Naukowcy przeprowadzili badanie, z którego wynika, że zdecydowaną większość artykułów na Wikipedii publikuje zaledwie 1 proc. edytorów.
Wikipedia to jedno z najlepszych miejsc w sieci. Wolna encyklopedia nie jest wprawdzie wolna od błędów, ale bogata w treści – bez dwóch zdań. Co ciekawe, bardzo niedużo osób publikuje zdecydowaną większość artykułów.
Naukowcy Sorin Adam Matei z Purdue University i Brian Britt z South Dakota State University przeprowadzili badanie, z którego wynika, że 1 proc. najbardziej aktywnych edytorów odpowiada za prawie 80 proc. treści w Wikipedii. Pozostałe artykuły pochodzą od 99 proc. mniej aktywnych użytkowników zarejestrowanych jako edytorzy.
Edytorzy składający się na ten jeden procent, zmieniają się z czasem, ale też Wikipedia jest tworem ewoluującym. Sam wskaźnik również pozostaje niezmienny. – „Jest grupa osób, które mają wpływ na kształt Wikipedii, poświęcając opracowywaniu treści mnóstwo godzin. Kierują się poczuciem misji – jak członkowie ruchów politycznych czy religijnych. Czują, że mają wpływ na to, co wie świat, a to daje im poczucie sukcesu” – podsumowuje Matei.
Gdyby przełożyć to na konkretne liczby szybko okazałoby się, że w każdym miesiącu za około 80 proc. publikowanych treści odpowiada tylko 1000-1500 osób. Tymczasem każdego dnia na Wikipedii pojawia się średnio 450 nowych artykułów.
Źródło: Purdue University, TechSpot. Foto: Lane Hartwell/Wikimedia Foundation (CC BY-SA 3.0)
Komentarze
11:)