Windows 10 20H2. Czas na aktualizację - podpowiadamy jak i dlaczego warto
Windows 10 20H2 – lub, jeśli wolisz, aktualizacja systemu Windows 10 z października 2020 – to najnowsza z dużych paczek nowości i zmian. Po kilku miesiącach testów Microsoft wreszcie jest gotowy, by udostępnić ją wszystkim zainteresowanym – i to też zresztą robi.
Premiera Windows 10 20H2. Już jest najnowsza aktualizacja systemu
Aktualizacja Windows 10 20H2 jest już wreszcie oficjalnie dostępna dla wszystkich, którzy chcą cieszyć się najnowszą wersją systemu operacyjnego. Pobierz aktualizację i uzyskaj dostęp do nowych funkcji oraz rozwiązań, które przede wszystkim poprawiają komfort korzystania z „Dziesiątki”. Już za chwilę zaproszę cię na przegląd tych nowinek, ale najpierw odpowiem na kluczowe pytanie…
Jak zaktualizować „Dziesiątkę”? Sprawdź dostępność lub pobierz Windows 10 20H2 ISO
Podstawowym sposobem na aktualizację systemu jest włączenie Ustawień (na przykład skrótem: Windows + I), przejście do sekcji Aktualizacja i zabezpieczenia, a następnie wciśnięcie przycisku Pobierz i zainstaluj, jeżeli faktycznie paczka dla ciebie jest już przygotowana.
Jeżeli jednak nie odnajdujesz tam takiej opcji, to możesz też udać się na stronę Pobierania oprogramowania Microsoftu i tam wcisnąć przycisk Zaktualizuj teraz. Możesz też skorzystać z Media Creation Tool – w tym celu wybierz drugi przycisk: Pobierz narzędzie i postępuj zgodnie z poleceniami na ekranie.
Windows 10 20H2 pełen nowości. Co konkretnie przynosi ta aktualizacja?
Tak jak obiecałem, czas na przegląd nowości, które wraz ze sobą przynosi aktualizacja Windows 10 20H2. Nie ma wśród nich może sensacyjnych innowacji, ale jest kilka bardziej lub mniej istotnych ciekawostek.
Odświeżone menu Start
To bez wątpienia najważniejsza spośród nowości w Windows 10 20H2. Odświeżone menu Start prezentuje się bardziej przejrzyście i schludnie – dzięki nowym ikonkom, kafelkom bez tła i kolorystyce automatycznie dostosowującej się do systemowego motywu.
Wzbogacona sekcja Ustawień
W Ustawieniach pojawią się kolejne narzędzia dostępne dotąd tylko w Panelu sterowania. Pod sekcjami specyfikacji dodane zostaną przyciski pozwalające na ich szybkie kopiowanie, a zmiany częstotliwości odświeżania dokonamy w sekcji Ekran.
Rozszerzone działanie Alt+Tab
Kolejną ciekawostką jest rozszerzona funkcjonalność skrótu klawiszowego Alt+Tab. Po aktualizacji pozwala się przełączać nie tylko między kolejnymi oknami aplikacji, ale też pomiędzy kartami w przeglądarce Microsoft Edge. To swego rodzaju odpowiedź na rosnącą popularność aplikacji webowych i na to, jak dziś korzystamy z komputera. Co istotne – możesz tę funkcję wyłączyć.
Domyślny Microsoft Edge z Chromium
Skoro już wspomniałem o przeglądarce Microsoft Edge, to muszę od razu dodać, że jej bazujący na silniku Chromium wariant będzie teraz domyślną wersją programu w systemie Windows 10. Jeżeli dotąd nie miałeś okazji sprawdzić, jak sobie radzi – daj szansę, bo warto.
Jeszcze więcej nowości…
Automatyczne aktywowanie trybu tabletu po odłączeniu klawiatury, przycisk „x” i ikona aplikacji w wyskakujących powiadomieniach, personalizacja paska zadań podczas instalacji systemu, aplikacja Xbox Game Pass na PC oraz zabezpieczenie Microsoft Defender Application Guard dla pakietu Office – to niektóre z pozostałych nowinek wprowadzonych w aktualizacji Windows 10 20H2.
Podziel się wrażeniami, gdy już zaktualizujesz.
Źródło: Microsoft, MSPowerUser, Windows Central, Bleeping Computer, Wccftech, informacja własna
Czytaj dalej o Windows 10:
- Windows 10 da ci znać, że komputer pada
- Windows Terminal - teraz szybciej dostaniesz to, co chcesz
- Windows 10 chce ci kasować programy - dla oszczędności miejsca
Komentarze
41Ja cały czas życzyłbym sobie i wszystkim by zaczęli robić porządek z usługami w rejestrach, szczególnie tymi archaicznymi i zastąpionymi nowszymi.
Edgium ma tylko jedną zaletę - jest Chromium...
Kompletną bzdurą jest robienie aktualizacji dla samych aktualizacji, jeśli wszystko działa dobrze albo nie ma jakiegoś realnego zagrożenia (nie powinno się nigdy dodawać poprawek problemów, które nas nie dotyczą - typu 'strasznie niebezpieczny' błąd w obsłudze cpu, który można użyć jednak wyłącznie jeśli się ma dostęp fizyczny do komputera itd..)
Portal zajmujący się tematyką IT nie powinien lansować podejścia fanboy-ów czy oszołomków od poprawności 'politycznej' z cyklu zawsze warto stosować nowe poprawki.
Ludzie prowadzący taki portal powinni się wyróżniać fachowością i myśleniem (!).
Trzeba czytać czego poprawka dotyczy i ocenić, czy warto ryzykować do stabilnego systemu wprowadzanie potencjalnych błędów by usunąć problem, który dotyczyć może przykładowo komputerów w domenie ale nie domowych itd...
To trochę tak jakby ktoś zdrowy miał zamiar brać na wszelki wypadek leki na każdą chorobę, która istnieje. Ktoś kto ma zdrową skórę przykładowo chciał brać lekki immunosupresyjne przeciw łuszczycy...
Ile można znieść wciskania tych głupot o konieczności aktualizowania wszystkiego?
Ile problemów te wszystkie aktualizacje spowodowały? Jak bardzo spowolniły nam systemy za które zapłaciliśmy, naprawiając wiele 'problemów', które kompletnie nas nie dotyczą ?
Jakie jest prawdopodobieństwo dla osoby rozsądnej i myślącej, że któryś z tych 'problemów' zostanie przeciwko niej użyty a jakie że aktualizacja spowoduje nieoczekiwanie problemy czas zmuszające do straty masy czasu? I dlaczego zaawansowani użytkownicy nie mieliby sami decydować o tym co im się bardziej opłaca.
Osoba świadoma i ostrożna raczej rzadko pada ofiarą problemów. Zawsze można sobie zainstalować virtualboxa, używać skanerów mutliengine itd...
Dlaczego portal IT nie przekazuje wiedzy i nie pomaga ludziom mniej doświadczonym jak się zabezpieczać. tylko wciska bzdury ???
avoid avoid avoid ;)