Windows 8 radzi sobie na rynku słabiej niż Vista - raport udziału w rynku systemów operacyjnych
Ósemka słabnie?
Jeszcze pod koniec grudnia w sieci opublikowano wstępne wyniki udziału w rynku poszczególnych systemów operacyjnych, końcowe wyniki zaś potwierdziły wnioski z raportu. Serwis Net Applications na podstawie analiz z ponad 40 tys. stron przygotował raport, z którego wynika, że najnowszy system Microsoft Windows 8 radzi sobie na rynku poniżej oczekiwań.
Niedawno wielu ekspertów zastanawiało się, jak prezentują się wyniki sprzedaży systemu Windows 8, sam Microsoft przez pewien czas sprawy nie chciał komentować, aby później ogłosić, że dostarczono ponad 40 mln licencji. Suma chociaż robi wrażenie, to jednak zawiera dane zarówno z bezpośrednio sprzedanych świeżuteńkich pudełeczek z Windows 8, ale i również ogół dostarczonych kopii systemów do sklepów oraz przekazanych producentom sprzętu licencji.
Można snuć podejrzenia – co zresztą wieszczyło wielu użytkowników, że system Windows zanotuje podobny start co niezbyt ciepło przyjęty Windows Vista. Już po wstępnych danych, opublikowanych pod koniec grudnia, kiedy to minęły dokładnie dwa miesiące od debiutu wspomnianego systemu, zdołał wyrobić sobie dosyć skromny udział w rynku, Wówczas Windows 8 był zainstalowany na zaledwie 1,59% z przeanalizowanych komputerów.
Końcowy wynik, publikowany tradycyjnie na po zakończeniu każdego miesiąca, przyniósł bardzo podobne wyniki. Okazało się bowiem, że system Windows 8 w analogicznym okresie zaliczył znacznie gorszy start od Visty. Serwis Net Application pokusił się także o porównanie udziału w rynku trzech w początkowych okresach sprzedaży Windows Vista, 7 i 8. Wynika z niego, że jeszcze przed premierą Windows 8 cieszył się zauważalnie niższym udziałem w rynku niż w analogicznym okresie Windows 7. Natomiast w dwa miesiące po swojej premierze, odnotował wynik gorszy, niż osiągnął system Windows Vista.
Eksperci zaznaczają jednak, że wynik byłbym zauważalnie niższy, gdyby nie fakt, licznych akcji promocyjnych i debiutu w okresie przedświątecznym, w którym sprzedaż systemów operacyjnych zawsze gwałtownie wzrasta. System Windows Vista swoją premierę miał dopiero po nowym roku, a drugi miesiąc sprzedaży przypadł raczej na okres stagnacji na rynku, czyli marzec, gdzie sprzedaż systemów i tak wyraźnie wyhamowała. Windows 8, mimo iż znalazł się w dogodniejszej do udanej sprzedaży sytuacji, to jednak zanotował słabszy wynik.
Wracając jednak do samego raportu, wynika z niego, że najpopularniejszym systemem jest wciąż niepodważalnie Windows 7, z którego korzystało 45,11% badanych. Nieco mniej, bo 39,08% dzierżył leciwy już Windows XP, który jak widać, wciąż ma grono wiernych użytkowników. Na najniższym szczeblu podium znalazł się system Windows Vista z dorobkiem 5,67%. Na miejscu czwartym znalazł się system Apple Mac OS X 10.8 z dorobkiem 2,27%, tuż za nim Mac OS X 10.6 z udziałem 2,07% i z udziałem 2% system Mac OS X 10.7. Na miejscu siódmym wylądował Windows 8, z udziałem 1,72%, a na ósmym systemy Linux z wynikiem 1,19%.
Są to jednak jedynie szacunkowe dane, zebrane z ponad 40 tysięcy popularnych w internecie stron internetowych, które nie muszą odzwierciedlać rzeczywistości.
Dla małego porównania serwis analityczny w3schools opublikował dane dotyczące udziału systemów operacyjnych w rynku. Wynika z niego, że Windows 7 uzyskał 55,6%, Windows XP odpowiednio 21,1%, komputery z systemami Mac około 8,7%, systemy z rodziny Linux 4,7%, a Windows Vista zaledwie 2,8%. Na szarym końcu jako systemy NT z sumowanym wynikiem, dającym udział na poziomie 1,8% znalazły się Windows Server 2003, 2008, Windows 2000 i Windows 8.
Według wszystkich raportów najnowszy system Microsoftu nie radzi sobie tak, jakby tego życzyli sobie jego twórcy. Ten fakt, zdają się również potwierdzać producenci sprzętu jak Acer, Fujitsu czy ASUS, którzy dla New York Times stwierdzili, że zainteresowanie systemem Windows 8 jest niezbyt wielkie.
Źródło: Net Applications, w3schols, kitguru, NYT, forbes
Komentarze
86Proponuje zagłębić się w konsole i jej komendy to dla bardziej zaawansowanych. Przecież pamięć której tak wymagała Vista to dzisiaj nie problem ( 8GB można nabyć juz za 160zł a 16GB za 270zł). Po co mi system oszczędzający na tym? Chyba ze to tablet. Przypomnijcie sobie ceny pamięci sprzed 3-5 lat.
Nie każdy lubi integracje ze wszystkim co możliwe łącznie z Facebookiem itp. Nie każdy lubi po włączeniu kompa być powiadamianym o wszystkim. Tak też sugerują reklamy.
Mam wrażenie, być może mylne ze ten system dąży do częściowego upodobnienia się do np. Android 4.1 (Jelly Bean) którego z powodzeniem użytkuje na Nexus7, ale jak pisałem wyżej Laptop czy komputer stacjonarny to nie tablet
M$ ma za swoje, za to, że ''zdradził'' desktop'y na rzecz tabloidów, telefonów itp.
Wymuszą przesiadkę nowymi wersjami DirectX, pakietu Office, przeglądarki IE oraz innymi bzdetkami, które nie uruchomią się w systemach Vista i 7. Dodatkowo może skrócą okres wsparcia, tłumacząc się kolejnymi duperelami, w które i tak nikt rozsądny nie uwierzy.
W ten sposób będą "przekonywać" do Windows 8, bowiem jest to prawdziwa perełka, tylko ludziom trzeba to jakoś uświadomić. W końcu miliony lub miliardy zainwestowane w prace nad tym produktem nie mogą się zmarnować ;) Jednym słowem, Micro-terroryzm.
PS. Nie twierdzę, że Windows 8 to zły system... Po prostu nie używam go, jestem zadowolony z Siódemki i nie szykuję się na zmiany ;)
wgralem win8 wszystko fajnie tylko sa problemu ze sterownikami grafiki oraz polaczenim wifi w sieci komercyjnej
jaka mam na politechnice, poprostu nie i uj.
koniecznoscia jest dogranie menu start poprzez startisback
na minus nie podoba mi sie wyglad okien, zbyt kwadratowe
w 7 duzo lepiej to wyglada
jeszcze jedno, pewnie to wina braku dobrych sterownikow, ale dziala wolniej od 7
Windows 7 64 bit: 56.35% (-2.23%)
Windows 7 32 bit: 14.12% (+0.14%)
Windows XP 32 bit: 10.03% (-0.33%)
Windows 8 64 bit: 6.33% (+2.08%)
Windows Vista 64 bit: 3.84% (-0.93%)
Windows Vista 32 bit: 3.12% (-0.18%)
MacOS 10.8.2 64 bit: 1.81% (+0.32%)
MacOS 10.7.5 64 bit: 0.88% (+0.16%)
MacOS 10.6.8 64 bit: 0.83% (+0.05%)
Windows 8 32 bit: 0.60% (+0.16%)
Windows XP 64 bit: 0.41% (-0.06%)
Ubuntu 12.10 64 bit: 0.29% (+0.29%)
Ubuntu 12.04.1 LTS 64 bit: 0.26% (+0.26%)
MacOS 10.7.4 64 bit: 0.20% (-0.07%)
Ubuntu 12.04.1 LTS: 0.13% (+0.13%)
Ubuntu 12.10: 0.12% (+0.12%)
dziękuje pozdrawiam
Inna sprawa, że po włączeniu zwykłego eksploratora pracuje się identycznie jak na W7, ale widać PRO to przerasta. A W8 to tak naprawdę W7 z dodatkami.
Ale w sumie jestem tylko laikiem, bo pracowałem na 6 OSach (WXP, W7, debian, ubuntu, fedora i teraz W8).
oczywiście dane są jakie są ale tylko przez idiotyczne nastawienie ludzi..... teraz M$ zrobi im Windows 9 usunie kafelki i wszyscy beda chwalić jaki to super wydajny Windows, płakać sie chce jak ludzie oceniają produkt mówiąc "slaby", Dla laikow"... a później dostana to samo i będą fajerwerki :)
pozdro dla wiecznie narzekajacych...
Windows XP wyszedł jakoś w 2001/2002 roku, Vista jako następca wyszła dopiero w końcu 2006 roku a porządny kolejny system czyli Windows7 - w 2009roku
Większość ludzi uważa że Windows7 jest systemem na miarę dzisiejszych czasów a XP dopiero powoli odchodzi do lamusa.
Windows7 jest moim zdaniem w szczytowej formie a Microsoft na siłę stara się wmówić użytkownikom że jest to stary system i trzeba zmienić go na nowszy czyli windows8.
Choćby nie wiem jak dobry był ten system to nikomu się nie będzie chciało płacić za nowszy system skoro nie czuje takiej potrzeby.
Ja tam nie mam potrzeby zakupu, skoro mam dobre sprawdzone systemy, na które wydałem już sporo pieniędzy. Jak będzie promocja za 1 zł to może się skuszę :)
Może tak Microsoft wypuści wersję demo, by każdy mógł się przekonać do Win8, a nie od razu kupować kota w worku ?