Pomoże w tym technologia Virtu, nad którą pracuje LucidLogix - twórca układów HydraEngine. Rozwiązanie to pozwoli zamiennie korzystać z mocy GPU zewnętrznego jak i tego zintegrowanego z procesorami Sandy Bridge.
Firma LucidLogix dała się poznać fanom nowinek technicznych dzięki technologii HydraEngine. Jej zastosowanie w kartach graficznych czy płytach głównych pozwala na łączenie mocy kart graficznych od różnych producentów i co najważniejsze wykorzystujących układy GPU o odmiennej architekturze. Dzięki układom HydraEngine połączenie ze sobą MSI N275GTX z PowerColor HD4890 nie stanowi najmniejszego problemu. Ponadto podczas łączenia dwóch kart NVIDIA czy ATI nie jest konieczne posiadanie płyty głównej wspierającej SLI czy CrossFireX.
Warto przeczytać: | |
Hydra GPU, czyli Radeon i GeForce w duecie | |
NVIDIA Optimus - dwie grafiki w jednym notebooku |
Firma nie spoczęła na laurach po stworzeniu tak interesującego i łamiącego bariery układu, prowadząc prace nad nowym rozwiązaniem - tak zrodziło się Virtu. Oprogramowanie to ma - w największym skrócie - rozdzielać zadania pomiędzy układ graficzny znajdujący się w procesorach Sandy Bridge, a zewnętrznymi kartami graficznymi.
Warto sobie w tym momencie przypomnieć technologię NVIDIA Optimus. Pozwala ona na przełączanie się pomiędzy zintegrowaną w chipsecie, a zewnętrzną (dyskretną) kartą grafiki NVIDIA w laptopach. Podobnie działa Virtu, z tą różnicą, że będziemy mogli z jego zalet skorzystać również w komputerach stacjonarnych.
Virtu - w czasie rzeczywistym - w zależności od wykonywanych zadań, będzie przekazywać zadania bądź do GPU procesora, bądź do zewnętrznych kart graficznych AMD czy NVIDIA. Jeśli użytkownik korzystać będzie z mało wymagających aplikacji biurowych - zewnętrzne GPU zostanie wyłączone, a działać będzie jedynie układ zintegrowany w Sandy Bridge. Jeśli konieczne będzie korzystanie z aplikacji bądź gier korzystających z DirectX11 bądź oprogramowania potrzebującego więcej mocy, uruchomiona zostanie zewnętrzna karta graficzna.
Jakie plusy ma takie rozwiązanie? Przede wszystkim zmniejsza pobór mocy w high-endowych zestawach, w momencie gdy korzystanie z potężnej karty graficznej nie jest wymagane. Wówczas pobór mocy zewnętrznej karty graficznej spada praktycznie do zera, nie obraca się wentylator, nie jest wydzielane dodatkowe ciepło. My jesteśmy bardziej ekologiczni, a nasz zestaw pośrednio zwiększy swoją żywotność. Dodatkowo układ GPU zintegrowany w procesorze Sandy Bridge nie będzie się "nudził" ani "marnował".
Warto też podkreślić, że cała technologia sprowadza się jedynie do wykorzystania oprogramowania LucidLogix - bez dodatkowych układów jak w przypadku HydraEngine. Jedyny wymóg to monitor podpięty na stałe do wyjścia karty graficznej zintegrowanej na układzie Sandy Bridge, a nie zewnętrznej. Virtu - według zapewnień producenta - automatycznie ustawi wydajność, graniczne temperatury oraz opcje przełączania pomiędzy układami jeśli komputer wyposażony zostanie w drugą generację procesorów Core i3/i5/i7 oraz zewnętrzną grafikę z układem NVIDII bądź AMD.
Na początek roku zapowiedziana jest wersja beta oprogramowania, a na targach CES 2011 - odbywających się 6-9 stycznia - ujrzymy demonstrację nowego rozwiązania LucidLogix.
Źródło: HotHardware
Polecamy artykuły: | ||
Optymalne karty graficzne do NFS: Hot Pursuit | Wyścig trwa - 2x GF GTX 460 vs 2x Radeon 6850 | TOP-10: Dyski twarde i SSD |
Komentarze
24Wiekszość kart graficznych i tak ma niski pobór mocy w spoczynku, a to jest ciągle udoskonalane, dla mnie karta zintegrowana w procesor, to tylko coś, za co niesłusznie muszę dopłacać przy zakupie.
A jeśli lubi robić coś innego gdzie zewnętrzna grafika jest niepotrzebna, albo komp działa tylko po to żeby coś ściągnąć, to rozwiązanie takie jest bardzo oszczędne. Problem w tym, że poczują to w większości przypadków tylko nasi rodzice i dlatego większość z nas ma to gdzieś.
dzisiejszy HD6850 podczas idle zżera 19W
to ja mam się bawiś w kabelki dodatkowe i pewno podczas przełaczania będzie zanik sygnału
monitory niektóre się nie załączą
albo na chwile wyłączą
a w pupe takie rozwiązania nie wiem komu to potrzebne
może jakby integra zżerała mniej niż te 19W
ale procek intela TDP ma dużo większe
pytanie ile procek i3,i5 z rdzeniem graficznym
zeżre mniej prądu
przy takim rozwiązaniu
bo nie sądze żeby była jakaś drastyczna różnica maks 5W ... maybe ...