Została zakończona 5. edycja Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic, której po raz pierwszy partnerem była firma Panasonic Polska. 12 tysięcy uczestników nadesłało niemal 70 tysięcy zdjęć. Po raz pierwszy w historii zdjęcia na konkurs były przesyłane za pośrednictwem Internetu, poprzez dedykowany miłośnikom fotografii portal społecznościowy Lumisfera.pl
Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu został Jakub Kamiński z fotoreportażem „Salary man” portretującym przedstawicieli japońskiej klasy średniej. Nagrodą główną, poza tytułem Grand Prix, jest superpłaski telewizor plazmowy Panasonic VIERA TX-P46Z1, o grubości zaledwie 2,5 cm, wyprodukowany w nowoczesnej technologii NeoPDP, a także drukarka i przeglądarka zdjęć od firmy Epson.
Jakub Kamiński - „Salary man”
W tym roku poza klasycznymi kategoriami konkursowymi dodana została kategoria Panasonic „Pejzaż Polski”. Jej laureatem został Jarosław Jaroszuk z fotografią „Tatry”. „Niektórzy mówią, że Tatry najpiękniejsze są w listopadzie, gdy jesień maluje je najbogatszą paletą kolorów” – mówi autor – „Zawsze gdy tam jeżdżę, staram się utrwalać je na zdjęciach. Tym razem sfotografowałem widok z okolicy Kasprowego Wierchu na czerwony szlak w kierunku Czerwonych Wierchów.”
Jarosław Jaroszuk - „Tatry”
Wyróżnienie także otrzymał Grzegorz Błachuta za „Nalot dywanowy”: „To zdjęcie powstało, gdy leciałem na paralotni nad Spiszem w listopadowy poranek. Po ustąpieniu mgły moim oczom ukazał się przepiękny, barwny kobierzec pół i łąk przecięty wąską smużką drogi.”
Laureatem drugiego wyróżnienia został Roman Hudzik i jego „Rozmowy w blasku księżyca” w których sportretował łabędzie po zachodzie słońca: „W miejscowości Gręblin jest staw (bo do miana jeziora trochę mu brakuje). Czasem siedzą nad nim łabędzie, czasem wypływają i na wodzie prowadzą ze sobą długie rozmowy – po pełnym barw zachodzie słońca, aż do wieczora, gdy na niebie pojawi się księżyc.”
W tym roku po raz pierwszy partnerami konkursu została firma Panasonic Polska oraz należący do niej portal społecznościowy Lumisfera.pl. Powody dla który Panasonic zaangażował się w realizację projektu tłumaczy Prezes Panasonic Polska, Kazimierz Monkiewcz: „Zaangażowanie firmy Panasonic w ten projekt nie wzięło się z przypadku. Od kilku lat nasza marka jest znaczącym graczem na rynku fotograficznym. Przejawia się to nie tylko w udziałach rynkowych ale również w rozwijaniu technologii, które stanowią prawdziwy przełom w branży. Dowodem jest m.in. rewolucyjny system Mikro Cztery Trzecie, który umożliwia robienie świetnych zdjęć o jakości lustrzanki za pomocą aparatu niewielkich rozmiarów. Uczestnictwo w tak prestiżowym fotograficznym projekcie jakim jest Wielki Konkurs National Geographic stanowi dla nas naturalne wyrażenie aspiracji jakie mamy na tym polu.”
źródło: informacja prasowa
Komentarze
5