Zaćmienie Księżyca 10 stycznia - choć niepełne, w tym roku to najlepsza okazja
Dziś wieczór będziemy mogli jeśli dopisze nam szczęście, a to oznacza prześwity w chmurach, zaobserwować zaćmienie Księżyca.
Jednym z pierwszych ciekawych zjawisk astronomicznych na niebie w roku 2020 jest zaćmienie Księżyca, które nastąpi w piątkowy wieczór. Prawdopodobnie szanse na jego obserwacje będą znikome, gdyż nie sprzyja nam tym razem pogoda, ale warto próbować, bo kolejne tegoroczne zaćmienie nie będzie tak efektowne.
I co istotniejsze, zaćmienie 5 czerwca będzie ostatnim zaćmieniem, które zobaczymy z terenu Polski nie tylko w tym roku, ale też przez kolejne dwa lata. Następne takie zjawisko, prawie całkowite, gdy obserwowane z terenu Polski, czeka nas dopiero 16 maja 2022 roku. Pełne zacmienie da się zaobserwować z Europy w lipcu i w listopadzie 2020 roku. Letnie zaćmienie widoczne będzie z zachodniej i południowej Europy, a jesienne z Wielkiej Brytanii i Skandynawii.
Kiedy obserwować styczniowe zaćmienie Księżyca, gdzie i jak
Tymczasem w piątek 10 stycznia o godzinie 18:07 zaczyna się zaćmienie półcieniowe. Zakończy się o 22:12, a maksimum gdy Księżyc będzie najgłębiej w półcieniu Ziemi będzie miało miejsce o godzinie 20:10.
Zaćmienie będzie miało miejsce po wschodniej stronie nieba, a w momencie maksimum Księżyc będzie około 39 stopni nad horyzontem i wciąż będzie wschodził, co pozwoli na obserwacje nawet w zabudowanej okolicy. Oczywiście głównym problemem jest pogoda, która dziś miłośników astronomii nie rozpieszcza.
Jeśli szczęście wam dopisze nie potrzebujecie nic poza własnym wzrokiem. Przyda się też ta mapka. By z kolei wykonać zdjęcia zaćmienia wystarczy nawet smartfon, ale pamiętajcie by mocno obniżyć ekspozycję, bo nawet zaćmiony Księzyc jest dość jasny w porównaniu z otoczeniem.
Co oznacza półcieniowe zaćmienie
Ziemia oświetlona z jednej strony przez Słońce po drugiej rzuca cień o kształcie stożka. Stożek ten kończy się dość daleko, ale nie zawsze obejmuje Księżyc, nawet jeśli jest on bliski pełni, co jest jednym z warunków wystąpienia zaćmienia.
Jeśli Księżyc nie trafi w pełny cień (ang. umbra), to może znaleźć się z polu półcienia (ang: penumbra) co również wpłynie na jego jasność, ale nie w tak dużym stopniu jak w trakcie zaćmienia całkowitego. Nie zobaczymy typowego dla zaćmienia Księżyca poczerwienienia jego tarczy.
To dopiero początek wydarzeń astronomicznych na niebie
Nawet jeśli piątkowe wydarzenie nie zwróciło waszej uwagi, a stawiam że tak będzie przez pogodę, to niedługo zaprezentujemy wam przegląd najciekawszych wydarzeń astronomicznych i astronautycznych w tym roku. Na ich podziwianie i przygotowanie się do nich będzie znacznie więcej czasu.
Źródło: inf. własna, diagram:SI
Komentarze
4