Duży optymizm towarzyszący pracom nad nową wersją systemu Microsoft Windows 8, został niestety nieco poskromiony. Wszystko za sprawą systemu w wersji dla architektury ARM, która jak na początku podawano będzie obsługiwać nawet aplikacje pisane z myślą o procesorach x86. Niestety Microsoft oficjalnie zdementował te pogłoski.
Ta niestety smutna wiadomości, została potwierdzona przez Stevena Sinfoskiego z Microsoft, który był zmuszony skorygować wcześniejsze szumne zapowiedzi mówiące o "zunifikowaniu wszystkich tabletów i notebooków". Architektura ARM już od dłuższego czasu uważana jest za potentata na rynku przenośnym, mimo wszystko wciąż nie może zagrozić komputerom desktopowym. Jednak jak uważa część ekspertów w przyszłości może zastąpić "wyżyłowaną" już architekturę x86. Jednak to wciąż widmo przyszłości i nikt do końca nie wie jak potoczą się losy wspomnianej architektury.
Wracając jednak do tematu, jakiś czas temu pojawiły się pogłoski, iż system Windows 8 w wersji ARM będzie umożliwiał uruchamianie aplikacji przygotowanych z myślą o procesorach x86. Mówiło się nawet o powstaniu specjalnego emulatora, który byłby dostarczany wraz z systemem Windows 8 ARM. Nic bardziej mylnego, bowiem jak się okazało, Windows 8 w wersji ARM nie obsłuży aplikacji napisanych dla x86. Wszystkie programy napisane dla procesorów x86, aby mogły zadziałać we wspomnianej wersji systemu, będą musiały zostać przekompilowane. A to czy tak się stanie zależy głownie od twórców tychże aplikacji.
Steven Sinfosky powiedział, iż jest rozczarowany architekturą x86 i martwi go fakt, że przy jej projektowaniu nie pomyślano o energooszczędności, przy jednoczesnym zachowaniu przyzwoitej wydajności. Jego zdaniem x86 w komputerach klasy desktop ułatwia działanie złośliwego oprogramowania, które atakuje systemy Windows. Aplikacje pisane dla systemu x86 są zbyt ociężałe i "przepakowane", a to wraz ze słabymi poziomami zabezpieczeń mogło wymusić na Microsoft rezygnację z emulatora w systemie Windows 8 ARM.
Jak wynika z wypowiedzi Sinfoskyego - Microsoft nie chce aby jego tablety były widziane jako bardziej narażone na zagrożenia i złośliwe oprogramowania niż urządzenia Apple i Google. Niestety w ten sposób urządzenia z zainstalowanymi systemami Windows 8 w klasycznej wersji, będą miały zauważalną przewagę w kwestii ilości dostępnych aplikacji nad edycją dla systemów ARM.
Jak jednak zauważają eksperci, Microsoft zapewne miał gotowy emulator x86 dla systemów ARM, jednak brak jego publikacji i dołączenia do systemów ARM, nie musi wynikać z wymienionych przeszkód i niedogodności lecz z zupełnie innych przyczyn, a mianowicie wpływu producentów architektury x86. Czy jednak jest to prawa? Tego nie wiadomo. Wiadomo jednak, iż przynajmniej w najbliższym wydaniu systemu Windows dla ARM nie zobaczymy natywnej obsługi aplikacji x86.
Więcej o firmie Microsoft i jej produktach:
- Windows 8: dodano obsługę ISO i hub społecznościowy
- Windows 8 - garść informacji o zmianach w systemie
- Windows 8: nowe podejście do operacji na plikach
- USB 3.0 w Windows 8 będzie działało w trybie Pn
Źródło: Ventureebeat
Komentarze
49Zlosliwe oprogramowanie jest efektem dziurawego systemu, im bardziej dziurawy i popularny tym wiecej tego bedzie.
„Aplikacje pisane dla systemu x86 są zbyt ociężałe i "przepakowane", a to wraz ze słabymi poziomami zabezpieczeń mogło wymusić na Microsoft rezygnację z emulatora w systemie Windows 8 ARM.”
I kto sie na ten temat wypowiada?!!! Producent systemu ktory z wersji na wersje mial dopisywany kod?! Rewizja robiona tylko wtedy gdy „cos” nie dzialalo. Slowa „ociężałe i przepakowane” pasuja mi wlasnie do produktu spod znaku M$.
Najlepiej pokazywac innych palcem gdy swojej przewinienia sa wieksze suma innych – jakie to typowe wypowiedzi dla M$.
Oczywiście wciąż istnieją setki fajnych, starszych programów i gier działających tylko pod x86, których nie można przekompilować lub nie warto emulować. Ale producenci kierujący się chęcią zysku pewnie zdecydują się na zmianę architektury, żeby tylko opchnąć kolejną serię "nowości".
A tak bez emulatora, aplikacje zostaną szybko przerobione i przekompilowane na ARM, i będą mogły działać z odpowiednią szybkością. Procki ARM będą lepszą konkurencją dla Intela, na czym skorzystają klienci.
Zaś sam win 8 to chyba początek końca wolności, skazywanie się na ścisłą kontrolę i wydzieranie kasy przez M$.
Smiac mi sie chce co marketing robi z ludzi.
Na konferencji z ~kwietnia MS wcale tak nie powiedział. Przedstawili pare programów Offica na systemie operacyjnym z interfejsem podobnym do Windows 7.
Prędzej Windows 8 na ARMy okaże się wypasionym WIndows CE o kilka runtimów z zwykłych okienek :D
a na odwrot, czy wersja Windows 8 na x86 pozwoli na odpalenie (w emulatorze) aplikacji pisanych pod ARM? bo jesli tak...
kolejna kwestia to Metro UI.
.net to jedna z alternatyw, bo aplikacje pod interfejs metro bedzie mozna tworzyc w javascript/html5...
btw
pozdrawiam tych, ktorych stac na rzeczowa dyskusje,
nie pozdrawiam gluptakow, ktorym swiat wydaje sie czarno-bialy (tj. lubie, lapa w gore, nie lubie, lapa w dol - ot tak facebook sprasowal ludziom mozgi)
kolejne wersje win są kierowane dla coraz uboższych w głowie jego użytkowników, czy po prostu M$ stara się zrobić z ludzi bezmózgie zombie.