Zachęcamy do udziału w dyskusji odnośnie wezwań do zapłaty za rzekome łamanie praw autorskich.
Problem łamania praw autorskich (znany również pod potoczną nazwą jako piractwo) jest znany chyba nam wszystkim. W sieci nie milkną jednak dyskusje na temat wezwań do zapłaty, które otrzymują osoby podejrzane o nielegalne rozpowszechnianie chronionych materiałów.
Kwestię łamania i naruszania praw autorskich, a także licencji podmiotów trzecich reguluje ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (z późniejszymi zmianami - najnowsza jest z 2010 roku). Jasnym jest, że wszyscy muszą respektować obowiązujące prawo, a jego łamanie powinno być karalne – w tym przypadku ustawodawca przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności do 2 lat.
Znane są przypadki, kiedy to osoby podejrzane o łamanie lub naruszanie praw autorskich, otrzymują pismo od pełnomocnika poszkodowanej strony z propozycją odstąpienia od zarzutów po wniesieniu stosownej opłaty. Więcej o tym problemie pisaliśmy tutaj, ale najważniejsza informacja jest taka, że zapłacenie określonej kwoty wcale nie zwalnia z odpowiedzialności karnej, bowiem prokuratura nie musi zakończyć postępowania po wniesieniu wspomnianej opłaty. Zamknięcie sprawy zależy od decyzji prokuratora, a do podjęcia pozytywnej dla „pirata” decyzji nie zobowiązuje samo zawarcie ugody.
Czy otrzymaliście kiedykolwiek wezwanie do zapłąty? Słusznie czy całkowicie odwrotnie? Co robicie z tą sprawą? Zachęcamy Was do wzięcia udziału w dyskusji w stosownym wątku na naszym forum.
Źródło: Sejm, Wikipedia, Dziennik Gazeta Prawna, inf. własna
Komentarze
88przykład z Włoch. tam nie można ścigać z tytułu praw autorskich na podstawie ruchu p2p. taki dowód w sprawie jest tam po prostu nielegalny.
Art. 278. § 1. Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 4. Jeżeli kradzież popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.
§ 5. Przepisy § 1, 3 i 4 stosuje się odpowiednio do kradzieży energii lub karty uprawniającej do podjęcia pieniędzy z automatu bankowego.
Art. 291. § 1. Kto rzecz uzyskaną za pomocą czynu zabronionego nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Art. 292. § 1. Kto rzecz, o której na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i może przypuszczać, że została uzyskana za pomocą czynu zabronionego, nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. W wypadku znacznej wartości rzeczy, o której mowa w § 1, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Art. 293. § 1. Przepisy art. 291 i 292 stosuje się odpowiednio do programu komputerowego.
§ 2. Sąd może orzec przepadek rzeczy określonej w § 1 oraz w art. 291 i 292, chociażby nie stanowiła ona własności sprawcy.
Jeśli chodzi o "nie programy", muzyka, film,ebook itp to
Zgodnie z art. 23 pr. aut. bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego.
Dozwolony użytek prywatny jest wyłączony m.in. w stosunku do programów komputerowych (w tym gier komputerowych).
Nie można natomiast korzystać z P2P (w odniesieniu do płatnego oprogramowania i tytułów chronionych prawem autorskim), gdyż bez zgody autora, również rozpowszechniamy, a do tego nie mamy prawa.
- wideorejestrator
- dwa telefony
- kilka kart pamięci
- kilka pendrive'ów
- drukarkę
- laptopa
Zgodnie z polskim prawem zapłaciłem haracz dla ZAiKSu od powyższych sprzętów. Żądam jego zwrotu. Jeśli takowego nie otrzymam to mam pełne prawo do pobierania wszystkiego za co zapłaciłem płacąc ten "podatek".
Aaa i od rządu, ZAiKSu i wszystkich Polaków żądam 10zł (od osoby) za możliwość odbierania mojego sygnału WiFi w domu. Nie korzystacie? Co za szkoda... Zapłacić jednak musicie, bo możliwość jest.
Komputer to nie samochód który właściciel ma obowiązek wiedzieć komu udostępnia. W moim domu z jednego laptopa korzysta kilka osób ,więc jak udowodnić winę konkretnej osobie, jeśli właściciel nie wie kto w danym dniu/godzine z niego korzystał.
Udowodnienie winy będzie piekielnie trudne chyba że dowodem będzie zarejestrowany obraz z kamerki . Innego sposobu nie widzę
Chwilowo mam takie zdanie, jako osoba ucząca się nie mam możliwości pracy (16 lat ukończone, ale brak czasu).
W przyszłości gry raczej będę kupować, ale na platformach typu steam.
Więc jak to jest ? póki nie udostępniam i nie zarobkuje na danych produktach, jestem piratem, czy użytkownikiem w celach prywatnych ? Ktoś odpowie ?
http://i.imgur.com/x7f7YsB.jpg
Mają cię od razu za złodzieja.
Ciekawe tylko że ja kupuje płyte dvd by nagrać na niej zdjęcia z mojego aparatu cyfrowego - ale nie mam możliwości odzyskania pieniędzy jakie dostało odemnie Zaiks !
Czy to nie jest złodziejstwo ?
Skoro tak , to jestem usprawiedliwiony ściągając piracką muzykę czy film...Prawda ??? :)
W tym pozwie gdzies tam @UP
Pisza o kwocie i mowia o ugodowym zakonczeniu sprawy,po czym okazuje sie,ze to prokurator a nie oni decyduje
Zwyczajnie nie ściągajcie polskich filmów, bo te pijawki mają podpisane umowy z którąś z organizacji współfinansujących. To prawie jak TROLLING patentowy czyli żerowanie w najgorszym rozumieniu. Damy na film 2 % potem będziemy monitorować ruch na torrentach i wysyłać pisma o charakterze "wyłudzenia" a Polacy się nabiorą. Oczywiście wszystko pod inną nazwą kancelarii, a innym "sponsorem"
Pytanie tylko skąd i jakim prawem mają IP osób które udostępniały te gnioty?
Sami przecież nie mają prawa monitorować sieci i nękać osób?
No bo wiadomo mnóstwo ludzi w Polsce pobiera gry, filmy itd ale nie wszyscy są ścigani. Wypada to losowo czy tylko na tych najbardziej aktywnych, czy też tych którzy na tym zarabiają np wrzucając na hostingi ?
"Legalne" złodziejstwo przepełnione jest hipokryzją i cwaniactwem najwyższego sortu. Przydałoby się to w końcu ukrócić.
Mały apel do osób zindoktrynowanych monetarnie - czyli tych np. najeżdżających na piractwo. Zjawisko wyzysku to w sporej części wasza wina.
Zgrywacie takiego niewolnika proszącego się o kolejne kajdany i kablującego na swoich towarzyszy niedoli.
Mam nadzieję, że kiedyś się w końcu ocknienie i zaczniecie samodzielnie myśleć. Na naukę nigdy nie jest za późno, nawet dla byle trybiku w wielkiej maszynie przemysłowej.
A wszelkich "artystów" i tym podobnych głupców tworzących coś wyłącznie dla kasy uważam za zbędny balast dla społeczeństwa.
Widze, ze Polska robi sie krajem ,jakim Wlochy wlasnie 25 lat temu byly, jak od kogos pieniadze wyludzic, go santazujac, straszac itd...