„Dzięki zastosowaniu technologii zielonego betonu, mamy szansę wpłynąć na poprawę stanu powietrza w okolicach naszych budynków oraz stworzyć swego rodzaju zielony punkt na smogowej mapie Warszawy” – mówi Anna Tryfon-Bojarska, menadżer ds. innowacji w biurowej spółce Skanska.
„Zielony beton” ma być kolejną skuteczną bronią w walce ze smogiem w miastach. W Warszawie oddany do użytku zostanie pierwszy chodnik stworzy właśnie w tej technologii.
Chodnik do walki ze smogiem – jak to działa?
Przy Generation Park w stolicy znajdzie się betonowy chodnik, który poza swoją standardową funkcją dodatkowo oczyści powietrze ze spalin, poprzez rozkład cząstek NOx na neutralne związki azotu.
Rozwiązanie to polega na wykorzystaniu (produkowanego przez Górażdże Cement) betonu o właściwościach fotokatalitycznych: promienie słoneczne sprawiają, że na powierzchni chodnika dochodzi do wspomnianego rozłożenia związków na nieszkodliwe, które później wraz z wodą deszczową są odprowadzane do gleby.
Jaka jest skuteczność? Odnotowano zmniejszenie stężenia dwutlenku azotu o 30 proc., a przy optymalnej infrastrukturze możliwy jest do osiągnięcia jeszcze lepszy wynik. Dodatkowym plusem jest „samoczyszczenie się” takiego chodnika.
„Zielony beton” – od laboratorium do miasta
„Zielony beton” był testowany przez 9 miesięcy i teraz nadszedł czas na wykorzystanie go w mieście (co – jak zapewnia Skanska – jest pierwszym tego rodzaju wielkopowierzchniowym projektem w naszej części świata). Oprócz wspomnianej firmy i producenta (Górażdże Cement) partnerami projektu są: Instytut Geofizyki PAN, Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej i Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Skanska chce wykorzystać „zielony beton” także na fasadach budynków biurowych, mieszkaniowych i administracyjnych. – „Docelowo, przechodząca testy zielona innowacja ma być wdrażana na wszystkich nowych projektach Skanska w regionie CEE”, czytamy w zapowiedzi.
Źródło i foto: Skanska
Komentarze
10Czyli w warunkach laboratoryjnych(można mocno wywnioskować z tekstu) to jest 30%. Chyba ktoś znowu ma w tym interes ;) może jakaś rodzina Kota Prezesa?