Procesory

Zhaoxin KX-U6780A - testy chińskiego procesora. Czy ma szansę w starciu z modelami Intel i AMD?

przeczytasz w 2 min.

Co nowego w świecie procesorów? Zwykle nasza uwaga koncentruje się na jednostkach Intel i AMD, ale tym razem mamy dla Was ciekawostkę – na rynku pojawiły się pierwsze układy Zhaoxin KaiXian 6000. Co oferują nowe modele i jak wypadają na kle konkurencji?

Procesory Zhaoxin KaiXian

Zhaoxin to spółka joint venture ustanowiona między VIA Technologies a chińskim rządem. Firma została założona w 2013 lat i wydała kilka generacji procesorów, ale większość naszych czytelników zapewne w ogóle o niej nie słyszała. Dlaczego? Jest jeden prosty powód – jej produkty są dostępne głównie w Chinach.

W ofercie producenta znajdziemy m.in. procesory z rodziny KaiXian, które zostały opracowane głównie w celu uniezależnienia się od zagranicznych firm. Co istotne, układy są zgodne z architekturą x86, więc można na nich uruchomić wszystkie nowoczesne systemy operacyjne (np. Windows 10).

Zhaoxin KaiXian - plany wydawnicze
Plany wydawnicze procesorów Zhaoxin

Szumne zapowiedzi generacji Zhaoxin KaiXian KX-6000

Modele Zhaoxin KaiXian KX-6000 zostały zapowiedziane już w 2018 roku, ale dopiero teraz pojawiły się na rynku. Jednostki zostały wykonane w 16-nanometrowej litografii i bazują na mikroarchitekturze LuJiaZui.

Producent zapowiadał, że układy KX-6000 będą w stanie konkurować z 4-rdzeniowymi/4-wątkowymi modelami Intel z serii Core i5-7000. Plany były ambitne, ale jak jest w rzeczywistości? W końcu możemy to zweryfikować!

Wydajność procesora Zhaoxin KaiXian KX-U6780A

Xinyingjie - komputer z Zhaoxin KaiXian KX-6780A

Firma Xinyingjie przygotowała komputerek, w którym zastosowano układ Zhaoxin KaiXian KX-U6780A. Zestaw pozwala na montaż dwóch modułów pamięci DDR4 SO-DIMM, karty graficznej oraz dwóch dysków mSATA, więc w teorii powinien zainteresować graczy i entuzjastów. Co prawda jest to jeszcze prototypowa konstrukcja, ale podobno w marcu ma ona trafić do sprzedaży (oczywiście na chińskim rynku).

Xinyingjie - komputer z Zhaoxin KaiXian KX-6780A

ModelZhaoxin KaiXian KX-U6780Zhaoxin KaiXian KX-U6880A
GeneracjaLuJiaZui / 16 nmLuJiaZui / 16 nm
Rdzenie/wątki8/88/8
Taktowanie2,7 GHz3,0 GHz
Kontroler pamięciDDR4-3200DDR4-3200
Pamięć L28 MB8 MB
Grafika
(zgodność)
DirectX 11
OpenCL 1.1
OpenGL 3.2
DirectX 11
OpenCL 1.1
OpenGL 3.2
InterfejsyPCIe 3.0 x16
2x SATA 3.2
4x USB 2.0
2x USB 3.0
PCIe 3.0 x16
2x SATA III
4x USB 2.0
2x USB 3.0
PodkręcanieNIENIE

Co wiemy o procesorze? KX-U6780A został wyposażony w 8 rdzeni/8 wątków o taktowaniu 2,7 GHz, 2x 4 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu i dwukanałowy kontroler pamięci DDR4-3200. Oprócz tego zintegrowano grafikę zgodną z DirectX 11 oraz wszystkie najważniejsze interfejsy wejścia/wyjścia (PCIe, SATA, USB itp.). Układ montowany jest na płycie głównej w obudowie BGA (nie ma możliwości jego wymiany). W ofercie producenta znajdziemy też wydajniejszy model KX-U6880A.

Zhaoxin KaiXian KX-6780A

Zhaoxin KaiXian KX-6780A

Zhaoxin KaiXian KX-6780A uzyskuje w benchmarku Cinebench R20 845 punktów, a w teście CPU-Z dla jednego i wielu rdzeni odpowiednio 171 i 1395,8 punktów. Co prawda uczyniono tutaj spory postęp względem poprzedniej generacji, ale w porównaniu do konkurencji nie są to zbyt rewelacyjne osiągi – wynik wielordzeniowy plasuje się mniej więcej na poziomie 2-rdzeniowego/4-wątkowego modelu AMD Athlon 3000G. Do wspomnianego Core i5-7400 jeszcze sporo brakuje (jego wielordzeniowy wynik jest prawie 2-krotnie lepszy).

Jeżeli jesteście zainteresowani komputerkiem, poniżej możecie obejrzeć jego prezentację :).

Czy procesory Zhaoxin KaiXian KX-6000 mają szansę nawiązać walkę z modelami Intel i AMD? Zdecydowanie nie! Być może kolejna generacja - KaiXian KX-7000 wypadnie lepiej, ale na ten moment jeszcze nie wiadomo kiedy pojawi się na rynku.

Źródło: YouTube, Zhaoxin, AnandTech, WikiChip

Warto zobaczyć również:

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Ciekawski_
    6
    Jak na razie 8 rdzeni przegrywa z 2 na ZEN(bez plusa). Trochę im brakuje do konkurencji. Ale mam nadzieję ,że za kilka lat będą już konkurować chociaż w niskim segmencie(i3/R3). Tylko skąd ta cena? Powinna być 10 razy niższa. Bo jeśli czegoś oczekuję od chińczyków, to właśnie walki cenowej.
    • avatar
      Ciekawski_
      3
      Dla zainteresowanych, cena tego to jest totalny absurd!
      Cytat z konkurencji:
      "Zhaoxin Kaixian KX-6780A pojawiły się w Chinach w sprzedaży na platformie Taobao (odpowiednik naszego Allegro) i wlutowane są w płytę główną Xin Jie Ying C1888 w standardzie Mini ITX. Kosztuje ona aż 4300 RMB, czyli około 2415 złotych."
      • avatar
        MokryN
        3
        A w tle prześle WSZYSTKO co robisz na komputerze do Chin. Powodzenia...
        • avatar
          AMDK11
          2
          Panowie powyżej spokojnie.
          Intel nie dał sobie spokoju z rynkiem PC, tylko na obecną chwilę nie spinają się ponieważ RocketLake dopiero pod koniec roku lub na początku przyszłego . Cometlake wystarczy. Ważniejsze jest to że Intel w tym roku szykuje 10nm układ Icelake-SP na rdzeniach x86 SunnyCove do Xeonów z 38 rdzeniami/76 wątków.

          Pod koniec tego roku lub na początku przyszłego Intel wypuści RocketLake w 14nm na rdzeniach x86 WillowCove(2 gen Cove).

          Plotki mówią o 8 rdzeniach WillowCove na LGA1200 a w Hi-End 12-16 rdzeni.

          W 2021 ma być układ 10nm+ z znacznie szerszymi rdzeniami x86 GoldenCove(3 gen Cove) zarówno na LGA1700 jak i do platformy Hi-End.

          Nie to bym bronił Intela ale wyjdą te procesory, będą testy i wtedy będziemy oceniać kto ma się bać a kto nie i czy Intelowski proces technologiczny 10nm jest kiepski czy wręcz odwrotnie.

          Teraz takie wojenki między Wami to dziecinada a korporacje robią swoje. Pewnym jest że Intel jeśli te nowe procesory są sporo lepsze od procesorów na pochodnych rdzeni x86 Skylake zbyt wcześnie się tym nie pochwali. Trzeba wyprzedać ostatnie rozdanie Skylake.

          Intel ma o tyle dobrze że to co TSMC wyprodukuje dla AMD to ułamek jego produkcji i nie ma szans na to by AMD pokryło zapotrzebowanie rynku więc Intel póki co to olewa i priorytetem są Xeony ;)

          Wiadomo że tak w nieskończoność być nie może a Intel musi wypuścić produkt który pozwoli utrzymać wysokie marże ponieważ to dzięki wysokim marżą Intel zarabia krocie. Nie odpuszczą wysokich marż na dłuższą metę i będziecie tego świadkami. Chyba że się mylę a Intel marnie skończy ale o tym przekonamy się w 2020-2021r. ;)
          • avatar
            raffal81
            -1
            Mnie ciekawi jaka cena :D bo jak będą jakieś tanie jak barszcz to się okaże że to całkiem fajna platforma :D
            • avatar
              Silver
              -1
              Moim zdaniem lepiej, aby dali mniej rdzeni, ale dużo mocniejszych dla wydajności jednowątkowej. Szczególnie, że różne może mieć ta konstrukcja zastosowanie a nie jest powiedziane, że każde będzie dobrze radzić sobie z wielordzeniowym procesorem.

              Biorąc pod uwagę ubogą sekcję zasilania to wydajność nie jest taka najgorsza i jako tani serwer nas z powodzeniem się nada. Śmiało można powiedzieć, że stosunek jakość/cena w takim zastosowaniu będzie dużo lepszy niż np Intel Celeron za którego producenci NAS chcą co najmniej 1000 - 1500 zł.
              • avatar
                Gatts-25
                -2
                2021 to będzie ciekawy rok.8r/8w to w sam raz dla takich najbardziej low end zestawów ale w przyszłym roku po przejściu na 7nm model 7xxx może być niebywały.IPC ma wzrosnąć o 50% a nie wiadomo o ile zegar pójdzie do góry.Trzeba patrzeć zegar w zegar bo postęp z roku na rok jest w dalszym ciągu niebywały.Pod koniec tego roku 5nm EUV od TSMC będzie grało pierwsze skrzypce a i w 2021 roku już 5nm EUV+ także od tej firmy swoje pokaże.Jednak 2022 roku może być pod tym względem najbardziej przełomowy jak Samsung ogarnął koszty produkcji 3nm GAAFET bo właśnie w tym roku powinniśmy widzieć nowe smartfony z najlepszymi układami produkowanymi w tej litografii.Technologia produkcji u Intela nawet najnowsza będzie przy tym wyglądać jak dziadek i w sam raz nadawać się do produktów w stylu Retro.
                • avatar
                  Torrentowy Pirat
                  -17
                  AMD już trzęsie portkami. Intelowi raczej nikt i nic nie zagrozi, ale AMD ten chińczyk może dokopać już niedługo.
                  • avatar
                    kitamo
                    0
                    Wazne by zalały chiński rynek. Jesli chinczycy opracują swoj wlasny procesor będa mogli w pewnym stopniu uniezależnić się od USA.
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      nie wystarczy stwierdzić że układ jest zgodny z x86, bo x86 cały czas jest rozbudowywany o nowe funkcje. trzeba napisać z którą linią x86 są zgodne chipy chińczyków. czy to już jestli nia intel Dual Core ? jaka jest lista funkcji? czego nie mają?

                      zasadniczo, polityka chińczyków jest prawidłowa. po co mają bez sensu kupować amerykańskie procesory, skoro mogą zrobić swoje i olać bezsensowne licencjonowanie "listy instrukcji" ?

                      btw. podstawowa architektura x86 jest już uwolniona w sensie listy instrukcji. niestety ta podstawowa lista to za mało aby na tym odpalić windows7 wzwyż, oraz oprogramowanie.

                      chińczycy mieli pierwotnie współpracować z AMD w celu opracowania nowego CPU. na przeszkodzie stanęło trumpie embargo

                      Witaj!

                      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                      Połącz konto już teraz.

                      Zaloguj przez 1Login