnym momencie dosłownie strzela iskrami, po czym wylatuje z niego dym.
Warto przeczytać: | |
Sapphire Radeon 6950 FleX - już oficjalnie | |
Aktualizacja Zestawienia kart graficznych |
Według serwisu SweClockers.com, winę ponosi zabezpieczenie karty przed jej przegrzaniem podczas podkręcania i podnoszenia napięcia zasilającego. Twórcy filmu twierdzą również, że winowajcą mogą być zastosowane sterowniki w wersji 267.52. Niemniej jednak na innych wersjach sterowników z serii ForceWare, zdarzyły się również przegrzania i uszkodzenia tego akceleratora. Między innymi 267.71, których my używaliśmy podczas testów GeForce GTX 590. Nam dopisało szczęście.
Wygląda na to, że karta nie lubi podkręcania, a już na pewno nie znosi dobrze podniesienia napięcia zasilającego rdzeń.
Z kolei wortal Hardware.fr przedstawił zdjęcia wykonane za pomocą kamery termowizyjnej przedstawiające GeForce GTX 590 i Radeona 6990 pracujące pod obciążeniem.
GeForce GTX 590 podczas pracy (źródło: Hardware.fr)
Radeon 6990 podczas pracy (źródło: Hardware.fr)
Po demontażu systemu chłodzącego, można zauważyć spalony element elektroniczny wlutowany w płytkę drukowaną karty graficznej. Jak widać, nie wytrzymał prób podkręcania lub podnoszenia napięcia zasilajacego.
Spalony moduł elektroniczny (źródło: Techpowerup)
Miejmy nadzieję, że NVIDIA szybko rozwiąże problem palących się kart GeForce GTX 590.
Źródło: Techpowerup, Hardware.fr, SweClockers.com
Polecamy artykuły: | ||
Karta graficzna - poradnik jak wybrać | NVIDIA GeForce GTX 590 vs Radeon 6990 - starcie tytanów | GeForce GTX 550 Ti - premiera i testy |
Komentarze
120http://c.wrzuta.pl/wi2664/934a306c0015291a4d567760/0/facepalm
Na siłę chcieli być lepsi od konkurencji i trochę im nie wyszło. Wydaje mi się że 2xGTX570 na odpowiednich taktowaniach byłoby wydajniejsze od tej karty.
http://www.benchmark.pl/aktualnosci/Pliki_NVIDIA_ForceWare_267.8485_WHQL_-_dla_GTX_590-34028.html
Jednak ja nie jestem przekonany o winie sterownikow, czy tez podkrecania, a nawet i podnoszenia napiecia. Na filmie widac bowiem, ze zostalo odlaczone na kilka sekund napiecie - wentylatory zaczely zwalniac, po czym zanim stanely calkowicie (procesor, karta), pstryknieto napiecie z powrotem.
Zatem - powiedzcie mi drodzy czytelnicy - jak dzialaja sterowniki, jak dziala podkrecanie i jak dziala podnoszenie napiecia NA WYLACZONEJ KARCIE ? Brawo.. otoz nie dziala w ogole. W ten sposob mozna przepalic wiele urzadze, ktore nie posiadaja wystarczajacych zabezpieczen antyprzepieciowych WBUDOWANYCH W URZADZENIE. Dla mnie niewystarczajace zabezpieczenia karty polegaja na nieuwzglednieniu wysokiej temperatury calosci przy wlaczaniu karty - specyfika ktoregos ukladu nie wytrzymuje, po prostu ktos nawalil z jakims obliczeniem.
wykonywanie takich modyfikacji bez odpowiedniego przygotowania karty to czysty debilizm co pokazali wlasnie testerzy z sweoverclockers
Krótko podsumowując: karta po OC ma słabe zabezpieczenia nie dostosowane w razie utraty napięcia i po ponownym jej uruchomieniu.
"Wygląda na to, że karta nie lubi podkręcania, a już na pewno nie znosi dobrze podniesienia napięcia zasilającego rdzeń."
I zgadzam się z tym bo wszystko ma swoje granice.Chcieli byście podkręcić do 1000MHz albo i lepiej i mieć wydajność 3x gtx580 :))))
Druga sprawa po jaki pieron podkręcać taką karte skoro kupuje się najmocniejszą do tego dwuprocesorowa? dać pół palca to chcą całą rękę i widać efekty hehe.
A amd niech nie będzie taki do przodu bo tu sprawa ma się identycznie,tylko u niego dla wglądu cyfry większe :)))
Nie wytrzymał dużego i nagłego napięcia widocznie skok napięcia był wyższy niż deklarowany i element ten sfajcył się i jeszcze raz zabezpieczenie słabe.
Za pierwszym razem i drugim słychać na filmiku wyraznie typowy odgłos pstryczka od zasilacza z tyłu lub listwy przeciwprzepięciowej. Przysłuchajcie się.
Ale pomysł chłodzenia GeForce kiełbasą mi się spodobał :D
Pojechaliście po nVidii tak że się będzie trudno pozbierać. Jak to jest że ostatnio sterowniki smażą karty graficzne zielonych. A tak się mówi że to Catalysty są niedopracowane.