Na co zwracamy uwagę podczas wyboru telewizora? Co jest dla nas najważniejsze - przekątna, technologia, rozdzielczość, a może producent?
Na co zwracamy uwagę podczas wyboru telewizora? Przez ostatnie trzy miesiące serwis Skąpiec śledził i analizował to, jakimi kryteriami kierowali się jego użytkownicy. Co zatem jest dla nas najważniejsze?
Zdecydowanie największa część internautów rozpoczyna poszukiwania idealnego dla siebie telewizora od ustalenia przekątnej wyświetlacza (35 proc.). Choć producenci starają się nam wmówić, że potrzebujemy ogromnych ekranów, okazuje się, że najchętniej decydujemy się obecnie na 32 lub 42 cale.
Dużą wagę przywiązujemy także do producenta – co piąty (22 proc.) użytkownik rozpoczynał przeszukiwanie zasobów od wybrania danej firmy, przy czym najpopularniejszą trójką okazały się – co niezbyt zaskakujące – Samsung, LG oraz Sony.
Wybraliśmy już wielkość wyświetlacza, nadszedł więc czas na określenie jego typu. Technologia okazała się trzecim najważniejszym kryterium podczas poszukiwań telewizora. Zdecydowanie najchętniej kupujemy modele z ekranami LED (niemal 80 proc.); na drugim miejscu znalazły się plazmy z wynikiem nieco ponad 11 proc.
Zwracamy również uwagę na to, jaką rozdzielczość oferuje wybrany telewizor. Siedmiu na dziesięciu użytkowników decyduje się na zakup modelu Full HD. Ciekawostką może być fakt, że aż 25 proc. planuje już przesiadkę na telewizor o rozdzielczości 4K/Ultra HD. Budżetowe modele HD Ready nie cieszą się już zbyt dużym zainteresowaniem (zaledwie 3,6 proc.)
Tylko co jedenasty (8,8 proc.) internauta filtrował wyniki wyszukiwania według częstotliwości odświeżania. Klientów interesują modele mogące pochwalić się wynikami w zakresie od 100 do 400 herców.
Czas wreszcie na dodatkowe technologie i funkcje. Wyraźnie widać, że jesteśmy już w erze Smart TV – co trzeci z internautów (35 proc.) wymaga, aby jego telewizor wyposażony był w moduł łączności bezprzewodowej WiFi. Z kolei traci swoją popularność technologia 3D – zależy na niej tylko co szóstemu (18 proc.) użytkownikowi. Zakrzywione ekrany – jak na złość producentom – klientów w ogóle na razie nie interesują.
Źródło: Skąpiec, THX, inf. własna
Komentarze
39No, przydałaby się jeszcze obsługa 120Hz na wejściach.
1. Cena (wiadomo trzeba mieć progi cenowe)
2.Rozdzielczość, częstotliwość odświeżania, jakość obrazu no i wykonania takiego sprzętu.
Co prawda cena jest atrakcyjna względem możliwości, jednak jak to w przypadku tego producenta, sama jakość wykonania leży.
Jeśli chodzi o mnie to wolę już przeboleć te kilka dodatkowych banknotów i zakupić coś od Sony, bo póki co na tej marce nigdy nie miałem okazji się zawieść.
Ewentualnie pod uwagę brałbym jeszcze Sharpa, bo dużo dobrego też o nich słyszałem.
1. jakosc obrazu po wylaczeniu ulepszaczy (czesto wymaga poproszenia o piloty od modeli, ktore by mnie interesowaly
Ceny niewiele większe ale zakup dużo bardziej przyszłościowy.
okolo 11 % Plasma ( chyba jedyny kraj w Unii)
a te pozostale 9 % to co kupile...