nVidia poinformowała, że w zapowiedzianym ostatnio pakiecie Adobe Creative Suite 4 wbudowana zostanie natywna obsługa procesorów graficznych nVidia. Adobe to kolejna firma graficzna, która wykorzysta moc masowego przetwarzania równoległego układów nVidia nie tylko do wyświetlania pikseli na ekranie. Dzięki akceleracji zapewnianej przez procesory graficzne nVidia, pakiet Adobe Creative Suite 4 zapewnia możliwości szybszej, bardziej naturalnej pracy z obrazami, podnosząc jednocześnie jakość i produktywność. Adobe Creative Suite 4, najnowsza edycja uznanych programów graficznych, jest pierwszym pakietem tego rodzaju, który wykorzystuje moc akceleracji sprzętowej.
„Jednym z najważniejszych elementów CS4 było wykorzystanie ogromnej mocy procesora graficznego”, powiedział John Loiacono, starszy wiceprezes działu Rozwiązań Kreatywnych w firmie Adobe. „Różnica jest zdumiewająca. Wydajność jest ważnym czynnikiem w pracy profesjonalnych artystów i dzięki procesorom graficznym nVidia mogą oni pracować z obrazami i klipami wideo w znacznie bardziej płynny i szybszy sposób”.
Procesory graficzne od dawna stanowiły niezbędną platformę przy wyświetlaniu obrazów na ekranie komputera w czasie rzeczywistym, ale twórcy oprogramowania dopiero niedawno zaczęli wykorzystywać moc przetwarzania równoległego do wielu innych zadań. Jednym z najważniejszych elementów tworzących ten trend jest właśnie pakiet Adobe Creative Suite 4, ze względu na swoją pozycję na rynku jako wiodącego pakietu do projektowania i tworzenia treści cyfrowych.
Adobe Creative Suite 4 zawiera wiele funkcji, które automatycznie wykrywają obecność procesorów graficznych nVidia Quadro lub GeForce i wykorzystuje ich możliwości przetwarzania równoległego do przyspieszania wielu wymagających graficznie operacji.
- Adobe Photoshop CS4 wykorzystuje procesor graficzny nVidia Quadro lub GeForce do tworzenia interaktywnego, cyfrowego płótna. Procesory graficzne umożliwiają obrót, skalowanie i przesuwanie obrazu w czasie rzeczywistym, zaś zmiany następują natychmiast i są absolutnie płynne. Adobe Photoshop CS4 używa także GPU do obróbki 2D i 3D oraz antyaliasingu wysokiej jakości. Także zmiana rozmiaru pędzli i podgląd ich wyglądu, ruch 3D, mapowanie tonalne o szerokiej rozpiętości tonalnej i konwersja kolorów przyspieszane są przez GPU.
- Adobe After Effects CS4 zawiera różne efekty wizualne akcelerowane przez procesory graficzne nVidia Quadro, ułatwiające dodawanie grafiki i efektów do filmów wideo, przyspieszające proces twórczy i szybkie przejście od pomysłu do finalnego produktu. Do efektów akcelerowanych przez układy nVidia należą m.in. głębia ostrości, dwustronne efekty rozmyć, szum turbulentny taki jak w płynącej wodzie lub powiewającej fladze oraz efekty komiksowe.
- Adobe Premiere Pro CS4 może wykorzystać procesory graficzne nVidia Quadro do przyspieszania efektów filmowych o wysokiej jakości takich jak odkształcenia ruchu, koloru i obrazu. Rozwiązania graficzne wykorzystujące układy Quadro pozwalają na szybszą edycję wielu strumieni wideo i nakładek graficznych o wysokiej jakości oraz zapewniają wiele możliwości podglądu, między innymi za pośrednictwem wyjścia display port, komponentowego lub nieskompresowanego SDI 10 lub 12 bit.
„Procesor graficzny stanowiący centralny składnik pakietu Adobe Creative Suite 4 to milowy krok w rozwoju przemysłu komputerowego. Adobe jest liderem w tworzeniu rewolucyjnych narzędzi do tworzenia treści i nowy pakiet stanowi początek rewolucji w tej dziedzinie, związanej z wykorzystaniem GPU”, powiedział Dan Vivoli, starszy wiceprezes działu marketingu w firmie nVidia. „Jesteśmy zaszczyceni mogąc tak blisko współpracować z inżynierami Adobe przy podnoszeniu ich słynnego pakietu na nowy poziom”.
Więcej informacji na temat Adobe Creative Suite 4znaleźć można na stronie adobe.com. Dodatkowe informacje na temat wykorzystania procesorów graficznych nVidia GeForce oraz profesjonalnych rozwiązań graficznych nVidia Quadro wraz pakietem Adobe Creative Suite 4 znajdują się na stronie www.nvidia.com/adobe.
Komentarze
2