Wirtualny model obozu ma przynieść jednoznaczną odpowiedź na pytanie, co mogli, a czego nie mogli widzieć obecni w obozie.
Choć o wirtualnej rzeczywistości myślimy przede wszystkim jak o narzędziu służącym rozrywce, gogle VR otwierają przed nami także możliwość przenoszenia się w odległe zakątki świata czy zwiedzania muzeów. To jeszcze nie wszystko.
Eksperci z biura kryminalnego bawarskiej policji zaprojektowali model obozu Auschwitz-Birkenau w wirtualnej rzeczywistości. Model powstał w skali 1:1, jest wiernie odwzorowany, dzięki dokładnym pomiarom, a w dodatku jest w pełni interaktywny. Po co powstał?
Po to, by pomagać w procesach przeciwko nazistowskim zbrodniarzom. Ci najczęściej bronią się, mówiąc że ze swoich posterunków nie byli w stanie dostrzegać komór gazowych i mieć kontaktu ze zbrodniami. Model ma pomóc w udowadnianiu, że nie jest to prawda.
Obecnie trwają śledztwa w sprawie 12 osób podejrzanych o współudział w zbrodniach dokonywanych na więźniach obozów koncentracyjnych. Co uważacie o pomyśle tworzenia takich modelów i o sądzeniu nazistowskich zbrodniarzy (o ile takiego właśnie określenia użyjemy) po tylu latach?
Źródło: NBC
Komentarze
14