Zespół badawczy Państwowego Uniwersytetu Tajwanu (NTU) uzyskuje przełomowe rezultaty podczas badań nad wczesnymi stadiami ewolucji wszechświata wykorzystując procesory równoległe NVIDIA Tesla.
Zespół, kierowany przez Ting-Wai Chiu, profesora fizyki i dyrektora Center for Quantum Science and Engineering (CQSE), starając się poznać początki wszechświata bada interakcje pomiędzy cząsteczkami subatomowymi, co wymaga ogromnych mocy obliczeniowych.
NTU prowadzi swoje badania używając pierwszego na Tajwanie superkomputera wykorzystującego procesory graficzne, składającego się ze 128 GPU klastra umieszczonego w CQSE, skonstruowanego z 16 systemów 1U NVIDIA Tesla S1070 i 64 procesorów Tesla C1060 (na zdjęciu). System ten odgrywa kluczową rolę w wielkoskalowych obliczeniach z dziedziny fizyki kwantowej, poczynając od oddziaływań jądrowych w skali subatomowej aż do kosmologii w skali astronomicznej.
- Jesteśmy zachwyceni, widząc, że nasz klaster wykorzystujący GPU przewyższa wiele konwencjonalnych superkomputerów zarówno pod względem kosztów, jak i zużycia energii, - powiedział Chiu.
- Dzięki naszemu superkomputerowi uzyskujemy moc 15 teraflopsów kosztem 200 tys. USD, co stanowi 1% kosztów takiego konwencjonalnego superkomputera jak IBM BlueGene/L.
- To wielka satysfakcja widzieć, jak procesory graficzne NVIDIA Tesla pomagają profesjonalistom i naukowcom w osiąganiu w ich pracy przełomowych rezultatów, - powiedział Andy Keane, szef działu procesorów Tesla w firmie NVIDIA. - Wyjątkowe przyspieszenie obserwowane przez NTU pozwala znacząco podnieść efektywność badań w jednej z najważniejszych na świecie i najbardziej złożonej dziedzinie badań.
Procesory graficzne NVIDAI Tesla oparte są na CUDA, architekturze obliczeniowej firmy NVIDIA, pozwalającej na programowanie GPU za pomocą standardowych języków oprogramowania i API, dzięki czemu ich masowo równoległa moc obliczeniowa może zostać wykorzystana w wielu zastosowaniach, nie tylko w fizyce. Ośrodek CQSE opracował wydajne algorytmy dla wymagających obliczeniowo problemów z dziedziny chromodynamiki kwantowej (QCD – Quantum Chromo Dynamics) i astrofizyki.
Dodatkowo, grupa z NTU zajmująca się obliczeniami QCD na sieciach (TWQCD) jest obecnie pierwszą grupą na świecie wykorzystującą klaster GPU do przeprowadzania wielkoskalowych symulacji QCD na sieciach z właściwą symetrią chiralną.
Źródło: nvidia.pl
Komentarze
14;P
(oczywiście ładnie zakamuflowana reklama)
Duzo nizsze koszty postawienia, duzo nizsze koszty utrzymania, ciekawe co z tego wyjdzie :)
Dla mnie takie informacje sa ciekawe, ile mozna czytac o nowym monitorze, ktory jest taki sam jak kazdy inny tylko ma inne logo, albo nowej karcie, ktora rozni sie tylko coolerem itd. itp.
Reklama ? hmm... 99% newsow to reklamy tak naprawde :)