Już w środę start satelity WorldView-3 - zdjęcia satelitarne wyraźne jak nigdy [AKT.]
Satelita firmy DigitalGlobe będzie w stanie uchwycić obiekty o wielkości 31 centymetrów z odległości 617 kilometrów.
NEWS – 11.08.2014:
W czerwcu rząd Stanów Zjednoczonych przyjął wniosek o zniesienia zakazu publicznego wyświetlania obrazów satelitarnych, na których widoczne są obiekty mniejsze niż 50 centymetrów. Teraz, dwa miesiące później, jesteśmy zaledwie kilka dni przed startem pierwszego komercyjnego satelity zdolnego do wykonywania takich właśnie zdjęć.
Mowa tutaj o satelicie WorldView-3. Został on opracowany przez wiodącego dostawcę zdjęć Ziemi w wysokiej rozdzielczości – DigitalGlobe. Jak zapewniają producenci – satelita będzie w stanie uchwycić obiekty o wielkości 31 centymetrów z odległości 617 kilometrów. Urządzenie ma około 5,5 metra wysokości i 2,5 metra szerokości, i zostało zaprojektowane tak, aby mogło działać i służyć przez 7 lat i 3 miesiące.
Dzięki satelicie WorldView-3 będziemy mogli wreszcie oglądać niesamowicie wyraźne zdjęcia satelitarne. Obrazy firmy DigitalGlobe nabywają między innymi Google i Microsoft – o dostępność nie powinniśmy się zatem raczej martwić.
Start satelity WorldView-3 z położonej w Kalifornii platformy Vandenberg Air Force Base odbędzie się już 13 sierpnia o godzinie 20.30 (czasu polskiego). Na stronie internetowej United Launch Alliance odbędzie się transmisja na żywo z tego wydarzenia – jeśli chcecie to zobaczyć, dodajcie sobie ten adres do ulubionych.
AKTUALIZACJA – 14.08.2014:
Wczoraj, zgodnie z planem, odbył się start satelity WorldView-3. Do wzniesienia go na orbitę wykorzystana została rakieta Atlas V 401 (był to 48. start rakiety Atlas V – jak dotąd wszystkie były udane). Dziś wiemy już, że i tym razem wszystko poszło zgodnie z planem. Pełne działanie satelity firmy DigitalGlobe powinno rozpocząć się w ciągu najbliższych 90 dni, a pierwsze zdjęcia trafią do nabywców po kolejnych sześciu miesiącach. Jeśli przegapiliście wczorajszą transmisję ze startu, poniżej możecie zobaczyć nagranie:
Źródło: TechSpot
Komentarze
21