Podsumowujemy wszystkie nowe funkcje i zapowiedziane przez Microsoft zmiany, które użytkownicy Windows 10 otrzymują wraz z Fall Creators Update.
Dziś premiera Fall Creators Update (1709), czyli najnowszej dużej aktualizacji systemu Windows 10. Z tej okazji przypominamy (odświeżając wcześniejsze zestawienie) o jej najważniejszych składnikach. Oto nowości, które poprawiają wygodę użytkowania różnych elementów „Okienek”, albo też po prostu je upiększają.
Nowe funkcje: „pliki na żądanie” i „ludzie”
Pierwsza nowość to „pliki na żądanie” – o tej funkcji już wspominaliśmy, dlatego przypomnijmy jedynie, że chodzi o usprawnienie pracy z plikami przechowywanymi w chmurze, w ten sposób, że wyświetlane są one jak pliki lokalne, ale nie zajmują miejsca na dysku.
Druga z nowych funkcji, czyli „ludzie” (czy też „My People”), miała pojawić się już w ostatniej aktualizacji, ale pracownicy Microsoftu nie zdołali tego dokonać. Pomysł nie został jednak porzucony i już teraz na pasku zadań pojawiają się ikony reprezentujące naszych znajomych, a po ich kliknięciu możliwe jest proste nawiązanie rozmowy czy też udostępnienie im plików.
Project NEON, czyli Fluent Design oraz inne „upiększenia”
Aktualizacja Fall Creators Update wprowadza też Fluent Design (wcześniej: Project NEON), czyli odświeżony styl graficzny interfejsu użytkownika. Microsoft stawia na minimalizm i zwiększoną czytelność, poprawi skalowanie okien i zapewni płynniejsze przechodzenie w „tryb tabletu”.
Microsoft przygotował też poprawki w „Centrum akcji” – graficzne i praktyczne. Tyczy się to również powiadomień wyświetlanych w prawym dolnym rogu.
Kolejne nowości związane (mniej lub bardziej z interfejsem) to: reset hasła z poziomu ekranu blokady, opcja udostępniania plików w eksploratorze z poziomu menu kontekstowego (pod PPM) i kopiowania linków w ramach okna udostępniania oraz możliwość indywidualnego sterowania głośnością w każdej uniwersalnej aplikacji (UWP).
Nowości w Microsoft Edge
Domyślna przeglądarka systemu Windows 10 – Microsoft Edge (z której niewiele osób chce korzystać) – również doczekała się nowości. Pojawiła się między innymi możliwość przypięcia stron internetowych do paska zadań:
Kolejne nowości to: zawsze dostępny „X” na kartach, usprawnione przenoszenie danych między przeglądarkami, widok drzewka przy dodawaniu strony do ulubionych, edycja adresu URL w zakładkach oraz tryb pełnoekranowy pod F11 lub ikonką obok powiększenia strony.
Microsoft Edge otrzymuje też zaktualizowany czytnik PDF z funkcją uzupełniania formularzy (i automatycznego zapisu/druku), opcją zmiany trybu wyświetlania oraz pełną obsługą funkcji Windows Ink.
Ulepszone narzędzia systemowe
Co jeszcze pojawia się w Windows 10 Fall Creators Update? Ano między innymi zaktualizowany menedżer zadań. Jest więcej informacji wyświetlanych dla GPU (takich jak wersja DirectX), grupowanie procesów i Power Throttling, czyli (dla posiadaczy układów Intela od Skylake wzwyż) funkcja ograniczenia ilości zasobów przekazywanych na rzecz procesów działających w tle.
Użytkownicy Windows 10 mogą również ustalać limity wykorzystania przepustowości łącza przez usługę aktualizacji systemu oraz zainstalowanych aplikacji.
Wprowadzanie tekstu intuicyjne jak nigdy wcześniej
Klawiatura ekranowa (Touch Keyboard) w Windows 10 po aktualizacji skuteczniej przewiduje, co chcemy napisać – podpowiada kolejne słowa oraz emotikony. Pojawia się również opcja szybkiego przełączania między klawiaturą pełnowymiarową, a obsługiwaną jedną ręką. Ta ostatnia niczym nie różni się od tej smartfonowej.
Dostęp do ustawień wprowadzania tekstu jest ułatwiony, a użytkownicy anglojęzyczni docenić mają również szerokie opcje dyktowania. Aktualizacji doczekał się też panel pisania odręcznego – obsługuje więcej gestów, rozumie emoji i pozwala w prosty sposób edytować fragment tekstu.
Pozostałe nowości w Windows 10 Fall Creators Update
Fall Creators Update to także kilka nowości dla miłośników gier. Pasek gry (uruchamiany przez Win+G) pozwala włączać i wyłączać Tryb Gry dla aktualnie uruchomionego tytułu i robić screeny z gier z obrazem HDR. Do tego dochodzi płynniejsze wideo w transmisjach przez program Mixer. Rozszerzone zostają również ustawienia audio.
Microsoft kontynuuje również upraszczanie Hyper-V. Wraz z Fall Creators Update pojawiają się między innymi: funkcja automatycznych checkpointów, opcja udostępniania maszyn wirtualnych oraz „galeria maszyn wirtualnych”.
Z kolei program antywirusowy Windows Defender pozwoli teraz skuteczniej chronić foldery przed złośliwym oprogramowaniem (funkcję, która monitoruje zmiany w folderach dokonywane przez aplikacje, Controlled folder access, będzie można włączyć lub wyłączyć).
Wreszcie, pojawił się też program Story Remix do tworzenia własnych materiałów wideo ze zdjęć i klipów (oraz z funkcją prostego udostępniania tych filmów znajomym).
Do tego dochodzą jeszcze usprawnienia dla osób niepełnosprawnych, kilka mniejszych opcji w Ustawieniach i wiele, wiele więcej.
Źródło: Microsoft
Komentarze
28i czuję się jakbym wrócił z dalekiej wycieczki do domu.
"możliwość przypięcia stron internetowych do paska zadań"... bylo w W7, zniklo w W10 by ponownie sie w nim pojawic
- możliwość indywidualnego sterowania głośnością w każdej uniwersalnej aplikacji (UWP).
jakoś nie miałem możliwości sterowania głośnością żadnej aplikacji UWP np. MS Edge
- Użytkownicy Windows 10 mogą również ustalać limity wykorzystania przepustowości łącza przez usługę aktualizacji systemu oraz zainstalowanych aplikacji.
czy dałem 5% czy 70% żadnej różnicy Windows wykorzystywał 100% łącza.
sprawdzałem ten system 2 tyg temu więc może to naprawili .
Czy w tym nieudolnym systemie poprawiono punkt chwytu krawędzi okna tak, żeby tenże punkt chwytu wypadał na krawędzi a nie obok?
https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10
Pobieramy jak zawsze "MediaCreationTool" i przeprowadzamy upgrade z zachowaniem obecnych danych.