Mogą wystąpić turbulencje...
Chińska firma Yeston zaprezentowała niereferencyjną kartę graficzną Radeon HD 7970, która oprócz przebudowanej płytki PCB, wyróżnia się także rozbudowanym układem chłodzenia.
Pomimo faktu, iż na razie w sklepach dominują referencyjne wersje kart graficznych Radeon HD 7970, to poszczególni producenci przygotowują dla nas interesujące autorskie projekty. Niewątpliwie jedną z najbardziej efektownych konstrukcji ma w planach chińska firma Yeston, która nie pierwszy raz zaskakuje oryginalnym wzornictwem – w jej ofercie można znaleźć na przykład kartę Radeon HD 6950 z chłodzeniem w kształcie muszli.
Yeston Radeon HD 7970 Game Master to w pełni autorska konstrukcja, która będzie pracować ze zwiększonymi taktowaniami. Na niestandardowym laminacie umieszczono procesor graficzny Tahiti XT z 2048 procesorami strumieniowymi oraz 3 GB pamięci GDDR5 384-bit. Oprócz tego znalazła się na nim także 10-fazową sekcję zasilania z ferrytowymi dławikami, półprzewodnikowymi kondensatorami Nichicon LF oraz tranzystorami LFPAK.
O odpowiednie temperatury karty dba efektowny, trzyslotowy cooler, przy którego projektowaniu wzorowano się na silnikach samolotów. Składa się on z dwóch aluminiowych radiatorów połączonych sześcioma miedzianymi ciepłowodami oraz dwóch 120 mm wentylatorów wystających poza płytkę drukowaną. Co ciekawe, producent twierdzi, że 18-łopatkowe wentylatory oferują dwukrotnie większą wydajność od tradycyjnych modeli.
Na śledziu znalazły się dwa wyjścia DVI, jedno HDMI i jedno DisplayPort, a do poprawnego działania karty wymagane jest podłączenie jednej 8-pinowej i jednej 6-pinowej wtyczki zasilającej. Dwa złącza CrossFire umożliwiają połączenie do czterech takich kart w jednym komputerze.
Więcej o kartach graficznych Radeon:
- PowerColor Radeon HD 7900 PCS: tajemnicza karta w planach producenta
- PowerColor Radeon HD 7970 Vortex II: niereferencyjna karta z autorskim chłodzeniem
- MSI Radeon HD 7970: wydajna karta w ofercie producenta
- Sapphire Radeon HD 7970: najwydajniejsza, jednoprocesorowa karta na rynku
Źródło: Expreview
Komentarze
34Jaki traktor. Często grzebię w komputerze podczas jego pracy. Jakbym przez przypadek włożył rękę w te łopatki to... to by mi ją chyba ucięło ;)
Ciekawe jak się sprawdza w praktyce.. :)
AMD wydało dwie wersje pcb pod radka 7970, ta na fotkach jest wersją drugą. Jedyne co Yeston zrobił to zmienił chłodzenie
Moje argumenty:
1. Sterowniki NVIDIA są lepiej dopracowane pod tym względem że wszystkie gry dostępne na rynku działają bez problemów, (problem ogólnie znany, m.in Rage, Shattered Horizon itp.)
2. Wiem, że gdybym wybrał mój procesor w tandemie z Radeonem 6970 to pewnie uzyskałbym wyższą wydajność w grach DX9 i DX10. Sterowniki AMD dla grafiki mają mniejszy narzut na CPU. Tylko co z tego że w Bulletstormie miałbym w FullHD na Radeonie 70 FPSów a na Geforcie 60 FPSów ? W grach DX9 i DX10 obie karty mają tak wysoka wydajność że podczas normalnego użytkowania nie zauważy się różnicy.
Nową kartę kupuję się dla nowych wymagających gier, a w tym przypadku Radeony w tym przedziale cenowym mają miższą wydajność w teselacji i DX11. Nawet fakt że Radeony mają 2 gb pamięci to dla mnie słaby argument. Przez najbliższe dwa lata dla gier wystarczy te 1-1,5 GB pamięci wideo, natomiast będzie silnie promowana teselacja, na która NVIDIA lepiej wypada.
3. Dlaczego nie wybrałem Intel plus NVIDIA ? Z powodu oszczędności. Nie zyskałby olbrzymiej różnicy dopłacając te kilkaset złotych.