Optymalizacja systemu Windows 8 - pobierz przydatne aplikacje i poznaj ciekawe triki
Sprawdź jak sprawić by Windows 8 działał lepiej - użyj proponowanych aplikacji i ciesz się sprawniej działającym systemem.
Od premiery systemu Windows 8 minęło już kilka miesięcy, ale wciąż wiele zagadnień dotyczących najnowszej wersji systemu dla wielu użytkowników po prostu nie jest jasna. W większości pojawiające się pytania dotyczą modyfikacji, tweakowania, przywracania funkcji znanych z poprzednich odsłon systemu, konfiguracji, optymalizacji, czyszczenia ze zbędnych elementów czy też korzystania z ukrytych funkcji Windows 8. Dlatego postanowiliśmy zebrać informacje z kilku interesujących zagadnień i łopatologicznie opisać niektóre procedury, a także polecić kilka przydatnych w tym celu aplikacji.
Proces przystosowywania systemu Windows 8 do własnych zindywidualizowanych potrzeb możemy podzielić na kilka etapów. Na samym początku powinniśmy zadecydować, jakie zmiany chcielibyśmy wprowadzić, w następnej kolejności powinniśmy zająć się wprowadzaniem zaplanowanych modyfikacji w systemie, zmian ustawień, instalowania dodatkowych elementów, a na samym końcu optymalizacji.
Rewolucja, jaka dokonała się w systemie Windows 8, w porównaniu do poprzednich wydań, sprawiła, że wiele funkcji drzemiących w systemie wciąż pozostanie niezagospodarowanych. Niekiedy zmiany w nowej wersji wywołują sporo chaosu, w którym szczególnie mniej doświadczeni użytkownicy mają problem z odnalezieniem pożądanych opcji. Czasami jednak system przynosi nieprzydatne funkcje dla danego użytkownika lub zabiera mu te, z których regularnie korzystał w poprzednim wydaniu.
Zmian, jakich możemy wprowadzić w systemie Windows 8, dostosowując go do własnych potrzeb, praktycznie nie sposób wymienić. Z pewnością można zastanowić się nad wyłączeniem/zablokowaniem interfejsu Modern UI (dawniej Metro UI), przywróceniem przycisku Menu Start, startu systemu „do pulpitu”, uruchomienia trybu Aero Lite, zmianę domyślnego wyglądu Lock Screen, włączenie animacji w Start Screen itp.
Wiele opcji, które można wprowadzić dotyczy bezpośrednio lub pośrednio samego wyglądu systemu. Z pozostałych można wymienić również aktywowanie funkcji hibernacji, lepsza organizacja i kustomizacja ikon, aplikacji, dodanie ikony do trybu God Mode, szybsze tworzenie zrzutów ekranu, wyłączenie Windows Store, zablokowanie synchronizacji opcji dla wszystkich użytkowników, wyłączenie SmartScreen czy modyfikacje kafelkowego interfejsu jak chociażby dodanie własnych kategorii, czy zmianę ich rozmiaru i liczby.
Wprowadzając nawet z pozoru mało istotne zmiany dotyczące wyglądu, interfejsu poniekąd przyczyniamy się także do optymalizacji całego systemu. Dostosowując wiele elementów systemowych do własnych potrzeb, sprawiamy, że wykonywanie pewnych czynności i praca staje się dynamiczniejsza, a niekiedy zauważalnie szybsza.
Niektóre zmiany możemy wprowadzić samodzielnie poprzez zmianę ustawień systemowych czy modyfikacje rejestru systemu, do wprowadzenia pozostałych będziemy potrzebowali dodatkowych aplikacji jak: Windows 8 Manager, Classic Shell, StartMenu8, Metro UI Tweaker for Windows 8, Windows 8 Snap Enabler, WinTuning 8, Skip Metro Suite, Metro UI Colors Changer 2 czy też RetroUI.
Kiedy wprowadzimy w systemie zmiany wizualne czy też w interfejsie poprawiające komfort pracy, możemy przejść do następnego etapu, czyli optymalizacji. Sama optymalizacja może dotyczyć wielu aspektów systemu, możemy zająć się odchudzeniem systemu z niepotrzebnych aplikacji, przyśpieszeniem startu systemu i działania systemu, wyłączeniem niepotrzebnych usług, podniesieniem poziomu bezpieczeństwa, oczyszczeniem rejestru z niepotrzebnych lub błędnych wpisów, a także kompleksowym czyszczeniem z plików tymczasowych, z pozostałości po starych aplikacjach czy też defragmentacji.
Wiele rzeczy można wykonać w sposób zautomatyzowany wykorzystując płatne aplikacje jak PC Tools Registry Mechanic. Jednak można sobie poradzić za pomocą darmowych odpowiedników wspomnianej aplikacji. Dla przykładu aplikacja TuneUp Utilities 2013 została udostępniona w postaci 15 dniowej, niezobowiązującej wersji testowej oferującej pełną funkcjonalność. To powinno wystarczyć, aby zoptymalizować pracę naszego systemu, po tej operacji aplikację można zwyczajnie usunąć.
Za pomocą aplikacji dokonamy optymalizacji i przyśpieszenia pracy systemu, oczyścimy przeglądarki z niepotrzebnych elementów, usuniemy zbędne skróty do wielu aplikacji, oczyścimy dysk z niepotrzebnych plików, a także oczyścimy rejestr systemu. Wszystkiego tego program praktycznie dokona automatycznie, wystarczy jedynie zaznaczyć elementy, które mają zostać poddane analizie, po ukończonej analizie program przystąpi do optymalizacji.
Pobierz TuneUP Utilities 2013 w wersji trial (15 dni testów)
Mimo wszystko podobne czynności da się wykonać z wykorzystaniem całkowicie darmowych aplikacji. Jedną z takich aplikacji jest Tweak Me!, program jest udostępniany na zasadach licencji Freeware i oferuje możliwości czyszczenia dysku twardego z niepotrzebnych, zaśmiecających go elementów. Oferuje możliwość optymalizacji systemu do działania na dyskach SSD, dzięki czemu praca stanie się wydajniejsza.
Aplikacja umożliwia ponadto dokonanie skanowania systemu i usunięcie znalezionych błędów, oferuje 192 opcje tweakowania rejestru, dzięki czemu zmniejszy jego rozmiar, zbędne wpisy zostaną usunięte a system zacznie działać niekiedy zauważalnie szybciej. Do naszej dyspozycji otrzymamy również Startup Maneger, dzięki któremu będziemy mogli zarządzać startem systemu Windows czy też wybierać profile do zastosowania. Co ważne cały proces jest wykonywany automatycznie, interakcja użytkownika jest ograniczona do minimum.
Pobierz Tweak Me! dla Win Vista, 7 i 8 (-1,2 MB)
Podobną aplikacją, jednak wzbogaconą dodatkowo o ciekawe opcje, jest Glary Utilities Free. Za jej pomocą wykonamy wszystkie niezbędne czynności, jednak dodatkowo otrzymamy dodatkową ochronę prywatności oraz bezpieczeństwa.
Program usunie też wiele błędów w aplikacjach oraz zablokuje różnego rodzaju spyware, trojany czy też adware. Aplikacja niemalże za pomocą jednego kliknięcia wykona wskazane czynności.
Pobierz Glary Utilities Free (8,82 MB)
Ciekawą aplikacją jest również Advanced SystemCare 6 Free, za pomocą którego przyśpieszymy działanie rejestru, systemu oraz Internetu, dzięki optymalizacjom wprowadzonym przez program.
Aplikacja oferuje zaawansowane funkcje optymalizacji, czyszczenia systemu ze zbędnych plików, usuwania błędów oraz wykrywania i usuwania różnego rodzaju spyware i adware. Wszystko to już tradycyjnie za pomocą jednego kliknięcia.
Pobierz Advanced SystemCare 6 Free (20 MB)
Nie powinniśmy zapominać również o niezwykle popularnej, ale też niewielkiej aplikacji CCleaner. Mimo niewielkiej wagi spełnia ona wszystkie swoje funkcje. Z jej pomocą wyczyścimy system ze zbędnych elementów, aplikacja przeskanuje system oraz zainstalowane przez nas aplikacje, a następnie wskaże, jakie pliki ma zamiar usunąć i ile przestrzeni na dysku zwolni ta operacja.
Oprócz tego aplikacja oferuje skanowanie rejestru systemu pod kątem różnego rodzaju błędów i osieroconych wpisów, zagubionych bibliotek DLL, czcionek i niepotrzebnych skrótów. Aplikacja oferuje także moduł umożliwiający bezproblemowe odinstalowanie aplikacji z komputera oraz w przypadku gdy już wcześniej to zrobiliśmy, a po aplikacji został jedynie błędny wpis – pozwoli na jego usunięcie.
Za pomocą CCleaner można również zarządzać usługami systemu Windows. Możemy sprawdzić, jakie usługi startują razem z systemem, a także usuwać te niepotrzebne, blokować te, które wywołujemy samodzielnie lub aktywować te domyślnie wyłączone. Kolejny moduł sporządzi listę wszystkich punktów przywracania systemu, zapisanych na dysku twardym, a za jego pomocą skutecznie usuniemy te przestarzałe lub niepotrzebne zwalniając nieco miejsca na dysku twardym.
Aplikacja umożliwia także wymazywanie dysków oraz kilka opcji personalizacji. Co ciekawe możliwości czyszczenia można rozbudować instalując niewielki dodatek CCEnhancer. Za jego pomocą CCleaner będzie w stanie rozpoznać większą ilość aplikacji i usług oraz skutecznie oczyścić ze zbędnych plików.
Aplikacją wspomagającą proces optymalizacji systemu Windows z całą pewnością jest defragmentacja dysku. Można ją wykonywać za pomocą tradycyjnego narzędzia dostarczonego przez Microsoft, jednak ciekawą alternatywą jest program Defraggler.
Za jego pomocą przeprowadzimy owocną defragmentację, ale i również sporządzimy mapę dysku, zaplanujemy zadanie, wybierzemy typ defragmentacji bądź też wyodrębnimy foldery lub pliki, które nie będą defragmentowane – co z pewnością jest cenną funkcjonalnością.
Źródło: techradar, lifehacker, softpedia, thewindowsclub (foto), technoworld007 (foto), pirform (foto), askVG (foto), addictivetips (foto), PCTools (foto)
Komentarze
151. Znakomita większość posiadaczy W8 i tak ma SSD, na których defragmentacja nie ma sensu.
2. NTFS do rozsądnego poziomu zapełnienia wolnej przestrzeni ładnie dba o ciągłość danych i różnica przed i po defragmentacji poza benchmarkami nie jest zauważalna w zwykłej pracy.
3. Poza pierwszym softem, to całą resztę można sobie odpalić na innych okienkach ... więc jakiś specjalnie dedykowanych rozwiązań dla Windows 8 tam nie ma.
Artykuł należałoby podzielić na rodzaje udoskonaleń, a nie wszystko rzucać hurtowo.
Dobrym programem jest też AusLogics BoostSpeed, ale płatnym .