World Press Photo 2019 - galeria nagrodzonych zdjęć - często gorzkich w odbiorze
Przegląd najlepszych prac fotograficznych, które zostały nagrodzone przez jury konkursowe World Press Photo. Wiele z nich pokazuje mroczną stronę Świata.
W tegorocznym World Press Photo udział wzięło 78801 zdjęć wykonanych przez 4738 fotografów, które wyróżniono 43 nominacjami. Oto lista najlepszych zdjęć, które przedstawiają zwykłe życie, a jednak chwytają ze serce i przekonują, że Świat potrafi być różnorodny tak jak tylko odmienni potrafią być ludzie i efekty ich działań, ale też w każdym miejscu napotkamy te same problemy. Ludzką ambicję i zgodę, ale też dumę, złość, gniew i agresję, której źródła nie da się racjonalnie wytłumaczyć.
Choć każda z nagrodzonych fotografii ma swoją historię, czasem ubarwioną by jeszcze bardziej skłonić do myślenia, to najpiękniejsze w tym wszystkim jest to, że możemy zdjęcia rozumieć i przeżywać też po swojemu. Szukając tego co w codzienności potrafi być ulotne, a co potrafi zatrzymać tylko fotografia.
Crying Girl on the Border - Płacząca dziewczynka na granicy
Najlepszym zdjęciem roku (World Press Photo of the Year 2019) uznana została fotografia Johna Moore’a. Widzimy na niej płaczącego malucha z Hondurasu, który nie rozumie dlaczego jego matka jest przeszukiwana przez służby graniczne na granicy Meksyku i USA.
Fotografia wykonana w czerwcu 2018 szybko trafiła do mediów w USA. Podniosła publiczną dyskusję na temat rozdzielania dzieci i rodziców migrantów na granicy Meksyki i Stanów Zjednoczonych. Osoby pokazane na zdjęciu (mała Yanela Sanchez i jej matka Sandra Sanchez) nie przeżyły ostatecznie koszmaru separacji, ale ich fotografia przyczyniła się do bardzo szybkiego zniesienia przez prezydenta Trumpa przepisu zezwalającego na rozdzielanie dorastających dzieci i rodziców.
Tematyka fotografii, która przykuła uwagę jury nie jest zaskoczeniem. John Moore od 11 lat koncentruje się na problemie migracji i konfliktów przygranicznych, dziś wyjątkowo gorącym nie tylko na granicy Meksyku i Stanów Zjednoczonych, ale nawet na naszym własnym podwórku. Zagadnieniu często poruszanym w literaturze i kinematografii, problemie, który wydawałoby się uważamy za dobrze rozumiany, a zarazem problemie, którego nie da się opisać w jednym czy dwóch zdaniach. A skoro jeden obraz jest wart tysiąca słów.
The Migrant Caravan - Karawana migrantów
Również fotograficzna historia czyli cykl zdjęć, który został w tym roku nagrodzony, nawiązuje do tematu migracji. Karawana Migrantów, którą sfotografował Pieter Ten Hoopen z agencji Vu to obraz jednej licznych grup ludzi próbujących przedostać się z Ameryki Środkowej do Stanów Zjednoczonych. Ta uchwycona w nagrodzonym cyklu zdjęć to jedna z liczniejszych zdaniem ONZ grup migrantów w ostatnich latach. Liczyła 7000 osób, wśród których było co najmniej 2300 dzieci. Podróżując niczym pielgrzymi do ziemi obiecanej jaką jest dla nich USA, każdego dnia pokonują 30 kilometrów w słonecznym skwarze.
fot: Pieter Ten Hoopen, Agence Vu/Civilian Act, The Migrant Caravan
Karawana Migrantów porusza problem niezliczonych rzesz migrantów, którzy chcą przekroczyć granicę Meksyku z USA. Wspomniana grupa wzmocniła determinację prezydenta Trumpa, by na granicy Meksyku z USA wybudować mur graniczny nie do przebycia dla jakichkolwiek śmiałków. Tymczasem zdjęcia wskazują na ogromne wyzwania, którym migranci muszą stawić czoła zanim jeszcze ujrzą granicę USA. Podróżując w grupie są bezpieczniejsi, unikają porywaczy, nie ulegają też „naciskom” ze strony szmuglerów, którzy zmuszają do dużych opłat za dowiezienie do granicy i jej pokonanie.
Konflikty częstym tematem lub otoczką zdjęć
Tematyka innych cyklów fotograficznych nominowanych do miana najlepszego nie porusza już tematyki migracji. Lecz motywów, które przeplatają przemoc i skrywaną biedę nie brakuje. Tak jak na tych zdjęciach z okolic wysychającego jeziora Czad gdzie mieszka 40 milionów ludzi.
fot: Marco Gualazzini, Contrasto, The Lake Chad Crisis
Fotografie z Jemenu, w którym aż ¾ populacji czyli 22 miliony ludzi wymaga pomocy humanitarnej, tylko zasmucają i skłaniają do zadania retorycznych pewnie pytań „Dlaczego ludzie muszą być tacy podli? Dlaczego tak się nienawidzą? Dlaczego nie potrafią współpracować?”.
fot: Lorenzo Tugnoli, Contrasto dla The Washington Post, Yemen Crisis
Również pojedyncze fotografie nominowane do tytułu najlepszego zdjęcia roku koncentrowały się na tematyce walk. Oprócz zdjęcia z konfliktu w rejonie jeziora Czad, mamy obraz ludzi ratowanych po ataku gazowym w Syrii. Z kolei zdjęcie ciężarnej członkini FARC w Kolumbii przypomina, że kiedyś bojownicy musieli przedkładać walkę nad opiekę nad dziećmi (ich rodzenie i wychowanie).
fot: Mohammed Badra, European Pressphoto Agency, Victims of an Alleged Gas Attack Receive Treatment in Eastern Ghouta
fot: Catalina Martin-Chico, Panos, Being Pregnant After FARC Child-Bearing Ban
Bardzo ciekawa fotografia Akashinga - The Brave Ones nawiązuje do tematu eksploatacji dzikiego świata Afryki. Na zdjęciu pokazana jest członkini ruchu Akashinga, który stanowi alternatywne podejście do problemu lokalnej społeczności i zapewnienia mu środków na przeżycie. Podejście, w którym to ochrona, a nie niszczenie środowiska naturalnego ma przynosić profity.
fot: Brent Stirton, Getty Images, Akashinga, - the Brave Ones
Do miana najlepszej fotografii roku nominowane zostało też zdjęcie o politycznym przekazie. Widać nna nim iezidentyfikowanego mężczyznę blokującego napierających reporterów. Oczekują oni wyjaśnień w sprawie zaginięcia dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego. Ostatecznie uznano, że został on zabity 2 października 2018 roku w trakcie wizyty w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Istambule. Zdjęcie zdobyło tytuł najlepszej fotografii w kategorii główne wiadomości (General News).
fot: Chris McGrath, Getty Images, The Dissapearance of Jamal Kashoggi
Pozostałe nagrodzone fotografie
Przegląd zdjęć, które zostały nagrodzone w ośmiu kategoriach tematycznych (każdą podzielono na zdjecia pojedyncze i cykle).
fot: Diana Markosian, Magnum Photos, The Cubanitas - 15 urodziny w kulturze latynoamerykańskiej (Kuba) to chwila, gdy dziewczyna staje się w oczach społeczności kobietą. Trzeba ją odpowiednio celebrować.
fot: Olivia Harris, Blessed Be the Fruit: Ireland's Struggle to Overturn Anti-Abortion Laws - Irlandia to kraj konserwatywny, w którym zakaz aborcji był bardzo restrykcyjnie egzekwowany. W końcu nadszedł czas zmian.
fot: Philip Montgomery, Faces of an Epidemic - przedawkowywanie opioidów, środków o działaniu antydepresyjnym, do których zaliczana jest też heroina, to problem narodowy w USA.
fot: Nadia Shira Cohen, God’s Honey - uprawiający genetycznie modyfikowanej soi, wykorzystują herbicydy, które z kolei niszczą populację pszczół. Soja wbrew obiegowemu przekonaniu nie jest pożywieniem jedynie dla wegetarian. Znakomitą większość zużywa się podczas produkcji mięsa jako karmę oraz dodatek.
fot: Mário Cruz, Living Among What's Left Behind - dziecko zbiera produkty nadające się do ponownego uzycia pływając na materacu pośród śmieci w Manilii na Filipinach
fot: Brendan Smialowski, Agence France-Presse, Unilateral - prezydent Emmanuel Macron prowadzony przez prezydenta Donalda Trumpa do Gabinetu Owalnego
fot: John Wessels, Agence France-Presse, Fight for Democracy - głosowanie w Kinszasie w Demokratycznej Republice Kongo
fot: John Wessels, Agence France-Presse, Fighting Ebola and Conflict - żołnierz ONZ w trakcie walk w okolicach Beni w Demokrycznej Republice Konga w październiku 2018 roku
fot: Sarah Blesener, Beckon Us From Home - trening młodych ludzi w wieku 11 do 17 lat na terenie Borodino pod Moskwą połączony z patriotyczną edukacją na temat historii kraju. Nauka obchodzenia się z bronią, z wykorzystaniem pistoletów na sprężone powietrze.
fot: Alejandro Cegarra , State of Decay - kryzys w kraju niegdyś Mlekiem i Ropą płynącym. Zamieszki, niepokoje społeczne w Wenezueli czynią ten kraj najbardziej niespokojnym miejscem w Ameryce Łacińskiej.
fot: Brent Stirton, Getty Images dla National Geographic, Falcons and The Arab Influence - Rarogi (Sokoły) w Mongolii. Poniżej te porażone przez źle zaprojektowane linie energetyczne w Ułanbator.
fot: Bence Máté, Harvesting Frogs’ Legs - Rumunia, wschodnie Karpaty, kalekie żaby po „oddzieleniu” udek są wyrzucane z powrotem do wody.
fot: Jasper Doest, Flamingo Socks - Flaming ogląda swoje tymczasowe skarpetki, które założono mu na czas leczenia zwyrodnień stóp
fot: Ingo Arndt, Germany, for National Geographic, Wild Pumas of Patagonia - trochę surowego piękna w postaci drapieżnych kociaków z Patagonii
fot: Finbarr O'Reilly, Dakar Fashion - modelki Diarra Ndiaye, Ndeye Fatou Mbaye i Mariza Sakho obserwowane przez mieszkańców w zaułkach Dakaru, stolicy Senegalu
fot: Alyona Kochetkova, When I Was Ill - autoportret wykonany w trakcie terapii przeciw rakowi.
fot: Jessica Dimmock, Nortwest Passages - Amy, transseksualista z Tacoma w stanie Waszyngton, przebierający się opodal klubu do którego zmierza
fot: John T. Pedersen, Boxing in Katanga - trening bokserski w slumsach Katangi w Kampali w Ugandzie. Na zdjęciu 30-letni Moreen Ajambo.
fot: Terrell Groggins, Shields Strikes Back - pojedynek bokserski pomiędzy Claressą Shields (mistrzynią olimpijską), a Hanną Gabriel
fot: Forough Alaei, Crying for Freedom - kobiety w Iranie w wydzielonym sektorze kibicują piłkarzom.
fot. Ezra Acayan, The Death of Michael Nadayo - człowiek zabity podczas uroczystości żałobnych w Quezon City, stolicy Filipin
fot: Pedro Pardo, Agence France-Presse, Climbing the Border Fence - ludzie samodzielnie pokonują płot graniczny w okolicy El Chaparral w Kalifornii.
Źródło: World Press Photo
Komentarze
7To zdjęcie powinno mieć podpis:
"Taką młodość mają nasze europejskie dzieci dzięki imigracji z państw arabskich/muzułmańskich. Zamiast bawic się na placu zabaw muszą szkolić się od małego, aby móc bronić własnego kraju przez późniejszą inwazją obcej, agresywnej kultury."
Że jak?
https://www.nbcnews.com/storyline/immigration-border-crisis/time-issues-correction-photo-crying-2-year-old-migrant-n885836
https://www.washingtonpost.com/news/morning-mix/wp/2018/06/22/the-crying-honduran-girl-on-the-cover-of-time-was-not-separated-from-her-mother-father-says/?noredirect=on&utm_term=.7daef7e0dbc3