Na swoich komputerach mają go ponad trzy czwarte użytkowników (dokładnie 78,8 proc.).
Kolejni twórcy i wydawcy odchodzą od Flasha, wybierając w sporej części przesiadkę na HTML5. Jest to spowodowane coraz większymi ograniczeniami tej technologii, sporą zasobożernością oraz jej sporymi brakami pod względem bezpieczeństwa. Na Flash Playera skarżą się przede wszystkim użytkownicy. Ale jak sytuacja wygląda w Polsce – czy tutejsi internauci korzystają jeszcze z tego rozwiązania?
Według badania przeprowadzonego przez Gemius w styczniu 2016 roku Polacy wciąż chętnie korzystają z Flash Playera – na swoich komputerach mają go ponad trzy czwarte użytkowników (dokładnie 78,8 proc.). Mało tego – 63 proc. internautów dba o to, by korzystać z jego najnowszej wersji. Nie dziwi to eksperta Gemius, Radosława Gołąba, który tłumaczy:
„Tak duży odsetek użytkowników, którzy aktualizują i używają Flasha nie jest zaskoczeniem. Powód jest jeden i jest on oczywisty – są nim playery na stronach wydawców. Zapotrzebowanie na treści wideo w internecie jest coraz większe i coraz więcej użytkowników deklaruje oglądanie wideo w sieci. W tej chwili większość serwisów internetowych, udostępniających materiały wideo, używa playerów napisanych w technologii Flash. Playery te niejako wymuszają aktualizację w sytuacji, gdy użytkownik posiada starszą wersję Flasha. Sama aktualizacja jest prosta i szybka, więc dla użytkowników nie stanowi żadnego problemu”.
Z jednej strony jest to więc zupełnie zrozumiałe. Z drugiej jednak, nie na całym świecie sytuacja wygląda tak samo. Ba, większy odsetek użytkowników, którzy mają na swoim komputerze zainstalowanego Flash Playera zanotowano jedynie na Ukrainie. Tam z tego rozwiązania korzysta 86,8 proc. A wy? Dajcie znać w sondzie!
Źródło: Gemius
Komentarze
14